Pár rád pred letnou turistikou v horách

Turistika je jeden z najobľúbenejších športov na Slovensku a taktiež aj jeden z najlacnejších. Práve v týchto letných dňoch, keď začínajú dovolenky, nám príroda ponúka možnosť vyjsť si na turistiku do hôr. Je to aj jedna z najlepších možností, ako stráviť čas s rodinou, keď aj deti aspoň na chvíľu zabudnú na počítačové hry a sociálne siete na internete.

Čo potrebujete

Dôležitou súčasťou dlhšej prechádzky je kvalitná obuv. Na tej sa naozaj neoplatí šetriť. Vyberajte tie, ktoré sú vhodné na pešiu túru a ktoré vám dostatočne spevnia nohu. Trekingová obuv má špeciálnu podrážku. Býva hrubšia, aby chránila chodidlo pred nárazmi a nerovnosťami terénu. Je potrebné tiež rozlišovať, na akú túru ste sa vybrali. Ak sa chystáte na vysokohorskú túru, kúpte si radšej vysoké topánky, ktoré chránia aj členky. Do hôr si nezabudnite aj oblečenie, ktoré vás ochráni pred dažďom a vetrom. Vysokohorské túry sú náročnejšie a treba si ich starostlivejšie plánovať.

3

Na toto nezabudnite

Pred cestou si podrobne preštudujte mapu a majte ju vždy pri sebe. Na túru po značených chodníkoch sa môžete vydať sami, na tie bez značiek choďte radšej s horským vodcom. Niekedy stačí len malá chvíľa nepozornosti a z krásneho výletu sa stane nepríjemný zážitok. Nezabudnite preto ani na poistenie – či už niektoré životné poistenie s pripoistením, alebo špeciálne horské poistenie. Pobyt v našich slovenských horách by sa vám mohol poriadne predražiť. Ide o poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby, stratu batožiny, možnosť úrazu a zodpovednosť za škodu. Ak sa vám stane úraz alebo sa zatúlate tak, že budete musieť využiť pomoc Horskej záchrannej služby, počítajte s tým, že si tento zásah budete musieť uhradiť z vlastného vrecka.

Objavte krásne miesta Slovenska pešo

Podľa zákona o Horskej záchrannej službe je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. Táto povinnosť sa nevzťahuje na deti (do 18 rokov) a na osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony. Ak je teda nutné zachrániť alebo pátrať po dieťati, nebude horská služba požadovať preplatenie týchto nákladov. Preto ani nie je nutné uzatvárať cestovné poistenie na hory pre neplnoleté osoby. I keď väčšina poisťovní odporúča toto poistenie deťom, pokiaľ sa jedná o cudzincov. Poistenie si môžete vybaviť vo svojej poisťovni alebo aj online cez internet. Nezabudnite ani na doklady a nabitý mobil.

Ako prebieha zásah horskej služby a kto čo platí

Aj keď málokto z nás myslí hneď na to najhoršie, zdravie máme len jedno a malo by byť pre nás najdôležitejšie, preto je potrebné chrániť ho a poistiť. Čo sa týka turistiky, práve v horách je vyššie riziko, že nie všetko, čo si naplánujete, vám aj vyjde. Preto na to myslite už pred cestou. Z hľadiska horského poistenia na slovenských horách platí zákon, ktorý hovorí o tom, kto má čo hradiť – náklady spojené s výkonom záchrannej služby. Ak už dôjde k nešťastiu, zásah horskej služby sa skladá z dvoch zložiek, a to technickej a zdravotnej. Práve tú zdravotnú časť hradí vaša zdravotná poisťovňa. Sem patrí použitie vrtuľníka v prípade potreby poskytnutia zdravotnej starostlivosti.

Ale ak je vrtuľník použitý na pátranie, pomoc pri uviaznutí alebo transport záchranného materiálu a záchranárov, hradí ho postihnutý alebo jeho komerčná poisťovňa. Preto je potrebné a veľmi vhodné mať pred cestou do hôr už uzatvorené poistenie. Taktiež postihnutý alebo jeho poisťovňa zaplatí technickú časť zásahu. Do technickej časti zásahu patria napríklad: náklady spojené s pátraním, vyhľadávaním a vyslobodzovaním osôb v tiesni, náklady na prepravu do nemocnice a pod., v najhoršom prípade prevoz telesných pozostatkov.

Chystáte sa na túru? Spoznajte krásy slovenských národných parkov.

A nezáleží na tom, či sa turista riadil alebo neriadil bezpečnostnými pokynmi Horskej záchrannej služby. Takže stojí nám toto všetko za to? Radšej sa poistiť… Horské poistenie vám platí na celom území SR v horských oblastiach pôsobnosti horskej služby (sú to Belianske Tatry, Malá Fatra, Nízke Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Slovenský raj, Veľká Fatra, Vysoké Tatry, Západné Tatry).

2

Ako predchádzať úrazom a nešťastiam

Úrazy a nešťastia sa nemusia stávať len ostatným. Urobme teda radšej všetko pre to, aby sme znížili riziká, ktoré nám pri pobyte na horách hrozia. Treba si uvedomiť, že zbytočným riskovaním môžeme ohroziť okrem seba aj okolie či tých, ktorí nám v prípade nehody prídu na pomoc.

1. Naplánujte si trasu kadiaľ pôjdete a zvážte pohyb mimo vyznačených a otvorených chodníkov.

2. Zistite si všetky dostupné informácie týkajúce sa počasia, najmä s jeho predpoveďou na zvolené dni v horách.

3. Turistické tempo si stanovte podľa najslabšieho účastníka, nechoďte osamote.

Chystáte sa na túru? Spoznajte krásy slovenských národných parkov 2.časť

4. Nabite si mobil a uložte si dôležité čísla (horská služba – tel. číslo: 18300, zdravotná záchranná služba – tel. číslo 112 a tiež číslo: ICE „in case of emergency“ tzv. núdzový kontakt – stačí, ak si jeden z kontaktov označíte ako ICE. Väčšinou ide o blízke osoby, napr. otec, mama, manžel… V takomto prípade meno kontaktu bude vyzerať napríklad takto: ICE manžel. Je to preto, aby záchranná služba podľa tohto označenia vedela o blízkej osobe, ktorej je potrebné volať ako prvej.).

5. Pobyt na čerstvom vzduchu, nadmorská výška, chlad, teplo a fyzická námaha prispievajú k zvýšenej spotrebe energie. Nevynechávajte raňajky, nezabúdajte na obedy a dodržujte pitný režim.

6. Pre istotu si zopakujte prvú pomoc a nezabudnite na lekárničku.

Ako pomôcť zranenému

Ak sa už stane úraz, zachovajte chladnú hlavu. Podľa typu a rozsahu zranenia podajte zranenému patričnú prvú pomoc. Zraneného nikdy nenechávajte samého. V horách sa pomoc všeobecne signalizuje zvukovým alebo optickým signálom šesťkrát za minútu. V prípade, že budete potrebovať pomoc vrtuľníka, signalizujte posádke vzpaženými rukami do tvaru písmena V. Ak pomoc nepotrebujete, pravá ruka je šikmo vzpažená a ľavá v šikmej polohe k telu pripažená.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať