Paul Gascoigne: Piť či nepiť, mohol som byť na cintoríne
Paul Gascoigne: Piť či nepiť, mohol som byť na cintoríne

Paul Gascoigne: Piť či nepiť, mohol som byť na cintoríne. Anglický futbal by bez Paula Gascoigna nebol tým, čím je. Bývalý reprezentant Albionu prežil najvýraznejšie roky hráčskej kariéry v Newcastle United, Tottenham Hotspur a v Glasgow Rangers, okrem toho krátkodobo pôsobil v ďalších kluboch.

Rovnako, ako jeho futbalové schopnosti, bola u Gascoigna známa chuť na alkohol, ktorá výrazne poznačila jeho kariéru a prešla až do choroby. Gazza, ako znie jeho prezývka, si ako alkoholik prešiel mnohými neúspešnými liečeniami, teraz, zdá sa, je konečne pevne rozhodnutý skoncovať s týmto démonom.

Koňak s kokaínom namiesto rozcvičky

Je považovaný za jedného z najlepších hráčov Anglicka, no v prvom rade za hráča s najprirodzenejším talentom Anglicka svojej generácie. Kreativita, pracovitosť a výborné technické vybavenie tvorili základ herného štýlu Paula Gascoigna. Pozoruhodná presnosť prihrávky aj úžasné strelecké schopnosti z neho robili rovnako dobrého nahrávača aj kanoniera.

Bol obdarený veľkou rýchlosťou, fyzickou silou, rovnováhou a závideniahodným driblingom, čo mu umožnilo chrániť si loptu a poraziť súpera. Na ihrisku však jeho schopnosti zatienilo agresívne správanie, za čo si často vyslúžil vlnu kritiky. Životný štýl mimo ihriska, ktorý mal od vzorného správania na míle ďaleko aj náchylnosť na zranenia taktiež výrazne ovplyvnili jeho kariéru.

TIP: Futbalový agent otvorene: Doteraz boli slovenské štadióny čistá džungľa

Problémy s alkoholom však nezostali len doma či v bare, Gazza ich prenášal aj na hraciu plochu. Vyšlo z neho aj priznanie, že mnoho z jeho nezabudnuteľných gólov padlo po vypití množstva alkoholu a užití rôznych omamných látok. „Pred zápasom som vypil deväť koňakov, posilnil som sa aj kokaínom a všetkým možným, dal som si aj víno. Počas troch mesiacov som vypil tri fľaše whisky denne.“

Po skončení hráčskej kariéry to Gascoigne skúšal chvíľu ako tréner v klube z nižšej anglickej ligy Kettering Town, na niektoré zápasy prichádzal pod vplyvom alkoholu, dlho sa teda na trénerskej stoličke neohrial.

Paul Gascoigne: Piť či nepiť, mohol som byť na cintoríneZ ihriska do súdnych siení

„Som alkoholik. Nie je to zlé slovo. Som ním a musím s tým bojovať. Alkohol mi vzal celý život,“ snaží sa Gascoigne nič neskrývať, zároveň sa však snaží vysvetliť, aké náročné je trpieť niečím takým, ako je alkoholizmus. Gazzova analýza sa pokúša povedať, že je to choroba ako všetky iné. „Dva roky som vydržal bez alkoholu. Nechcel som zomrieť. Ľudia sa pýtali: Prečo piješ? Odpovedal som: Neviem, nežiadal som byť alkoholikom rovnakým spôsobom, ako ľudia nežiadajú o to, aby boli diabetikmi. Som alkoholik. Želám si, aby som nebol, ale som. Mám svoje zlé dni, a ak budem mať dobrý deň, vyťažím z toho čo najviac.“

Netrpel však len anglický futbalista, trpela predovšetkým rodina. Dnes už jeho exmanželka, syn, matka. Práve posledná menovaná, Gascoignova matka Carol, v určitej fáze synovho alkoholizmu pripustila, že môže zomrieť. „Modlila som sa a modlila a modlila. On by mi na to všetko len povedal: Zajtra, zajtra, zajtra.“ To však nebolo všetko, okrem manželky Paul postupne strácal aj syna Regana. Ten sa len v dvanástich rokoch ocitol v televízii, kde s ním robili rozhovor o otcovom alkoholizme.

TIP: Stanislav Danko: Od sezóny čakal viac, no neklesá na duchu

„Keby som si mohol želať, želal by som si, aby od nás odišiel. Možno čoskoro zomrie. Nemyslím si, že je tu niečo, čo by mu mohlo pomôcť. Je to môj otec. Mal mi pomáhať a vidieť ma počas všetkých tých rokov. Nechcem mrhať všetkými mojimi slzami na neho. Cítim sa zle aj za neho, pretože je v takom štádiu, no nie je to naša vina.“ Gascoigne na kontroverzný rozhovor reagoval veľmi podráždene a nahnevane. Robiť rozhovor s 12-ročným chlapcom v televízii o takom niečom je podľa neho neprípustné.

Vzťah Paul Gascoigne – médiá sa časom veľmi zhoršil. Po skončení kariéry si musel bývalý anglický reprezentant zarábať na živobytie iným – nefutbalovým spôsobom. Médiá mu však hľadanie práce dvakrát neuľahčili. „Nehrám už futbal, takže musím zarábať peniaze inými spôsobmi. Mal som dobré zamestnania, tlač písala klamstvá a ja som o prácu prišiel, pretože si myslia, že som v rehabilitácii, alebo že si pichám heroín, skočím z móla či vyjdem z kasína opitý, no ja len sedím vzadu v záhrade a nič nerobím. Viem, čo tlač dokáže napísať. Klamstvá o mne v posledných dvoch rokoch boli strašné, musíte byť silný, aby ste sa cez také niečo dostali.“

Médiami ponúkaný obsah bývalému futbalistovi s alkoholovým problémom a zároveň človeku hľadajúcemu si prácu celú situáciu neuveriteľne sťažili, resp. znemožnili. Veď kto by už len zamestnal alkoholika a drogovo závislého? A tak bol Gascoigne bez práce, a hoci na chvíľu nemíňal peniaze na alkohol, úspory mu odchádzali na právnikov. Po súdoch sa „ťahal“ celé dva roky, počas ktorých musel neustále volať svojmu právnikovi. „Prešiel som z ihriska do súdnych siení. Mal som sa radšej stať právnikom a brániť samého seba,“ povedal nahnevaný Gascoigne.

Nákladiak, ktorým nemôžete jazdiť

Opísať alkoholický stav alkoholikom nie je jednoduché. Je veľmi ťažké dosiahnuť prvý dôležitý krok – priznať si problém. Gazzovi sa to podarilo, napriek tomu liečenia a rehabilitácie nezvládal. Závislosť dokonca spôsobila, že si Gascoigne v istých chvíľach myslel, že ho môže zabiť obyčajná voda. Svoje stavy vysvetľuje na konkrétnej príhode: „Nevedel som, čo sa stane. Prečo som sa zobudil o piatej ráno a chcel drink? Nebolo to normálne. Myslel som, že mám len chuť na pohárik. Nebolo to tak, bola to posadnutosť. Keď raz posadnutosť zmizne, je to v poriadku. Ak sa však nezbavíte pitia, chute sa vrátia… A chute sú zlé.“

Viaceré negatívne správy ho neustále ťahali späť do začarovaného kruhu menom alkohol. Vrátil sa k nemu aj po tom, ako mu bol doručený dokument o vysťahovaní z bytu. Ľudia z okolia vtedy dokonca nechávali alkohol pred Gascoignovými dverami.

Po čase si však svoj problém uvedomil naplno, lekári mu vraveli, že keď neprestane piť, zomrie. Priznal pravdu. Na fotografiách, na ktorých ho zachytili v posledných problémových mesiacoch médiá, vyzeral Gascoigne dvojnásobne starý, než aký v skutočnosti bol. „Piť či nepiť, mohol som byť na cintoríne. Bolo to dobré, zlé, dokonca niekedy peklo, nemôžem zabudnúť ani na klaustrofobické stavy. Možno zajtra začnem piť, možno nie. Dúfam, že nie. Keď pijem, jediná vec, ktorú robím, je, že pre samého seba zhoršujem veci.“

TIP: Najlepším futbalistom Slovenska za rok 2017 sa stal Marek Hamšík

Zdá sa teda, že dnes je už Gascoigne naplno pripravený čeliť problému zvaný alkoholizmus a negatívne zážitky a jeho dôsledky má naplno vryté v pamäti. „Som milý chlap, nikdy by som nezaobchádzal s niekým tak, ako som zaobchádzal so sebou samým. Teraz sa to otočilo a dejú sa všetky pozitívne veci. Hlavnou vecou pre mňa je znovu si užívať život. Mám späť úsmev na tvári.“ Zdá sa teda, že sa v živote populárneho Gazzu veci obracajú na správnu stranu. „Som šťastný v mojom živote. Som šťastný zo spôsobu, akým sa uberajú veci,“ hovorí Paul, ktorý zároveň tvrdí, že priznať si alkoholizmus bola úľava.

Pri jednom z rozhovorov taktiež bilancoval svoj život a prezradil, že z posledných 18 rokov prepil len rok a pol, čo podľa neho nie je až taký extrém, hoci následne celú výpoveď žartovaním ešte viac zľahčil, keď s ironickým smiechom povedal, že bol blízko smrti 19-krát. Hoci toľkokrát nebol na liečení, na spočítanie Gazzových pokusov o rehabilitáciu potrebujete obe ruky. To však nebol, resp. nie je pre neho jediný problém.

Počas liečenia v súčasnosti musí Gascoigne zrejme priniesť aj nejaké obete, ktoré sa dotýkajú jeho intímneho života. „V týchto chvíľach moje mužské partie nepracujú. Aký zmysel má vlastniť nákladné auto, keď na ňom nemôžete jazdiť?“ spýtal sa na polovicu žartovne, na polovicu nahnevane. V televíznom interview taktiež prezradil, čo sa mu odohrávalo v zlých časoch v hlave. „Napríklad, keby som dnes ráno mal pohárik a rozprával by som sa s vami, nepočúval by som vás. Moja hlava by len opakovala: Daj si drink, daj si drink.“

Paul Gascoigne: Piť či nepiť, mohol som byť na cintoríne

Myslia si, že skórovanie nič neznamená

Gascoigne však nie je jediným futbalistom s problémami s alkoholom. Bývalý anglický obranca Kenny Sansom nedávno prezradil, že rozmýšľal nad samovraždou po tom, ako sa pre alkoholizmus stal bezdomovcom a vyjadril obavu, že s pitím neprestane nikdy. Problémy Gascoigna a Sansoma majú spoločného menovateľa, avšak zatiaľ čo je Gazza, zdá sa, konečne pevne rozhodnutý vyhrať svoj boj, u Sansoma to také ľahké nebude. „Zaplatil som asi 300 000 (na rehabilitácie). Snažím sa. Chcem tentoraz vyhrať. Začal som navštevovať rehabilitácie, aby som pomohol Kennymu a on utiekol po dni a pol. Nechce to. Nemôžem mu pomôcť, nikto na svete vám nepomôže, ak nedvihnete ruku a nepoviete, že potrebujete pomoc,“ prezrádza Gascoigne.

Paulovi podľa jeho vlastných slov veľmi pomáhajú ľudia na verejnosti. Ak sa niekedy necíti najlepšie, ide na prechádzku dolu ulicou, ľudia mu dokážu zdvihnúť náladu, zároveň si je však vedomý, že jedinou osobou, ktorá ho dostane z jeho problémov, je on sám. Futbal, ktorý miloval, ho z nich zatiaľ dostať nedokáže, s jeho sledovaním má Gazza neskutočné problémy. „Ešte som to nezvládol. Sotva sa pokúsim sledovať zápasy, pretože si stále želám, aby som hral. Nedokážem sledovať hráčov, ktorí dostávajú také peniaze a neodovzdávajú 100 %. Fanúšikovia platia za môj dom, moje auto, moju dovolenku, no videl som hráčov streliť gól, aj za anglickú reprezentáciu, a po ňom len tak kráčať späť. Sú tu malé deti, ktoré to vidia a myslia si, že skórovať neznamená nič. Nemám to rád.“

TIP: Mr. Comeback Milan Ďatelinka od basketbalu k Oktagon MMA

Paul Gascoigne napísal už tri autobiografie, tento rok o ňom vyšiel dokonca film. Snahou režisérky Jane Preston bolo v dokumentárnej snímke ponoriť sa do Gazzovej psychiky, obáv, zraniteľnosti, no nechcela len poukázať na jeho problémy s alkoholom, taktiež predstavila jeho celoživotné úspechy, a teda aj športovú stránku bývalého slávneho futbalistu. Samotný Gascoigne chce v budúcnosti pomáhať iným ľuďom trpiacim a viac či menej bojujúcim s problémami s alkoholom. „Ak osoba nie je dostatočne silná, ľahko sa môže ocitnúť v rakve,“ tvrdí Gazza, ktorého futbalová kariéra je už preč, hádam sa podobný osud prihodí aj alkoholickej „kariére“…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.