Peter Velits sa rozhodol ukončiť aktívnu kariéru

Bratislava - Slovenský cyklista Peter Velits sa rozhodol ukončiť profesionálnu kariéru.

0
- Reklama -

“Áno, už som sa rozhodol,” potvrdil 31-ročný trojnásobný majster sveta v tímovej časovke informáciu TASR.

Peter Velits obliekal ako profesionál dresy tímov Wiesenhof-Felt, Milram, HTC, Omega Pharma-Quick Step a naposledy BMC. V roku 2010 obsadil na Vuelte celkové druhé miesto.

Prvý veľký úspech zažil v roku 2007, keď vyhral titul na majstrovstvách sveta v pretekoch s hromadným štartom do 23 rokov. Následne prišla ponuka z Milramu, ktorému sa upísali aj s bratom Martinom a otvorila sa im cesta do profesionálneho pelotónu. V nemeckom tíme zotrvali dva roky a potom prešli do amerického HTC. V jeho drese dosiahol Peter Velits aj svoj najväčší individuálny úspech. V roku 2010 obsadil tretie miesto v celkovom poradí na prestížnych pretekoch Vuelta a Espaňa, po dopingovom prehrešku Španiela Ezequiela Mosqueru sa posunul ešte o priečku vyššie, hneď za víťazného Taliana Vincenza Nibaliho.

V roku 2012 prestúpil do Omega Pharma-Quick Step a stal sa celkovým víťazom pretekov Okolo Ománu. Uplynulé tri sezóny strávil v BMC Racing. V rokoch 2012-2014 sa stal trikrát majstrom sveta v tímovej časovke, čo sa mu podarilo ako prvému cyklistovi.

Celkovo si pripísal na konto sedem víťazstiev, na konte má tri časovkárske prvenstvá na MSR a šesťkrát sa zúčastnil na najslávnejších pretekoch sveta Tour de France, kde bolo jeho maximom 19. miesto v celkovom poradí z roku 2011.

V posledných sezónach sa mu však príliš nedarilo, navyše, časť uplynulej vynechal po operácii artérie na nohe.

Jeho brat Martin Velits preteká v stajni Etixx-QuickStep.

- Reklama -