Montreal CanadiensMontreal Canadiens

Kluboví Kanaďania sú najstarší a zároveň najslávnejší klub NHL. Založený bol v roku 1909 a je to najúspešnejší klub na svete. K ich novšej prezývke Canadiens patrí aj staršie zaužívané pomenovanie Habs, čo je francúzska podoba, ale písmeno H z loga tu však vyjadruje niečo iné – Hockey. Ich logo je odvodené od francúzskeho názvu klubu Le Club de Hockey Canadien, a preto má v písmene H Céčko. Svetoznáme logo však Canadiens nepoužívajú od počiatku. Pri ich vzniku kedysi používali javorový list, v ktorom boli písmená CAC (Club Athletique Canadien).

Nashville PredatorsNashville Predators

Ďaľšie silné zvieracie logo majú Nashville Predátori. Ide o tigra šabľozubého, ku ktorému sa viaže skutočná historka. Keď sa v roku 1971 staval mrakodrap First American Center, stavbári pri kopaní základov našli 23 centimetrov dlhý tesák a kosť tohto predátora, ktorý žil ešte v dobe ľadovej. To majiteľa klubu v roku 1997, Craiga Leipolda, pravdepodobne inšpirovalo natoľko, že predátora dal nielen na logo, ale aj do názvu klubu. Samozrejme tomu predchádzali aj špekulácie, aby ich prezývka odzrkadľovala aj spôsob hry na ľade.

New Jersey DevilsNew Jersey Devils

S ďalšou zaujímavou historkou prišlo aj New Jersey, keď vymýšľalo pre svoj klub príznačnú prezývku. Ťažko však uveriť, že bola pravdivá. Podľa starej povesti žila kedysi v lesoch New Jersey príšera, ktorú miestni volali Jersey Devil. Pôvodne bol tento klub založený ešte v roku 1974 a predtým to bol tím s názvom Kansas City Scouts. V rokoch 1976 až 1982 sa volali Colorado Rockies, no keď sa v roku 1982 opäť sťahovali do New Jersey, bolo potrebné vymyslieť novú prezývku. Z verejnej súťaže vzišli teda Diabli.

New York IslandersNew York Islanders

Ak si pozorne prezriete logo tohto klubu, všimnete si farebný fľak pod písmenom NY, čo znázorňuje ostrov Long Island, na ktorom sa klub nachádza. Nakreslil ho istý John Alogna v roku 1972 a práca mu trvala päť dní. S prezývkou Ostrovania sa spája ešte jedna zaujímavosť, a to, že sa pôvodne mali volať inak. Ich názov mal mať bejzbalový tím a klub NHL sa mal prezývať Long Island Ducks. Dnešné podoby ich názvov však karty zamiešalo prekvapivé poradie vo verejnej súťaži.

New York RangersNew York Rangers

Kto by nepoznal texaských rangerov… Títo jazdci boli ochrancovia zákona, ktorých príbehy sa stali legendami. V roku 1926 sa prezident slávnej Madison Square Garden Tex Rickard rozhodol vlastniť klub NHL, ktorým by sa preslávil. To sa mu aj podarilo. Práve jazdci na koňoch ho inšpirovali k pomenovaniu svojho klubu, aj keď pôvodne sa mal volať New York Giants, čo má v súčastnosti klub amerického futbalu.

Ottawa SenatorsOttawa Senators

Jeden z najmladších klubov NHL vznikol v roku 1992. Keďže v histórii hlavného mesta Kanady už jeden úspešný klub existoval, s názvom si tento klub ťažkú hlavu nerobil. Kedysi v rokoch 1883 až 1934 v Ottawe hrali Senátori, ktorí sa zo siedmej ligy prepracovali až do NHL. Z úspechov sa mužstvo tešilo 20 rokov, kedy vybojovali 11 ziskov Stanleyho pohára. V 30. rokoch 20. storočia však museli z Najvyššej hokejovej ligy pre finančné straty odísť. Po 60-tich rokoch ich žezlo prebrali noví Senátori a s ním aj ich tradície.

Philadelphia FlyersPhiladelphia Flyers

Za prezývkou Letci tu nič tajomné a prekvapivé nenájdete. Podnikateľ, ktorý založil tento hokejový klub, Ed Snyder sa rozhodol, že urobí verejnú súťaž na meno klubu. Prišlo viac ako 25 tisíc návrhov, spomedzi ktorých sa jeho manželke Phyllis zapáčili najviac Flyers. Sama ho predtým aj navrhla. Ed Snyder je dodnes majiteľom klubu, ktorý sa zrodil ešte v roku 1967.

Pittsburgh PenguinsPittsburgh Penguins

K názvu hokejového klubu Pittsburghu sa dopracovali veľmi rýchlo, aj keď známe pensylvánske mesto už jedno mužstvo malo. Volali sa Pittsburghskí Piráti, ktorí v rokoch 1925 – 1930 pôsobili v NHL. Po 35-tich rokoch sa štátny senátor Jack McGregor z mesta Kittanning pričinil o návrat najstaršej profesionálnej severoamerickej hokejovej ligy do Pittsburghu. A práve jeho manželka vymyslela, ako sa budú volať. Keďže predchádzajúcu halu klubu Civic Arenu prezývajú veľké iglu, nebola už ďaleko od príznačnej prezývky Tučniaci.

San Jose SharksSan Jose Sharks

Mužstvo Žralokov malo na výber taktiež bohaté množstvo názvov, no ale popravde, Hmla, Trhači ľadu, Sekvoje či Vlny nezneli dvakrát úžasne, preto si vybrali Skarks a urobili dobre. Charakteristické črty žralokov ako odhodlanosť, rýchlosť, neústupčivosť, šikovnosť, nebojácnosť a bystrosť si mužstvo veľmi rýchlo osvojilo pri hre so súperom. Ak sa však ešte nachvíľku vrátime k zdroju čerpania inšpirácie pre názov klubu, oblasť San José je predsa známa aj veľkým výskytom žralokov. Takže načo dávať nezmyselný názov návrhu ako napríklad Čepele noža?

St. Louis BluesSt. Louis Blues

Blues je príjemná pohodová hudba typická pre mesto St. Louis. Navyše ho zviditeľnil aj známy hudobník a skladateľ William Christopher Handy, ktorý je dodnes považovaný za otca hudobného štýlu blues. A práve odtiaľ čerpali inšpiráciu Salomon, vtedajší majiteľ klubu, ktorý podľa preslávenej piesne St. Louis Blues pomenoval aj hokejové mužstvo.

Tampa Bay LightningTampa Bay Lightning

Mesto Tampa Bay je známe ako hlavné mesto bleskov, a preto nie je zvláštne, že práve búrka sa stala inšpiráciou na pomenovanie hokejového mužstva, ktorého prezidentom je Phil Esposito, slávna hokejová legenda. Mužstvo Bleskov tak vstúpilo v sezóne 1992/1993 do NHL.

Toronto Maple LeafsToronto Maple Leafs

Klub v Toronte dostal veľmi zaujímavý názov, a to Javorové listy. Vo väčšine ľudí evokujú javorové listy národný symbol Kanady, no pravdou je, Conn Smythe zvolil názov na počesť Regimentu Maple Leaf v Prvej svetovej vojne. Ďalšou pravdou je, že majitelia klubu majú asi záľubu v premenovávaní tohto klubu. Od roku 1917, kedy pôvodný klub vstúpil do NHL, sa najprv volal Arenas – podľa spoločnosti Arena Company, ktorá ju vlastnila. O dva roky neskôr sa názov klubu zmenilo na St. Patricks s tým, že sa im podarí prilákať na hokej írsku populáciu žijúcu v Toronte. Neskôr v roku 1927 klub nakoniec odkúpil Conn Smythe, ktorý bol bývalým vojakom.

Vancouver CanucksVancouver Canucks

V logu majú títo chlapci kosatku, a preto keď budete počuť niekoho vravieť, že ide o Kosatky, neverte mu, preklad ich prezývky v hovorovej angličtine znamená Kanaďania. Kosatka je v ich logu preto, že majitelia klubu sú súčasne predstaviteľmi spoločnosti Orca Bay (orca = kosatka). Existuje však aj alternatívne logo, ktorého motívom je kreslená postavička Johnny Canuck. Ide o Kanaďanom známeho komixového hrdinu, ktorý počas II. svetovej vojny dosiahol veľkú slávu, keď stvárnil neohrozeného bojovníka proti Adolfovi Hitlerovi.

Washington CapitalsWashington Capitals

„Tí z hlavného mesta“ – tak znie preklad ich prezývky. Čo znamená, že majiteľ klubu Abe Pollin stavil na jednoduchosť a názov má symbolizovať, že tím nesúci toto meno sídli v hlavnom meste USA vo Washingtone. Washington je hlavné mesto USA, a po anglicky sa hlavné mesto povie Capital. Názov si navrhli fanúšikovia. V logu sa bielohlavý orol, ktorý je aj symbolom Spojených štátov, vymenil za nápis Capitals prepichnutý hokejkou v roku 1995.

Winnipeg JetsWinnipeg Jets

Neďaleko Winnipegu leží sídlo základne stíhacieho leteckého oddielu kanadského kráľovského letectva. Odtiaľ sa inšpirovali názvom pre klub – Tryskáče, ktorý v sezóne 2011/2012 nahradil v NHL Atlantu Thrashers, ktorá za ten čas nezaznamenala nejaký výrazný úspech. Do play-off sa jej podarilo postúpiť len raz, preto potreboval zmenu.

Vegas Golden KnightsVegas Golden Knights

Zlatí rytieri – tak sa bude volať nový tím, ktorý v nasledujúcej sezóne 2017/2018 vstúpi do NHL. Licenciu získal  22. júna 2016 a oficiálne predstavenie tímu prebehlo 22. novembra 2016. Majiteľ klubu Bill Foley k názvu poznamenal: “Naše meno a logo bude skutočne predstavovať najvyšší prvok bojovej triedy – rytierov. Rytieri bránia neubrániteľné. Rytieri bránia kráľovstvo. Rytieri sa nikdy nevzdávajú, vždy napredujú a nikdy neustupujú. O tom bude náš tím.“ Logom je rytierska prilba, v ktorej je zakomponované písmeno “V”, helma sa nachádza na štíte, ktorý dotvára vznešený dojem.

prvá časť:

Originálna história názvov NHL klubov, časť. 1