Ortorexia – keď sa to so zdravým životným štýlom preženie

Preferuješ zdravý životný štýl? Kupuješ len bio potraviny bez postrekov? Éčka a farbivá v potravinách nechceš a hotovo! Aj zdravá strava môže spôsobovať problémy a vyústiť do poruchy prijímania potravy. Všetkého veľa škodí. O ortorexii si už počul? Ako spoznáš, že si na zdravej strave závislý a čo je to vlastne za chorobu?

Ortorexia – čo to vlastne je?

Ortorexiu prvýkrát definoval kalifornský lekár Steven Bratman v roku 1997. Pri svojej práci zameranej na zdravú výživu sa stále častejšie stretával s pacientmi, pre ktorých sa zdravá strava stala akousi modlou. Nemali problém preto, že sú tuční. Chceli byť „čistí“ a prijímať len čistú stravu. Dokázali myslieť len na to, ako sa k takej strave dostať a ako ju pripraviť tak, aby im neublížila.

Pacientov s orterexiou je stále viac

Ortorexia je poruchou prijímania potravy, s ktorou sa v posledných rokoch stretávame stále častejšie. Zdravá strava tu nie je štýlom, ale závislosťou. Ľudia v tomto stave nesledujú len to, či sú potraviny bio, či sú geneticky a chemicky upravené, ale aj to, koľko obsahujú éčiek, konzervantov a farbív. V tomto štádiu už rozmýšľajú len o tom, čo všetko je na potravinách zlé a kladú si stále viac prekážok. V najhoršom prípade to prerastie do extrémov v podobe vážnych zdravotných problémov.

Bio, raw, eko, gluten free produkty majú pri tomto probléme zelenú. K vzniku tohto ochorenia prispievajú rôzne blogy a magazíny zamerané na zdravú stravu a prichádzajú s teóriami, ako jedlo, na ktoré sme zvyknutí škodí. Zdravý životný štýl preferujeme, ale všetko má svoje hranice.

Obmedziť prísun cukru, soli, živočíšnych a mliečnych produktov a vyberať si potraviny, ktoré nie sú chemicky ošetrené je v poriadku, ale myslieť len na jedlo a na to, čo všetko je na ňom zlé a môže nám uškodiť môže prispieť k vzniku psychických problémov. Na potravinách ti  začne prekážať stále viac vecí, stále viac potravín z jedálnička vylúčiš a stále hľadáš niečo čistejšie. Nakoniec prídeš na to, že jesť vlastne nepotrebuješ.

Následky ortorexie

Dodržiavať pri stravovaní určité návyky a zásady a rozmýšľať nad tým, čo zješ nie je nič zlé. Je to základom každej diéty. Kým sa to nezmení na posadnutosť, s ktorou ortorektici k diéte pristupujú. Potraviny delia len na dobré a zlé. Nič medzi tým neexistuje. Toto zmýšľanie postupne vedie k:

  • zníženiu hmotnosti
  • nedostatku vitamínov a minerálnych látok
  • psychickým problémom (depresia, úzkosť, neuróza)
  • strate sociálneho kontaktu, izoláciii
  • podceňovaniu ľudí, ktorí sa normálne stravujú

Nežijeme preto, aby sme jedli

Ortorektik sa do chorobného stavu dostane v podstate nevinne. Na začiatku je diéta, ktorú sa rozhodol vyskúšať alebo prechod na vegetariánstvo, vegánstvo, či raw. Zmena životného štýlu je veľmi zaujímavá. Vyberáš si kvalitnejšie potraviny, učíš sa ich kombinovať a spoznávaš nové jedlá. Potrebuješ o tom stále rozprávať. To je v poriadku. Ale len dovtedy, kým sa všetko, čo robíš a o čom hovoríš netočí len okolo stravy. Zistiť, čo je ešte v norme a čo už je nad je veľmi náročné a to nielen pre ortorektika, ale aj pre jeho známych. Práve tí si často vyčítajú, že si nič nevšimli a že boli na radikálnu zmenu, ktorá pri najlepšej kamarátke, kolegovi, či bratovi nastala, dokonca hrdí.

Nie je to len porucha prijímania potravy

Ortorektik nekontroluje svoju stravu len tak pre nič za nič. Vďaka nej dostáva svoj život pod kontrolu. K strave pristupuje až úzkostlivo a sleduje ju stále viac. Jedálny lístok plánuje aj týždeň dopredu, je dôsledný pri výbere potravín a tak isto pristupuje aj k jeho príprave. Dodržiava prísne pravidlá, ktoré si sám stanovil. Ich nedodržiavanie vedie k psychickým problémom a prísne sa za to trestá.

Pozval si kamarátku na večeru a prišla s vlastným jedlom nabaleným v keramickej dóze, lebo si určite nenakúpil také kvalitné potraviny, ako ona a pri varení si nedodržiaval jej postupy? Mal by si spozornieť. Zdá sa, že tvoja kamarátka má problém s názvom ortorexia.

Ortorexia
Zdroj: Pixabay

Ortorexia vs. anorexia

Ortorexia sa často pletie s anorexiou. Je medzi nimi jeden veľký rozdiel. Anorektici sú posadnutí svojou hmotnosťou, stále si pripadajú tuční a nejedia preto, aby nepribrali. Ortorektici nesledujú svoju telesnú schránku. Majú strach, že skonzumujú niečo nezdravé a nečisté. K anorexii majú veľmi blízko, pretože odmietajú stále väčší počet potravín a hľadajú dôvod, prečo ich z jedálnička odstrániť. Ortorektika nezaujíma množstvo jedla, ale jeho kvalita.

Koho ortorexia ohrozuje najčastejšie?

Móda, kultúra, životný štýl – lifestyle na nás striehne v každých novinách, časopisoch, v televízii, na internete, všade. Odolať tomuto tlaku je niekedy veľmi náročné. Jeniffer Aniston pred 50 vyzerá tak dobre preto, že konzumuje len surovú stravu. Madonna v 60 vyzerá na 30, pretože sa aktívne venuje joge. George Clooney stárne do krásy, lebo sa o seba vzorne stará. Papier a internet znesú všetko, ale nie všetko, čo si prečítate je naozaj pravda.

Emočne labilní ľudia si zaumienia, že budú vyzerať rovnako a zmyslom ich života sa stane naháňanie ilúzie. Rovnako nebezpečné je to aj pre perfekcionistov a ambicióznych ľudí, ktorí majú potrebu vyzerať za každých okolností dokonale. Svoje telo jednoducho zbožňujú a nechcú ho ničím pošpiniť.

Nutriční terapeuti a študenti zameraní na štúdium zdravej stravy majú k ortorexii tiež blízko. Štúdium potravín a ich nutričných hodnôt sa môže zvrtnúť natoľko, že ich ovládne strach z toho, čo zjedia a nie sú schopní si s tým poradiť.

Ortorexia
Zdroj: Pixabay

Ako vieš, že máš dočinenia s ortorektikom?

Ideš do obchodu, vyberieš, čo potrebuješ, zaplatíš a odídeš. V obchode si strávil približne pol hodiny. Ortorektik tak rýchlo nenakúpi. Obchody so zdravou výživou a bio potravinami sú dnes síce na každom kroku, ale čo keď v nich nenájde presne to, čo hľadá. S iným variantom sa nezmieri. Aj potraviny, ktoré kupoval už predtým treba skontrolovať. Čo ak sa na nich za ten týždeň niečo zmenilo?

Pol hodina mu na bežný nákup určite stačiť nebude. A to si potraviny predtým pozrel na internete a všetko si o nich zistil. Pre každý prípad.

Nad tým, či sú informácie o potravinách pravdivé nerozmýšľa a často ich prispôsobuje svojim potrebám len preto, aby mohol z jedálnička odstrániť ďalšiu „nezdravú“ potravinu.

Potraviny nakúpené, ide sa variť. Nájsť najlepší a najmä „najčistejší“ recept, ktorý spĺňa prísne stanovené technologické postupy prípravy pokrmov a správna kombinácia potravín, aby bola dodržaná ich nutričná hodnota a neprichádzali o vitamíny, stopové prvky a pri ich varení nevznikali toxíny, nie je vôbec jednoduché. Aj pri tom ortorektik strávi veľa času.

Mrazené potraviny? V žiadnom prípade! Všetko musí byť čerstvé a maximálne prírodné. Čo ak ho chcú otráviť. Ortorektik žije pod stálym strachom. Pripravovať čisté jedlo v obyčajnom hrnci? Nikdy! Zárukou čistoty sú nádoby z prírodných materiálov, dreva, či keramiky. Kým na nich ortorektikovi nezačne niečo prekážať.

Otorexia a zážitok z jedla

Predstav si svoje obľúbené jedlo. Už sa ti slinky zbiehajú, však? Ortorektikovi sa to nestane. Chuťové vlastnosti potravín nie sú dôležité. Hlavne, že sú „čisté“. Strava pre neho nie je príjemným pôžitkom a nedokáže si na nej pochutiť. Potraviny, ktoré sú podľa neho nezdravé nezje. Radšej bude hladný.

Ortorexia sa dá liečiť

Spoznal si v týchto riadkoch seba alebo niekoho známeho? Návšteva psychológa a psychiatra ti s poruchou príjmu potravy pomôže. Nebude to jednoduché, ale pocit hladu, sýtosti a hlavne radosti z jedla sa postupne dostaví. Cieľom liečby je vrátiť sa k normálnej strave.

V kategórii Výživa nájdeš množstvo zdravých receptov, ktoré ti budú chutiť. Inšpiruj sa a v komentároch sa s nami podeľ so svojimi chutnými výsledkami.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať