Petang – balzam na vystresované nervy

Kto má rád zábavu a presnosť, v petangu si príde na svoje. Je to nenáročná hra, pri ktorej sa odreagujete. Vychutnajte si dni v provensálskom štýle. 

Prečo si nezahrať obľúbenú hru Francúzov – petang? Základná sada gúľ na hranie je lacnejšia než futbalová lopta, pravidlá sú jednoduché a dobré miesto sa vždy nájde.

Predchodcovia hry petang

Tento druh športu pochádza z francúzskeho prostredia, kde aj dnes stretnete hráčov s kovovými guľami v ruke takmer všade. Kedysi sa však tieto ťažké gule využívali nielen na hru, ale aj v boji, vyplýva to z archeologických nálezov. Už v starovekom Grécku za vlády Alexandra Veľkého poznali vrh kamennou guľou, kde mohli využiť a ukázať svoju silu v hode do diaľky. História petangu však zašla ešte ďalej, až do šiesteho storočia pred naším letopočtom, kde Rimania používali na hru taktiež gule. Stredovekých Rimanov to muselo veľmi baviť, keď sa tento šport dostal až do južného Francúzska, presnejšie do miest Marseille a Lyonu. Gule v tom čase boli drevené, klincami posiate, ktoré trčali. Nevýhodou hodu bola zraniteľnosť. Aj napriek tomu sa tešila veľkej obľube.

Z hry vznikol šport

Modernú podobu petang s kovovými guľami dostal až o hodný kus histórie neskôr, keď ju istý Francúz Jules Le Noir upravil tak, aby ju mohol hrať aj on. Potom, čo mal nehodu a ostal na vozíku, navrhol, aby sa hra hrala s nohami spolu a guľa hádzala z jedného miesta na cieľ, malú drevenú loptičku. Tým dosahoval lepšiu presnosť a výkon. Podľa polohy nôh dostala aj nové pomenovanie –  petanque, čo vo voľnom preklade znamená „nohy spolu“ (pieds tanqués). Tak sa rozšírila po francúzskom pobreží, známom provensálskom kraji, kde v roku 1933 vznikla Národná federácia hier s guľami. Po druhej svetovej vojne ju turisti rozšírili aj do iných oblastí a francúzski emigranti ju spopularizovali v ďalších štátoch. Hrá sa v Afrike, Severnej Amerike, Ázii, nie je cudzia dokonca ani Thajčanom. Na Slovensku je nám hra známa od roku 1994 prostredníctvom Slovenskej federácie petanque.

petang

Výhody petangu

Nenáročná hra pre všetky vekové kategórie má veľmi veľa pozitív. Jedným z nich je priestor. Môže ním byť trávnatá plocha doma na záhrade alebo v parku, taktiež štrk, hlina či piesok, hráči sa však musia zhodnúť na tom, komu čo vyhovuje. Najvhodnejšia je primerane rovná štrková plocha, menej vhodná je trávnatá, pretože keď guľa narazí na krátke trsy trávy, môže odskočiť kdekoľvek. Najmenej obľúbený je piesok. Gule sa do neho zaboria a viac sa nepohnú. Profesionáli však majú svoje špeciálne upravené ihrisko s mantinelmi, ktoré je dostatočne tvrdé a veľké.

Na začiatok je hra nenáročná aj na investície do sady gúľ, ktorá pozostáva z troch, šiestich alebo ôsmich kovových gúľ veľkých ako dlaň, jednej menšej trojcentimetrovej drevenej guličky, metra na zmeranie vzdialenosti, handričky na utretie gúľ a návodu na hru. To všetko sa zmestí do neveľkého kufríka alebo šitého obalu, ktorý si môžete vziať kdekoľvek so sebou, aj na dovolenku. Ak siahnete po kvalitnejšej sade v športových obchodoch, tá vás vyjde približne od desať eur a vyššie. Lacnejšie od piatich eur ich dostať na internete. Tie sú vhodné naozaj pre každého nadšenca petangu, ktorý sa mu chce venovať len rekreačne, sporadicky.

Hra na profesionálnej úrovni

Profesionálni hráči sú už zvyknutí na inú kvalitu kovových gulí, ktoré sú prevažne z ocele. Ani zmena terénu im nevadí. Ihriská na oficiálnych medzinárodných súťažiach a národných šampionátoch majú rozmery 15 x 4 alebo menšie 12 x 3 metre. Využívajú sa rôzne techniky hodu a s hodom do autu sa vedia taktiež vyhrať. Ak by ste si chceli vyskúsať kvalitné ihriská, na Slovensku ich máme len zopár. Tie nájdete napríklad v Bratislave (Národný guľodróm, Kuchajda), Modre (areál chaty Elektrovod), Seredi, Martine, Šírave a na ďalších miestach.

petang
Hra Petanque Spartan

Zisti najlepšiu cenu

 

Majstrovstvá sveta a Európy sa konajú každé dva roky v kategóriách mužov, žien, juniorov a seniorov (veteránov). Keďže sa málokedy európsky šampionát uskutoční v niektorej z krajín strednej a východnej Európy, minulý rok sa nám v Bratislave naskytla možnosť hosťovať špičku európskeho ženského petangu.

Ako hrať – pravidlá

Hra spočíva v hode kovovými guľami smerom k drevenej guličke, ktorá je cieľom. Malá gulička dostala pomenovanie bib, košón alebo prasiatko. V petangu súťažia dve dvoj-, alebo trojčlenné družstvá, dokonca aj jeden na jedného. Na začiatok si súťažiaci rozdelia gule. Ak je družstvo trojčlenné, každý si vezme po dve gule. Ak je dvojčlenné, každý hrá s tromi guľami a ak súťažia jeden na jedného, potrebujú taktiež tri. Družstvo najprv nahodí košón do vzdialenosti  šesť až desať metrov. Následne potom to isté družstvo hádže kovovou guľou ako prvé, čo najbližšie ku košónu. Vždy hádže družstvo, ktoré prehráva, teda ktorého gule sú ďalej od košónu ako súperove. Bod po každom hode oboch súťažiacich sa pripisuje tomu družstvu, ktorému guľa skončí bližšie pri drevenej guličke. Hrá sa striedavo dovtedy, kým jedno z družstiev nedosiahne spravidla trinásť bodov. Hrať sa dá aj v skrátenej verzii, kedy platí víťazných 11 bodov, alebo v predĺženej hre s 15-timi bodmi. To závisí hlavne od počtu súťažiacich. 

Technika hodu

Neexistuje správna a nesprávna technika hodu. Čo komu vyhovuje, musí každý vyskúsať sám. Odporúča sa hod podhmatom, pričom sa guľa chytí štyrmi prstami. Palec sa pripája k ostatným, inak by guľa rotovala. Vystretou rukou sa zapaží a hodí oblúčikom pred seba. Existujú dva druhy hodov – point a tir. Súper, ktorý sa pokúša o point, sa snaží umiestiť guľu čo najbližšie ku košónu. Ak použije tir, jeho cieľom je odraziť súperovu guľu. Znie to veľmi jednoducho, ale kto si petang už aspoň raz zahral, vie, že to nie je také jednoduché. Podobne ako šach, aj táto hra je o taktike a navyše aj o technike a presnosti.

petang

Ani hráči nemajú rovnaké posty. Každý má v družstve svoje určené miesto, rovnako ako pri inom kolektívnom športe. Podľa toho si vyberá aj vhodné gule. Napríklad taký strelec, má za úlohu vyrážať súperove gule, preto si vyberá čo najväčšie a najšahšie gule, aby mali menší odpor vzduchu. Umiestňovač nahadzuje prvú guľu, preto si vyberá najťažšie, najmenšie a najviac vrúbkované gule, aby dobre držali stopu. Univerzál je vhodný aj na vyrážanie, aj na umiestňovanie – podľa toho si vyberá aj samotnú guľu.

Nie je guľa ako guľa

Výber gule je hotová veda. Aj tu existujú rôzne druhy a typy. Tie lacnejšie na trhu sú síce pre nadšencov petangu, ktorí si z času na čas túto hru zahrajú, ale kto sa jej chce venovať aj profesionálne, ten si priplatí. Pomer ceny závisí od značky a veľkosti. Tie sa pohybujú v rozmedzí od 70,5 mm až po 80 mm s hmotnosťou 650 až 800 g. Každá značková má aj svoje číslo. Od lacných sa odlišujú hlavne tým, že sú presne vyvážené, majú dlhšiu životnosť, pretože sú vyrobené z kvalitných materiálov, po čase ich výplň nebude v guli hrkať a ich samotné vrubkovanie zodpovedá štandardom.

Tak čo? Kto dostal chuť zahrať si petang?

Nenechaj si újsť náš nový športový katalóg plný skvelých produktov.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať