Organizátori MMM evidujú veľký záujem, venovaný bude Zátopkovi

Prvá októbrová nedeľa bude v Košiciach opäť patriť Medzinárodnému maratónu mieru (MMM). Organizátori evidujú výrazný medziročný nárast prihlásených a ďalším záujemcom odporúčajú neváhať s podaním prihlášky. Pripravených bude viacero sprievodných podujatí a projektov vrátane tradičného "Po stopách maratónskych legiend," v rámci ktorého si organizátori spomenú na legendárneho Emila Zátopka.

0
Ilustračné foto - 93. Medzinárodný maratón mieru v Košiciach 2. októbra 2016. Na snímke bežci na Hlavnej ulici, vľavo v pozadí je Dóm sv. Alžbety, vpravo je Kaplnka sv. Michala. FOTO TASR - Milan Kapusta
- Reklama -

Prihlášku na 94. ročník najstaršieho maratónu v Európe odoslalo už viac ako päťtisíc záujemcov, čo je medziročný nárast o 40%. “Tempo posielania prihlášok sa v tomto období zrýchľuje, preto ďalším záujemcom odporúčame odoslať prihlášku čo najskôr,” poznamenal riaditeľ MMM Branislav Koniar. Za jeden z dôvodov enormného záujmu o košický maratón považuje aj prezentácie na akciách v Prahe, Bratislave, Budapešti, Krakove, Londýne a Enschede.

Jednou z noviniek 94. ročníka by mala byť aj skutočnosť, že MMM bude tzv. Národným športovým projektom. “Je to v kompetencii rezortu školstva, pod ktoré spadá šport. Teší nás záujem rezortu o šport a snaha dostať do športu viac financií. Jedným z možností je stanoviť udalosť za Národný športový projekt. Máme prísľub, že rezort školstva sa tým zaoberá a takto kategorizuje MMM.”

V stredu 4. októbra uplynie presne 20 rokov od MS IAAF v polmaratóne, ktoré sa konali práve v Košiciach. Dodnes je to jediný svetový atletický šampionát konaný na Slovensku. V Košiciach malo vtedy svojich reprezentantov 45 krajín a medzi hosťami bol prítomný aj vtedajší šéf IAAF Primo Nebiolo. Toho medzičasom nahradil Sebastian Coe a práve on dostal pozvánku na MMM. Dvojnásobný olympijský víťaz a držiteľ 11 svetových rekordov je na čele IAAF od roku 2015. “Bola by to jeho prvá návšteva na Slovensku a tak veríme, že sa to podarí,” uviedol Koniar.

K MMMM už neodmysliteľne patrí viacero projektov. Jedným z nich je “Po stopách maratónskych legiend.” Od roku 2006 je venovaný velikánom svetového maratónu spätým s Košicami. Inak tomu nebude ani tentoraz a dvanástou osobnosťou, ktorú si organizátori pripomenú prostredníctvom tohto programu, bude Emil Zátopek. Štvornásobný olympijský víťaz bude po Pavlovi Kantorekovi druhým atlétom z Československa v projekte. “Je pravdou, že Emil Zátopek sa nikdy nezúčastnil na maratóne v Košiciach. V živote bežal iba dva maratóny – víťazný na OH 1952 v Helsinkách a potom v Melbourne, kde skončil na 6. mieste. V Košiciach však bol viackrát. Naposledy pred 25 rokmi, aj s manželkou Danou, ktorá je aj dnes vo veku 95 rokov veľmi čiperná a vyrozprávala nám veľa spomienok na Košice,” uviedol Koniar.

Už tradičným júnovým “predjedlom” k októbrovému MMM býva polmaratón Košice-Seňa. Práve obrátka v Seni bola dlhé roky neodmysliteľnou súčasťou MMM. “Toto podujatie je spomienkou na Seňu a na miesto, na ktorom sa od roku 1926 odohrávali prvé ročníky maratónu,” poznamenal Koniar.

- Reklama -