OKTAGON 5 očami Pala Nerudu

OKTAGON 5 očami Pala Nerudu: MMA za oponou. Dokument, na ktorý som narazil na Youtube, keď som sa nudil na mojej praxi na strednej škole. Hneď ma to zaujalo a musel som si pozrieť všetky časti v ten deň. Ďalší deň som si ich musel pozrieť opäť. Nechápal som, prečo som sa nedozvedel o tom skôr. Tento okamih sa zapísal do mojej pamäte hrubou čiarou, bol to môj prvý kontakt s MMA.

A teraz po 4 rokoch robím s autorom týchto videí, Palom Nerudom rozhovor ohľadom jednej z najväčších organizácii MMA v Československu. Áno správne, je to organizácia OKTAGON MMA. Poďme na to! OKTAGON 5 očami Pala Nerudu.

OKTAGON 5 očami reportéra

17.3.2018 sme boli svedkami už piateho turnaja Oktagon. Tentokrát sa odohral v rodnom meste druhého zakladateľa tejto organizácií, Ondreja Novotného, v Ostrave.

Ahoj Palo, tak máme po turnaji OKTAGON 5. Ako hodnotíš tú viac mesačnú drinu na prípravu tohto turnaju? Máte to tak, že každý turnaj sa naučíte niečo viac a tým pádom vám príprava na ďalší turnaj trvá kratšie?

Ahoj, áno je to tak. Hlavne to ide po veľmi pomalých krokoch. Skôr je to tak, že tej práce je toľko, že musíme naberať do tímu stále nových a nových ľudí. Každá akcia je neskutočne vyčerpávajúca. Chceme aby všetko klaplo ako má, aby sa diváci cítili dobre, aby sa bavili a odniesli si z každého turnaja skvelé zážitky. Tak isto sa chceme postarať o bojovníkov, ich propagáciu. Ďalej o TV prenos a všetko čo s tým súvisí…

Zápasy by si ako ohodnotil? Splnili očakávania? Bol nejaký zápas, na ktorý si sa tešil viac než na ostatné?

Myslím, že zápasy vyšli na výbornú! Tento krát to nehovorím ako klišé, alebo, že by som chcel chváliť svoj vlastný turnaj. Ale viem, že kebyže som nezaujatý divák, tak sa mi tento turnaj veľmi páčil. Taktiež si myslím, že aj samotná atmosféra (skoro ako na futbale) to potvrdila. Diváci pri niektorých zápasoch doslova šaleli. Mne osobne sa najviac páčili zápasy Davida Kozmu a Gábora Borároša. To bolo neskutočné napätie a oba zápasy boli plné zvratov. Ale nenechali sa zahanbiť ani ostatní bojovníci. Pripravili nám všetkým „fantastickou podívanou“ 😉

Osobne som sa ale najviac tešil na zápas Pajtina – Simandl a ten bol nakoniec svojim výsledkom veľkým sklamaním.

V zápase Lukáša Pajtinu a Pavla Simandla došlo podľa viacerých ku priskorému ukončeniu zápasu, ako to hodnotíš ty? Po tomto verdikte rozhodcu prišlo ku ďalším 2 sporným rozhodnutiam rozhodcov, ako ste to vnímali vy?

Ja nie som rozhodca a nerád sa k ich rozhodnutiam vyjadrujem. V prvom rade treba povedať, že sú to nezávislí rozhodcovia zväzu – a teda nijako my ako organizátori nezasahujeme, ani nezodpovedáme za ich rozhodnutia. Toto si veľa divákov neuvedomuje a vyčítajú nám jednotlivé verdikty. V deň kedy by sme sa snažili do toho zasahovať, by sme sa vrátili pätnásť rokov dozadu. Do doby temna, kedy promotéri pravidelne ovplyvňovali výsledky zápasov.

Attila Végh: „Určite zostanem pri organizácií OKTAGON MMA!“

Osobne považujem českých rozhodcov za najskúsenejších akí u nás pôsobia. No vnímal som to rovnako ako diváci. Nemyslím si, že zápas Pajtina-Simandl bol na ukončenie a tiež som bol z takéhoto výsledku sklamaný. Luky má teraz pocit, že mu ukradli zápas a Pavel si namiesto potlesku vyslúžil pískanie divákov. Pritom obaja bojovali dobre, najlepšie ako vedeli. Ani jeden si takýto koniec nezaslúžil.

V každom prípade sa to niekedy ľahko kritizuje. Takýchto rozhodnutí sme boli svedkami aj v najprestížnejšej organizácie sveta, UFC. Ale celkovo sa takéto veci dejú po celom svete. Rozhodca je tiež len človek a má len sekundy na to, aby sa rozhodol či je borec v ohrození zdravia, alebo nie. Takýchto rozhodnutí sme boli svedkami aj v najprestížnejšej organizácie sveta, UFC. Ale celkovo sa takéto veci dejú po celom svete. No toho zápasu je škoda…

Vedel by si ozrejmiť problémy, ktoré sa vyskytli pri vysielaní turnaju v TV? Ľudia sa sťažovali na extrémne veľa reklám a na sekaniu obrazu a taktiež na vystrihnuté pozápasové rozhovory. Taktiež boli problémy aj pri vysielaní predzápasov na vašom oficiálnom kanále na Youtube, OKTAGON MMA, čím to mohlo byť?

Neviem o žiadnych problémoch s vysielaním predzápasov. Tie pokiaľ viem išli bez problémov. Aby som to rozdelil:

REKLAMY: To je daň za to, že vysielame na veľkej televízii akou je JOJ Plus. V jednej hodine MUSÍME odvysielať dva reklamné brejky v dĺžke 8minút. To je strašne veľa a žiaľ to nevieme my nijak ovplyvniť. Na druhej strane vďaka vysielaniu na JOJ Plus a O2 TV Sport prenos sleduje naživo 150 000 divákov a to je úžasné.

Tomáš Možný: „Na ulici mnohí skúšajú, radšej im to vyhovorím.“

SEKANIE OBRAZU: Chyba nastala na strane spoločnosti, ktorá nám zabezpečovala prenosový voz. Vždy je na našich akciách najväčší prenosový voz (veľký kamión) aký sa dá v Československu zohnať a doposiaľ nebol žiadny problém. Všetko išlo ako malo. Kvôli veľkému futbalovému zápasu v Prahe nám teraz po prvý raz poslali menší prenosák a aj iný tím. Tí to absolútne nezvládli. Pokazili čo sa dalo. Zvuk, zábery, sekanie obrazu a neviem čo ešte. Pekne som nahnevaný aj ja…

VYSTRIHNUTÉ POZÁPASOVÉ ROZHOVORY: To súvisí s reklamami čo som spomínal vyššie. Ak musíme odvysielať 2x 8min reklamy v jednej hodine, tak sa nám strašne ťažko plánuje načasovanie show. Musíte rátať s tým, že pár minút trvajú nástupovky potom, vyhlásenie, rozhovory, samotný zápas, ktorý môže trvať minútu, ale aj 15 minút a tak podobne… To je vždy veľký oriešok.

Inšpiratívny príbeh capoeiristky Vargovej: Vrcholy aj pády

Pred každým turnajom pripravím načasovanie zápasov a reklám. Potom podľa toho ako sa vyvíjajú zápasy réžia púšťa reklamné brejky. Niekedy to jednoducho nejde inak ako useknúť pozápasový rozhovor a dať reklamu. Lebo inak by hrozilo, že reklamu pustia počas zápasu a to by bola katastrofa. Tak sa to napríklad stalo v zápase VÉGH vs. BYRNE na Oktagone 3. Šesť sekúnd pred koncom zápasu nám tam buchli reklamu.

To sú veci, ktoré si diváci neuvedomujú, aká je za tým politika.

V skratke by si nám vedel zhrnúť vaše plány s OKTAGON MMA na rok 2018? Chystáte priviesť nejakého svetového zápasníka? Na ktorú akciu sa z vašich plánovaných tešíš najviac?

V tomto roku plánujeme ešte 5 veľkých turnajov: Košice, Praha, Karlove Vary, Bratislava, Praha – O2 Aréna! Bude to fantastický rok. Uvidíte aj zahraničné hviezdy, ale viac sa budeme snažiť spraviť hviezdy z domácich borcov, lebo veríme, že si to zaslúžia.
Zároveň pripravujeme III. Sériu TV show Oktagon Výzva a jej veľké finále v O2 Aréne, takže sa máme na čo tešiť. Osobne sa asi najviac teším na O2 Arénu a na finále Projektu X v Bratislave.

Ivan „Buki“ Buchinger: Takmer som zabil súpera

Ďakujem v mene online magazínu „Šport je život“ za rozhovor a prajem veľa úspechov organizácií OKTAGON MMA!

Ďakujem aj ja!

Tak, v tomto rozhovore nám sám organizátor Pavol Neruda vysvetlil nejasnosti ohľadom turnaja Oktagon 5. Taktiež sme sa mohli dozvedieť plány na rok 2018. Podľa všetkého sa je na čo tešiť!!!

OKTAGON 5 očami Pala Nerudu.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

6 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať