P. Sagan premiérovo s bratom, cieľ zostal: “Obhájiť zelený dres”

Slovenský cyklista Peter Sagan zabojuje na tohtoročnej 104. edícii Tour de France už o svoj šiesty zelený dres v rade. K tomu bude úradujúcemu dvojnásobnému majstrovi sveta premiérovo v kariére pomáhať v drese Bora-Hansgrohe aj jeho brat Juraj. Slovensko tak bude mať po troch rokoch opäť dvojčlenné zastúpenie v pelotóne na francúzskych cestách.

0
Ilustračné foto
- Reklama -

Naposledy sa predstavili dvaja pretekári spod Tatier na Tour v roku 2014, no nie v rovnakom dres. Okrem P. Sagana vtedy išiel aj Peter Velits, ktorý skončil celkovo 27., no medzičasom pre zdravotné problémy ukončil kariéru.

Dvadsaťsedemročný “Tourminátor” vlani piatykrát po sebe triumfoval v bodovacej súťaži a ak uspeje aj tento rok, prepíše historické štatistiky. Sagan by v tom prípade vyrovnal rekordných šesť víťazstiev v druhom najprestížnejšom hodnotení na Tour legendárneho Nemca Erika Zabela. Ten ich dosiahol v rokoch 1996 – 2001. Presne s touto ambíciu v stredu zamieril do dejiska Grand Départ nemeckého Düsseldorfu. “Ciele sú stále tie isté, aj tento rok chcem obhájiť zelený dres. No nie je to jednoduché, uvidíme, či sa to podarí,” povedal jeden z najpopulárnejších svetových cyklistov.

P. Sagan má pred štartom náročného trojtýždňového podujatia dobrú formu. Tento rok si na konto pripísal šesť víťazstiev a získal zelené dresy na Tirreno-Adriatico, Okolo Kalifornie i naposledy na Okolo Švajčiarska, kde vyhral aj dve etapy. Na druhej strane mu tesne ušli triumfy na veľkých jarných klasikách. Generálku si odkrútil uplynulý víkend na spoločných MSR a MČR v Žiari nad Hronom, kde obsadil druhé miesto medzi domácimi jazdcami. Z obhajoby národného titulu sa tešil jeho o rok starší brat Juraj, ktorý sa premiérovo predstaví aj po jeho boku na slávnej Tour.

“Je to super, veľmi sa na to teším. Lepšie nám bude ubiehať čas. Uvidíme, ako dopadne Tour de France, pre Juraja to bude veľká skúsenosť. Každý rok na nej je iný a dúfam, že tento k nám bude dobrý,” povedal P. Sagan.

Juraj Sagan vlani neprešiel záverečným sitom v Tinkoffe, tento raz už v tíme Bora áno. O nominácii sa dozvedel už začiatkom júna, no definitívne sa o účasti rozhodol až po národnom šampionáte. “Na Okolo Švajčiarska som mal trochu výkonnostný výbuch a sám som bol zvedavý, aké pocity budem mať počas pretekov v Žiari. Nakoniec som sa po nich rozhodol, že na Tour de France pôjdem,” povedal po MSR.

Štart trojtýždňového podujatia je tento rok naplánovaný v Nemecku. Úvodná individuálna časovka na 14 km v Düsseldorf a v rovnakom meste odštartuje aj druhá etapa s cieľom v Liége. Aj preto je pre nemeckú stajňu Bora veľmi dôležitý dobrý štart. “Myslím si, že je dobré pre náš tím i celú nemeckú cyklistiku, že tam bude štart tohtoročnej Tour de France. Ja to hodnotím pozitívne a je pre nás prestížnejšie a viac dôležité dobre tam zajazdiť, ako to je pre iné tímy. Ale inak to pre mňa a ďalší priebeh etáp nič špeciálne neznamená,” povedal P. Sagan, ktorý si ešte len študuje podrobný itinerár jednotlivých etáp. “Trate si študujem tak, ako idú preteky, deň po dni. Podrobnú knihu etáp dostanem až dva dni pred pretekmi,” dodal Peter Sagan, ktorého čoskoro čakajú aj otcovské povinnosti.

Povinnosti bude mať aj na Tour, okrem neho je totiž druhý líder Bory Poliak Rafal Majka, ktorého chce vedenie stajne vidieť čo najvyššie v celkovom poradí, takže pomáhať bude musieť aj Sagan. “S Petrom a Rafalom máme ambiciózne ciele – zelený dres, výsledok v Top 5 celkového poradia a premiérový etapový triumf pre náš tím na Tour de France. A myslím si, že máme silnú zostavu, aby sa nám to aj podarilo,” povedal generálny manažér Ralph Denk.

- Reklama -