Anaheim DucksAnaheim Ducks

Ak vám Káčerovia prpomínajú rozprávky od Walta Disneyho, ste na správnej adrese. Kto by nepoznal známu rozprávku The Mighty Ducks (Mocní káčerovia), v ktorej Gordon Bombay musí trénovať najhorší detský hokejový tím v lige. Nebola to náhoda, keď rok po premiére rozprávky zakladá v roku 1993 Walt Disney Company v Anaheime (Kalifornia) klub “káčerov”. A nebol by to život, keby sa záver rozprávky nepreniesol aj do skutočnosti, kedy sa z najhorších hráčov klubu stávajú najlepší a vyhrávajú jeden zápas za druhým. Neskôr sa klubu ujali noví majitelia, manželia Samueliovci a v sezóne 2006/2007 už hráči držali Stanleyho pohár.

Arizona CoyotesArizona Coyotes

Tento klub sa mohol pokojne volať aj Škorpióni. Spolu s Kojotmi to boli dve víťazné pomenovania, no predsa Kojoti boli na prvom mieste. Pôvod ich prezývky je jasný, nakoľko v juhozápadnej časti USA žijú kojoty v bohatom zastúpení. Musíme však spomenúť to, že pred rokom 1996 mužstvo pôsobilo najprv Phoenixe, až potom sa presťahovalo do Arizony. Prezývku si však zobrali so sebou. Ešte jeden zaujímavý poznatok – keď hokejisti slávnostne odkrývali podobu znaku na novom mieste, ich čestným hosťom bol legendárny Alice Cooper.

Boston BruinsBoston Bruins

Najstarší americký klub NHL z Bostonu (1924) dostal pomenovanie opäť po rozprávkovej postavičke. Navyše farby hnedá a žltá sa stali marketingovým ťahom generálneho manažéra a kedysi najproduktívnejšieho hráča klubu Charlesa Adamsa, ktorý vlastnil obchodný reťazec s týmito farbami. Boston Bruins je tak jediným klubom, ktorý si svoje logo vybral podľa farieb. Pomenovanie však malo dostať po neskrotnom divokom zvierati najlepšie v spomínaných farbách. Takže slovo Bruins v staroangličtine znamená medveď hnedý. V logu však ide skôr o pohodového medveďa, ako o neskrotného grizlyho.

Buffalo SabresBuffalo Sabres (Šable)

Šable v meste Buffalo dostali licenciu na vznik tímu NHL v roku 1970. Jeho prví majitelia, bratia Seymour a Northrup Knoxovci, sa hneď pustili do vymýšľania názvu. Čo sa týka loga a farieb, ani tu neupustili od marketingových hier. Pre vznik loga mali jasné predstavy. Malo to byť niečo nové, moderné a nič súvisiace s bizónmi. Tak vymysleli súťaž, v ktorej sa im zapáčili práve šable. Šabľa je pokladaná za šikovnú zbraň vodcu tak pri útoku ako aj obrane. Ich pomenovanie sa zároveň stalo aj ich štýlom hry – rýchli, obratní a draví.

Calgary FlamesCalgary Flames

Tím Plamene majú taktiež bohatú minulosť, no nie práve najpozitívnejšiu. Za ich názvom stojí požiar, ku ktorému skutočne došlo ešte v 19. storočí v Atlante. V tom čase generál William Sherman podpálil veľkú časť spomínaného amerického mesta. Je známe, že tento klub v rokoch 1972 – 1980 pôsobil v Atlante a volal sa Atlanta Flames. Keď sa v roku 1980 sťahovali do Kanady, pre krátkosť času si pôvodný názov ponechali. Kedysi mal pôvodný klub v logu horiace písmeno A, ktoré po novom vymenili za horiace C.

Carolina HurricanesCarolina Hurricanes

Nikto presne nevie pôvod tohto jednoduchého a zaujímavého loga, no isté je, prečo sa pomenovali Hurikáni. Meno vybral majiteľ klubu Peter Karmanos Jr., ktorý v ňom videl silu rýchlosť a intenzitu. Údajne sa to stalo po tom, čo mesto Raleigh zasiahol hurikán Fran v roku 1996, kde tento klub pôvodne sídlil. O rok neskôr sa presunuli na východné pobrežie krajiny, ktorá je predovšetkým známa vďaka hurikánom. Tak sa pôvodný klub Hartford Whalers presťahoval do Severnej Karolíny, a keďže nebol čas vymýšľať nový názov, pomenoval ho podľa vlastného nápadu.

Colorado AvalancheColorado Avalanche

Keďže Hurikáni dostali svoje pomenovanie podľa toho, čím je ich krajina nemenej známa, rovnako to bolo aj s Lavínou – klubom Colorado Avalanche. Mesto, ktoré sa nachádza pod Skalnatými horami, sa na množstvo lavín nemôže sťažovať, a preto sa v súťaži o pomenovanie klubu, rozhodlo nakoniec takto. Názov tímu taktiež pripomína ich valcujúcu taktiku v hokeji. Je o nich známe, že ich súperi sú na ľade pozametaní rýchlosťou spomínaného prírodného živlu.

Columbus Blue JacketsColumbus Blue Jackets

Kto by nepoznal známu americkú vojnu Severu proti Juhu z 19. storočia. V tom čase sa v meste Columbus šili modré kabáty pre vojakov Severu. Podľa nich vojakov tak aj prezývali. A keď sa v jednom z najmladších klubov NHL konala verejná súťaž o názov tohto klubu, spomedzi 14 tisíc nápadov vyhral práve tento, Modré kabáty.

Dallas StarsDallas Stars

Pôvodný názov klubu bol Minnesota North Stars (Minnesotské Severné hviezdy), ale keďže sa v roku 1993 presťahoval do štátu Texas, nemusel robiť vo svojom názve veľké zmeny. Štát Texas sa totiž nazýva aj Lone Star State (Štát osamelej hviezdy), pretože vlajka tohto amerického štátu obsahuje len jednu hviezdu. Tak si tento tím názov ponechal a skrátili si ho len na Hviezdy. Znak klubu a podoba dresov zostala taktiež takmer tá istá.

Detroit Red WingsDetroit Red Wings

Hráči Red Wings majú za sebou taktiež bohatú históriu, kedy sa ich názvy menili niekoľkokrát. Mužstvo vzniklo v roku 1926 v Detroite, v štáte Michigan najprv s názvom Cougars (Pumy) a neskôr v roku 1930 sa premenovali na Falcons (Sokoli). Majiteľom klubu bol vtedy James Norris, ktorý v rokoch 1932 – 1952 vlastnil detroitský tím. Bol to práve on, kto im vymyslel novú prezývku Červené krídla, keďže podnikal a v minulosti sám hrával za amatérsky klub Montreal Winged Wheelers (Okrídlené vozidlá). Keďže Detroit je známy automobilovým priemyslom (Ford, Chrysler a General Motors), Norris to v klubovom názve aj v logu vyzdvihol práve takýmto spôsobom.

Edmonton OilersEdmonton Oilers

Od roku 1972 Klub Edmonton Oilers pôsobil v konkurenčnej lige WHL, no po ich bankrote sa presunul v sezóne 1979/1980 do NHL. Ich originálne “roztečené” logo sa taktiež priam pýtalo na svet po tom, čo je známe, že kanadská provincia Alberta, kde sa Edmonton nachádza, je známym sídlom ropných spoločností a magnátov. Preto si vyslúžili prezývku Olejári, presnejšie by však malo znieť Naftári.

Florida PanthersFlorida Panthers

Na začiatku 90. rokov minulého storočia patril známy floridský panter k ohrozeným druhom. Názov, ktorý si vybrali hráči Floridy tak urobili na znak úcty k tomuto zvieraťu. Prvý majiteľ klubu Wayne Huizenaga sa rozhodol spojiť názov i logo svojej organizácie s týmto druhom pumy a vznikol klub Florida Panteri. Je to opäť šikovný trik, ako zastrašiť svojho súpera, pretože rešpekt a sila panterovi istotne nechýba.

Chicago BlackhawksChicago Blackhawks

Tento klub má ako jeden z mála logo, ktorého sa zmeny od počiatku príliš nedotkli, a pritom sa používa, až na menšie úpravy, od sezóny 1964/1965. Aj ich názov bol až na jeden nepatrný detail ten istý. Pomenovali ich podľa Black Hawk Division – jednej z peších divízií, v ktorej slúžil počas prvej svetovej vojny niekdajší vlastník hokejového klubu Frederic McLaughlin. Táto vojenská divízia niesla meno slávneho indiánskeho náčelníka. Dlhé roky bolo názvom klubu pomenovanie Black Hawks práve na jeho počesť. K zmene na jednoslovné, dodnes používané, pomenovanie Blackhawks došlo v lete roku 1986, a to na základe pravopisu zaznamenaného v oficiálnych historických dokumentoch.

Los Angeles KingsLos Angeles Kings

Prvý majiteľ tímu Kráľov – Jack Kent Cooke, bol zároveň aj majiteľom basketbalového LA Lakers. A keďže to bol rodený Kanaďan, hokej mu bol veľmi blízky. Jeho snom bolo hokejový klub vyniesť do výšin, preto nečudo, že z verejnej súťaže bol nakoniec vybraný názov Králi. „Chcel som názov, ktorý by mal doslova kráľovský status a týmto sa mi to podarilo,“ povedaol Cooke na margo výberu. Nové logo Kráľov vošlo do platnosti od roku 1997, keďže predošlá sivočierna verzia bola spojená s pôsobením Waynea Greztkyho a pred ňou žltofialová s Marcellom Dionnom.

Minnesota WildMinnesota Wild

Tento klub má v logu znázornenú prírodnú scenériu, ktorej obrysy pripomínajú hlavu medveďa zboku. Preto sa prezývajú Divosi a toto pomenovanie má zvýrazňovať prírodné krásy, divoký život a prírodné aktivity v tomto štáte. Zaujímavosťou je, že klub vstúpil do NHL až v roku 2000, ale už dva roky predtým mali vybrané logo.

druhá časť:

Originálna história názvov NHL klubov, časť. 2