Otvorené slová o praktikách vo zväze: Mersich ovláda bábky. Naše lyžovanie dohnal do priepasti

Slovenské lyžovanie dlhé roky kvária konflikty v jeho vnútri. Boj medzi pretekármi a Slovenskou lyžiarskou asociáciou (SLA) nemá konca. O praktikách, ktoré fungujú vo zväze, aj o tom, kto hádže Zuzulovej a spol. polená pod kolená, prehovoril otvorene člen SLA Ladislav Smolen.

0
- Reklama -

Arogancia moci

Na aprílovej konferencii SLA nepôjde len o voľbu nového šéfa asociácie, pôjde o budúcnosť slovenského lyžovania. Po odstúpení Františka Repku z funkcie prezidenta sa už tak nepokojná hladina ešte viac rozbúrila. „Ľudia z vedenia SLA dokonca vraj nechápu, prečo sa pre tento krok vôbec rozhodol. Veď po odstavení zjazdárov z vedenia a rozhodovania na vedľajšiu koľaj mali v Predsedníctve SLA (P-SLA) pohodu a pokoj, píše Ladislav Smolen vo svojom blogu.

Nekoncepčná práca, účelná manipulácia informáciami, ovplyvňovanie ostatných členov k presadzovaniu osobných záujmov, neochota riešiť podmienky príprav reprezentačných tímov a najlepších pretekárov. To boli dôvody, pre ktoré Repka odstúpil a menoval pri tom aj konkrétne osoby, ktoré sú za týmito praktikami: viceprezidenti Marino Mersich a Ivan Ivanič.

Dvojica však na ostré vyjadrenia nereagovala, podľa Smolena to bola len čerešnička na ich práci, veď za celé roky ich riadenia SLA nepodali jediný návrh, neiniciovali ani raz zmenu stanov či fungovania činnosti SLA. Jediné, čo cieľavedome a koncepčne menili, boli časti stanov a organizačného poriadku, ktoré upevňovali a betónovali ich neobmedzený a neodvolateľný vplyv v SLA. A toto je výsledok. Arogancia moci. Absolútna bezohľadnosť voči všetkým členom, mládeži, rodičom, trénerom, ale aj voči štátu v zastúpení ministerstvami školstva, vnútra, NŠC, Dukle, OV SR aj FIS-u.

Na snímke zľava predseda Bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Ivan Ivanič a prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie František Repka počas tlačovej konferencie Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) na tému aktuálneho stavu a ďalších krokoch SLA 16. marca 2016 v Banskej Bystrici. FOTO TASR - Branislav Račko
Na snímke zľava predseda Bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Ivan Ivanič a prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie František Repka počas tlačovej konferencie Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) na tému aktuálneho stavu a ďalších krokoch SLA 16. marca 2016 v Banskej Bystrici. FOTO TASR – Branislav Račko

Repka bol hlasom, ale nie mozgom

Smolen si nedal servítku a jasne pomenoval situáciu, do ktorej postupne asociácia dospela. Bývalý prezident Repka bol nominantom Mersicha a spol. To, že sám urobil rozhodnutia, ktoré boli v rozpore so stanovami, fair play, slušnosťou či dobrými mravmi, ktoré boli jasne proti záujmom športovcov a tým pádom aj SLA, nech vyhodnotí budúcnosť. Prezident Repka bol hlasom vedenia SLA. Dnes je nad slnko jasné, že mozgom nie. Boli a stále ním sú Marino Mersich a Ivan Ivanič, pokračuje Smolen, no zároveň tvrdí, že to nie je len o tejto dvojici. Marek Hliničan, Monika Poľanová, Ján Tánczoš, Ľudovít Kartík, Michal Malák sú tí, ktorí lojálne schvaľovali a schvaľujú kroky a rozhodnutia mozgových trustov slovenského lyžovania.

Repka bol teda šikovným ťahom Mersicha a spol., a síce štítom, ktorý za pochybné rozhodnutie znášal hnev lyžiarov. Keďže nemám kompetencie ovplyvniť tento stav, s ktorým sa v žiadnom prípade ako bývalý vrcholový športovec nestotožňujem, nevidím ďalej význam vykonávať túto funkciu s presvedčením o správnosti smerovania SLA pri rozvoji lyžiarskeho športu na Slovensku, vyhlásil Repka pri odstupovaní.

Ako tvrdí Smolen, nie Mersich a Ivanič, ale celé predsedníctvo SLA mu odobralo kompetencie. Nerešpektovali ho ako prezidenta, a tak podľa jeho slov  nemal na výber a radšej odišiel. František Repka zo slovenského lyžovania odišiel porazený a nechcený jeho vlastnou koalíciou a aj našou opozíciou, vysvetľuje v blogu.

Z tlačovej konferencie Úseku alpských disciplín Slovenskej lyžiarskej asociáciie (SLA) 4. októbra 2013 v Bratislave. Na snímke predseda Úseku alpských disciplín Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) Marino Mersich počas konferencie. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Z tlačovej konferencie Úseku alpských disciplín Slovenskej lyžiarskej asociáciie (SLA) 4. októbra 2013 v Bratislave. Na snímke predseda Úseku alpských disciplín Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) Marino Mersich počas konferencie. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Mersich nasadzuje krk iných

Dnes je jasné, že Mersichove slová, že mu nejde o funkciu ani o peniaze, podľa informácií, ktoré v posledných mesiacoch vyplávali na povrch, nekorešpondujú s realitou. Ako teda riadil slovenské lyžovanie z funkcie viceprezidenta SLA? Smolenove vyjadrenia naznačujú prvky mafiánskych praktík aj divadla, samotný člen asociácie nepredpokladá, že sa bude Talian uchádzať o post prezidenta SLA, radšej bude dianie ovládať z pozície režiséra v pozadí.

Kto ho pozná, vie, že rád pracuje z úzadia – bez zrejmej a jednoznačnej zodpovednosti ťahá za nitky. Necháva za seba pracovať iných, radšej nasadzuje ich krk. Napokon, Repka je toho jasným dôkazom, povedal Smolen v rozhovore pre denník Pravda.

Ak by partia okolo Mersicha naďalej vládla v asociácii, znamenalo by to podľa Smolena návrat do doby kamennej. V takom prípade vraj prichádza do úvahy odchod časti členskej základne SLA. Práve roztrieštenie jednotlivých častí je dôvodom, prečo sú pri moci Mersich a spol. a prečo slovenské lyžovanie dokráčalo na pokraj priepasti.

Pre staré krivdy, spory či hriechy nie sme schopní sa spojiť v jedno (okrem krčmových rečí) a raz a navždy vyprášiť Taliana a zabetónované, skostnatené, neprofesionálne predsedníctvo SLA, ktoré sa neštíti klamať a podvádzať vlastných členov, ako aj štátne orgány, a to len pre svoj osobný prospech. My sme ten problém. Každý sa stará len o seba a o svoj piesoček. Ako zjazdári, tak bežci či snowboardisti.

Tlačová konferencia Bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie (BÚ SLA) v Banskej Bystrici 15. apríla 2015. Na snímke predseda BÚ SLA Ivan Ivanič. FOTO TASR - Dušan Hein
Tlačová konferencia Bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie (BÚ SLA) v Banskej Bystrici 15. apríla 2015. Na snímke predseda BÚ SLA Ivan Ivanič. FOTO TASR – Dušan Hein

Sponzori odťahujú ruky

Vyššie uvedené mená (Ivanič a spol.) sú podľa Smolena Mersichove bábky, ktoré ovláda. Bez týchto lojálnych vazalov a donedávna aj Repku by bol už dávno na smetisku dejín slovenského lyžovania, tvrdí Smolen pre Pravdu. Vďaka posilňovaniu vlastnej moci a zmenám či uzneseniam, ktoré Mersichovi ľudia odsúhlasili, je táto partia de facto neodvolateľná.

Na konferencii nepôjde len o voľbu nového šéfa SLA, ale aj o zmenu stanov. Zmeny stanov sa týkajú len časti, ktorá betónuje súčasné vedenie v hnutí a oberá jednotlivé úseky o ich suverenitu. Nič viac. Mersichovi ľudia pretvárajú ľudí na čísla do tabuliek, vďaka ktorým si zabezpčujú prísun peňazí zo štátneho rozpočtu, odhalil Smolen Talianove praktiky.

Prítomnosť „zabetónovanej“ partie okolo Mersicha na čele pritom podľa otca Petry Vlhovej Igora odrádza potenciálnych partnerov a sponzorov. Pohybujem sa v komunite, ktorá má peniaze a chcela by nimi podporiť SLA. Títo ľudia ich však do slovenského lyžovania neinvestujú dovtedy, kým bude na jeho čele súčasné vedenie. Tvrdia, že za takéhoto stavu by šlo o najhoršiu investíciu na Slovensku, vyhlásil pre Pravdu Vlha, ktorého slová sú na zaplakanie…

- Reklama -