Štyri najväčšie mestá v II. lige podľa počtu obyvateľov:

Košice – 239 464
Prešov – 90 187
Banská Bystrica – 79 027
Nitra – 78 033

Nie je to však čisto slovenský úkaz, podobné posuny zaznamenali aj v iných krajinách. Kluby z malých miest sa nedávno dostali do najvyšších súťaží aj v Španielsku, Anglicku či Taliansku a súčasťou nemeckej Bundesligy je od roku 2008 aj dedinka Hoffenheim, ktorá nemá ani 4000 obyvateľov. Väčšie mestá prepustili najvyššiu futbalovú súťaž menším aj na Slovensku.

choreografia fanúšikov Trnavy

Mestá účastníkov Fortuna ligy v sezóne 2014/2015 a ich počet obyvateľov:

fanúšik AS TrenčínBratislava – 419 678
Žilina – 81 155
Trnava – 65 713
Trenčín – 55 857
Michalovce – 39 510
Ružomberok – 27 551
Dunajská Streda – 22 553
Senica – 20 352
Skalica – 14 749
Myjava – 12 042
Zlaté Moravce – 11 855
Podbrezová – 3 876

Vo Fortuna lige sa postupne etablovali Zlaté Moravce, Senica či Myjava, vlani pribudla sotva štvortisícová Podbrezová a tento rok Skalica. Svedčí to o veľkej motivácii a akomsi rodinnom motíve týchto klubov, ktoré sú aj v menších mestách schopné naakumulovať dostatok finančných prostriedkov na chod prvoligového klubu. Je to paradoxná situácia, že takzvané futbalové bašty opúšťajú najvyššiu súťaž. Je preto dôležité, aby sa zaktivizovali aj väčšie mestá a pomohli správnemu fungovaniu tradičných klubov, uviedol výkonný riaditeľ Únie ligových klubov Michal Mertinyák. Spomínané kluby nahradili v najvyššej súťaži tímy, bez ktorých si ešte pred pár rokmi nešlo ligu predstaviť.

Do druhej ligy sa postupne porúčali Prešov, Nitra, Banská Bystrica aj Košice, všetko tímy z veľkých slovenských miest. Košičanom nebola nedávno udelená licencia na základe podlžností voči bývalým hráčom, no aj zvyšné tímy doplatili na slabšiu finančnú situáciu. Odchod majiteľov klubu spustil pád FC Nitra do II. ligy, o financiách bolo aj vypadnutie Prešova a Banskej Bystrice. „Financie sú dôležité a pokiaľ je klub nesprávne nastavený, napríklad v ročnom rozpočte, ktorý nemajú majitelia pokrytý, prináša to problémy. Nevidím do zastupiteľstiev iných miest, ale aj priama podpora mesta je veľmi dôležitá. U nás na Myjave to funguje dobre – viem to posúdiť, keďže som aj mestským poslancom. A ešte možno jeden taký fenomén, aj keď to nie je 100 % pravda – v mestách, kde sa darí futbalu, stagnuje hokej a naopak,” poznamenal pre Šport je život športový riaditeľ FC Spartak Myjava Ing. Jaroslav Krč-Šebera. Naznačil tým, že podpora mesta je pre fungovanie futbalového klubu dôležitá.

Depetris, Lupač

Menšie kluby ako Myjava, Podbrezová či Zlaté Moravce sa v zásadnej miere spoliehajú na pomoc jedného hlavného sponzora. Ten je pre chod klubu najdôležitejší, hoci ho spravidla dopĺňa aj niekoľko menších. Máme skvelého generálneho sponzora firmu NAD RESS Senica a mesto Myjava. V podstate na pár výnimiek máme sponzorov z firiem, ktoré sídlia na Myjave alebo tu majú prevádzku. Nie všetci sponzori poskytujú priamo financie pre klub. Máme veľa sponzorov, ktorí nám poskytujú služby a tovar,” prezradil Krč-Šebera. Nie je tajomstvom, že od financií závisí chod klubu, vrátane skladby a výkonov hráčskeho kádra. Solídna finančná kondícia v kluboch z menších miest sa prejavila aj v ich výkonnosti. Je to aj prípad Spartaka Myjava. Okolo kapitána Martina Černáčka a bývalého trénera Ladislava Hudeca sa zišla veľmi dobrá partia futbalistov, väčšinou myjavských odchovancov, ktorí so srdiečkom hrali kvalitný a pekný futbal, ktorý si zaslúžil úspechy. V tom čase sa začal v myjavskej kabíne používať slogan, ktorý je tam dodnes Sme jeden tím. Aj toto všetko by však bolo asi málo, keby futbal na Myjave nemal podporu mesta a hlavne generálneho sponzora, ktorí stoja za týmito úspechmi. Z toho vyplýva, že na Myjave futbal vieme robiť. Keď to neprestane baviť ani sponzorov, nevidím dôvod, prečo by sme mali najvyššiu súťaž opustiť. Klub zatiaľ plní všetky svoje finančné záväzky a prísľuby,” pochválil myjavský klub športový riaditeľ.

Podčiarknuté, zhrnuté, malé kluby ukazujú veľkým, ako sa má robiť futbal. Bez žabomyších vojen, s futbalovými nadšencami vo vedení a v skromných podmienkach.