OKTAGON 6 očami reportéra

V sobotu 26.5.2018 sa uskutočnil už šiesty turnaj organizácie OKTAGON MMA. Po tretíkrát zavítal na Slovensko a premiérovo sa predstavil v Košiciach v Steel aréne. Na pláne bolo dvanásť  profesionálnych MMA zápasov, na ktorých sa predstavili mená ako sú Miroslav Štrbák, Lukáš Pajtina, Samuel Krištofič a Gábor Borároš. My sme boli súčasťou tohto turnaja a náš redkator si pripravil pre vás pohľad na jednotlivé zápasy.

1. MARTIN BUDAY vs. DZANGIR NASIBOV

Sobotný večer plný kvalitných MMA zápasov začal reprezentant trnavského Spartakus Fight Gym-u a držiteľ viacerých medailí z turnajov v grapplingu, Martin Buday a jeho súperom bol zápasník z ďalekého Azerbajdžanu, Dzangir Nasibov. Medzi týmito dvoma bol evidentný váhový a výškový rozdiel. Buday mal na váhe 125 kg, čím nesplnil pravidlá, keďže mal mať max. 120 kg,  a meral 195 cm. Jeho súper navážil ľahko cez 93 kg a 183 cm. Dzangir zobral tento zápas na poslednú chvíľu a taktiež je zaujímavé, že mal zápasy vo váhe do 77 kg, 84 kg a teraz +93 kg, takže výziev sa určite nebojí.

Dzangir začal prekvapivo aktívne a od začiatku sa spoliehal na svoju rýchlosť, či už v úderoch alebo v pohybe.  Buday vsadil na kontrolovanie súpera a vyčkával na správny čas rozhodnúť tento zápas jedným úderom. Prvé kolo bolo vyrovnané, mierne svojou aktivitou však Nasibov predbehol Budaya. Po prvom kole sa však Nasibov vzdal, keďže mal zlomenú ruku a nemohol ďalej pokračovať. Škoda tohoto predčasného ukončenia, malo to potenciál na zápas večera, hlavne kvôli zaujímavým úderom Dzangira.
BUDAY VÍŤAZ

2. FILIP MACEK vs. IVAN OVCHINNIKOV

Ďalším zápasom bol duel medzi zápasníkmi vo váhe do 66 kg. Duel medzi českým Macekom a ukrajinským Ovchinnikom. Zaujímavá bola bilancia oboch zápasníkov, keďže Macek mal 29 zápasov a jeho súper 1 zápas v MMA. Ale ako vieme, zápasníci z východných krajín sú veľmi nevyspytateľní a viac krát sme boli svedkami, keď menej skúsený zápasník porazil favorita toho zápasu. Duel začal v postoji, kde skúšali obidvaja rýchle údery. Ivan zobral po zhruba 1 minúte Filipa na zem, ale pri tomto take downe sa dostal do nepríjemnej gilotíny, z ktorej sa nevedel dostať a musel odklepať.
MACEK VÍŤAZ

3. PAVOL LANGER vs. VIACHESLAV IVASHCHUK

V treťom zápase sa predstavil domáci zápasník, Pavol Langer, a jeho súperom bol Ivashchuk z Ukrajiny. Aj v tomto zápase boli proti sebe zápasníci s väčším výškovým rozdielom, kde mal Langer 23 cm naviac. Na váhe však obidvaja navážili požadovanú váhu 93 kg. Už od začiatku sa do seba obidvaja pustili a nasvedčovalo to tomu, že tento zápas na body určite neskončí. Po úvodných výmenách spôsobil Langer svojmu súperovi tržnú ranu nad pravým okom.

Mr. Comeback Milan Ďatelinka od basketbalu k Oktagon MMA

Viacheslav však neustále hrozil svojimi tvrdými údermi a low kickmi. Pár sekúnd do konca kola poslal Langer svojho súpera na zem, ale jeho ground and pound zastavil koniec kola. Druhé kolo bolo identické prvému, avšak v polovici druhého kola sa boj presunul ku pletivu, kde v postoji dokázal Langer nasadiť rear naked choke a pripísať si výhru. Viacheslavovi však patrí obdiv, že napriek výškovej prevahe svojho súpera podal pekný výkon!
LANGER VÍŤAZ

4. RONALD PARADEISER vs. VLADISLAV GENOV

Ronald, reprezentant najznámejšieho slovenského klubu OFA, čelil veľmi nebezpečnému súperovi z Bulharska. Vladislav Genov dokázal zo svojich 9 výhier až 7 vyhrať na submissions, čo znamenalo, že sa bude snažiť svojho súpera brať na zem a tam vyhrať. Presne podľa týchto prognóz začal aj tento zápas, keď od začiatku išiel Genov za jediným cieľom, zhodiť Ronyho na zem. Paradeiser však dokazoval, že sa extrémne dobre pripravil a nedovolil svojmu súperovi nič, naopak ho dobre zasahoval svojimi údermi a podarilo sa mu ho poslať kombináciou úderov na zem, odkiaľ sa Vladislav dostal. Bohužiaľ, zápas nepokračoval do 2. kola, keďže sa Genov zranil a nemohol pokračovať.
PARADEISER VÍŤAZ

OKTAGON 6 očami reportéra

5. LUKÁŠ PAJTINA vs. MÁTÉ KERTÉSZ

V tomto zápase stál proti Lukášovi kvalitný maďarský zápasník, ktorý uspel aj vo svojom zápase v druhej najväčšej organizácii MMA na svete, v Bellatore. Ich zápas bol vo váhe do 77 kg. Veľmi ma znepokojil fakt, že pri nástupe sa Lukáš vôbec neusmieval a nebol taký uvoľnený ako pri nástupoch na jeho minulé zápasy. Máté sa lepšie cítil v postoji a Lukáš na zemi, to bolo od začiatku zápasu hneď vidieť. Tento duel začali opatrne. Lukáš sa snažil o strh na zem, ale jeho súper prišiel veľmi dobre pripravený a nič také Lukášovi nedovolil a naopak veľmi dobre zasahoval Lukáša v postoji so svojimi údermi. Zhruba po uplynutí 2 minút zápasu, prišla dobrá pästná kombinácia od maďarského zápasníka ktorou poslal svojho súpera na zem a zápas dokázal vyhrať.
KERTÉSZ VÍŤAZ

6. MIROSLAV ŠTRBÁK vs. OLEKSANDR PANASIUK

Tento duel bol posledným z predzápasov a bol vo váhe do 70 kg. Mirov súper bol z kategórie zemiarov, takže zápasník, ktorý vyhráva svoje zápasy hlavne na zemi. Panasiuk, rodák z Ukrajiny,  skúšal strhy na zem, ale taktiež sa mu darilo byť vyrovnaným súperom v postoji, aj napriek pár Mirovým zásahom, ktoré nim poriadne otriasli. Karta sa však v jeden okamih otočila a v boji na zemi dominoval Miro. 10 sekúnd do konca prvého kola sa podarilo Mirovi trafiť svojho súpera naskočeným kolenom do oblasti hrudníka, ale ukončenie z toho nebolo a zápas pokračoval do druhého kola. V druhom kole sa podarilo Mirovi 2 minúty pred koncom kola dostať súpera na zem a tam ho svojimi údermi rozbiť a vyhrať zápas.
ŠTRBÁK VÍŤAZ

OKTAGON 6 očami reportéra

7. MICHAL KOTALÍK vs. PAVEL SABADASH

Kotalíkovi sa tak isto ako pred Oktagon 5 zranil tesne pred zápasom súper a  tak isto ako pred minulým turnajom to bol Michal Teššík. Organizátori mu však našli náhradu a tou bol bojovník z Ukrajiny, Pavel Sabadash. Duel bol vypísaný vo váhe do 93 kg, ktorú obidvaja splnili. Tento zápas mal jedno z najrýchlejších ukončení v histórii organizácie OKTAGON MMA. Duel začal vzájomnými údermi oboch borcov, ktoré určite patrili k tým silnejším. Ale už po 23 sekundách dokázal pekným head kickom Michal Kotalík poslať svojho súpera k zemi a pripísať si tak druhú výhru na KO z posledných 2 zápasov.
KOTALÍK VÍŤAZ

8. DANIEL DITTRICH vs. TOMÁŠ VAŠÍČEK

V tomto zápase mali bojovníci zabojovať o miestenku do novovytvorenej pyramídy v ťažkej váhe, kde sa víťaz stane historicky prvým šampiónom ťažkej váhy v organizácii OKTAGON MMA. Do finále sa zvládol prebojovať Michal Martínek a tak čakal na svojho súpera, ktorým sa stane jeden zo spomínaných zápasníkov. Vašíček je držiteľom viacerých významných medailí z turnajov grapplingu, to z neho robilo veľmi nebezpečného súpera na zemi. V priebehu prvého kola sa snažil Tomáš o páku na nohu, avšak z nej sa Daniel dostal a sériou tvrdých úderov donútil Tomáša sa vzdať. Týmto víťazstvom si vybojoval miestenku vo finále pyramídy a taktiež šancu o odplatenie prehry Martínkovi z turnaju OKTAGON 3. DITTRICH VÍŤAZ

Tomáš Deák: ,,Ísť si stále za svojím!”

9. DAVID KOZMA vs. ALEXEY VALIVAKHIN

Tento zápas by sa dal označiť ako súboj ukončení prostredníctvom submissions. Kozma má na konte 13 a Alexey 10 výhier vďaka submissions. Kozma zaujme hlavne tým, že v 25.rokoch má odzápasených vyše 30 profesionálnych zápasov v MMA.  Na tento zápas som sa veľmi tešil a moje očakávanie sa naplnilo!  Zápas však začali pästnou výmenou, po ktorej zobral Kozma svojho súpera na zem. Tam zvádzali obidvaja boj pre výhodnejšiu pozíciu, ktorú si nakoniec David vybojoval. Dostal svojho súpera do pozície, v ktorej sa mu darilo ho zasahovať údermi a Alexey mal minimálnu šancu na obranu, preto rozhodca zápas ukončil.
KOZMA VÍŤAZ

10. JOZEF WITTNER vs. KAMIL CIBINSKI

Duel, ktorý mnohí nazývali súboj západu a východu. Tento názov by sa dal vysvetliť tým, že Wittner žije a trénuje na východnom Slovensku a Cibinski sa narodil v Poľsku, ale žije a trénuje na západnom Slovensku. Taktiež to bol súboj 2 generácii zápasníkov, Cibinski má 34 rokov a bol pri zrode MMA na Slovensku a Wittner 25 rokov. Toto bol ďalší zo  zápasov v pyramíde, kde sa víťaz stane šampiónom organizácie OKTAGON MMA vo váhe do 77 kg. Zápas skončil po 3 kolách víťazstvom na body pre Wittnera.

Aj keď to tak po jeho výkone nemuselo byť. A to hlavne kvôli jeho 2 kopancom do medzinožia svojho súpera, čo znamená, že Cibinski po druhom kopanci mohol povedať rozhodcovi , že pokračovať nemôže a tým pádom by si pripísal výhru. Neurobil tak a bojoval ďalej ako pravý bojovník! V tomto zápase padali viaceré pekné údery, ale ani jeden nebol taký, ktorý by dal KO súperovi. Wittner bol teda postupujúcim ďalej do boja o titul a taktiež si upravil skóre na 10-1.
WITTNER VÍŤAZ.

11. GÁBOR BORÁROŠ vs. FERNANDO GONZÁLES

Ich prvý vzájomný duel sa mal odohrať už na turnaji OKTAGON 3, ale Fernando sa zranil a nemohol nastúpiť do zápasu. Gábor začal tento zápas nevydareným naskočený kolenom, ktorým dostal  svojho súpera na pletivo, kde ho natlačil a držal ho tam zhruba 30 sekúnd. Gonzálesovi sa podarilo dostať viackrát Gábora na zem, kde hrozil nejakými technikami a taktiež zbieral body za dominanciu a kontrolu. Táto taktika mu vychádzala celý zápas. Gábor ukázal veľkú bojovnosť a srdce bojovníka, keď sa mu podarilo dostávať z viacerých nevýhodných situácii. Boj sa odohrával raz v postoji a potom na zemi. Pre diváka to bol veľmi zaujímavý duel! Víťazstvo si po rozhodnutí rozhodcov pripísal Fernando.
GONZÁLES VÍŤAZ

12. SAMUEL KRIŠTOFIČ vs. ONDREJ RAŠKA

Tento duel mal špecifický náboj a to kvôli tomu, že sa títo dvaja stretli už v boji o finálovú miestenku o titul Oktagon výzvy 2 a hlavne preto, že víťaz tohoto odvetného zápasu sa v júli na turnaji OKTAGON 7  pobije o reálny titul organizácie OKTAGON MMA vo váhe do 84 kg. O tento titul bude bojovať už nasadený český bojovník Miloš Petrášek. Ich prvý vzájomný zápas dokázal vyhrať Samuel v druhom kole na jeho obľúbenú techniku arm triangle choke. Už pri vážení bolo vidieť, ako obidvaja berú zápas veľmi vážne. Tento zápas sprevádzal hlavne boj v postoji.

Lukáš Pajtina: „Oktagon výzva mi zmenila život“

Obidvaja boli sústredení na 150% a nechceli urobiť žiadnu chybu. Pirát skúšal hlavne svoju prednú ruku a Andrés skúšal viaceré kombinácie. Zhruba 2 minúty do konca kola zasiahol Pirát svojho súpera svojou prednou rukou presne na bradu. Súpera to zneistilo na nohách a začal ustupovať, čo Samuel využil a poslal naňho viaceré údery, ktoré ho poslali k zemi a po pár úderoch rozhodca zápas ukončil v prospech Krištofiča. Tým pádom sa môžeme tešiť na titulový zápas medzi Krištofičom a Petráškom na OKTAGON 7.
KRIŠTOFIČ VÍŤAZ

Ďakujeme za príjemné pohostenie celému tímu OKTAGON MMA.

Článok je pripravovaný v spolupráci s SLOVAK MMA.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

5 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať

Naše hodnotenie turnaju: Svojou svetelnou výzdobou pripomínal turnaj z nejakej TOP MMA organizácii na svete. Kvalita zápasov bola na môj vkus veľmi dobrá, čo som veľmi rád! Našli sa aj mínusy, ako napríklad prístup divákov do miest, kadiaľ idú zápasníci do klietky. Konkrétne pri nástupe Gábora sa mu priplietol do cesty nejaký divák a zavadzal mu v plynulej ceste ku klietke. Taktiež by si mali diváci v hľadisku uvedomiť, že výkriky typu ´´zabi ho´´ nie sú moc vkusné a kazí to meno tejto organizácie. Veľké plus sú taktiež rozhodcovia, hlavne Michal Popelák a Ján Voborník. OKTAGON 6 očami reportéra