Plávanie – prečo naučiť seba a deti plávať?

S letom príchádza chuť tráviť viac času vo vode. Kúpalisko, more alebo jazero láka. Má však jednu nevýhodu – nevieš plávať. Prečo sa naučiť plávať a čo budeš potrebovať, sa dozvieš v článku.

Prečo začať plávať?

Potrebuješ pravidelný tréning, pri ktorom schudneš z celého tela, alebo aspoň v problémových partiách? Plávanie je vynikajúci spôsob, ako schudnúť, udržať si líniu, a pritom tráviť čas so svojou rodinou. Lekári odporúčajú 150 minút cvičenia s nízkou intenzitou alebo 75 minút vysokointenzívneho tréningu. Hodina plávania spáli takmer toľko kalórií ako beh bez toho, aby trpeli tvoje kosti a kĺby. A to je jedna z hlavných benefitov plávania. Ktoré má ďalšie?

10 benefitov plávania

1. Zapájaš celé telo

Jednou z najväčších výhod plávania je, že skutočne pracuje celé telo – od hlavy po päty. Ako?

 • Zrýchľuje tvoj srdcový rytmus bez námahy,
 • tonizuje svaly,
 • buduje silu a vytrvalosť.

2. Cvičí aj každá tvoja bunka

Zatiaľ, čo tvoje svaly majú dobrý tréning, ani kardiovaskulárny systém nezaháľa. Plávanie posilňuje srdce a pľúca a vedci sa zhodli, že dokonca môže znížiť riziko úmrtia v porovnaní s neplavcami. Ďalšie štúdie ukázali, že plávanie môže znížiť krvný tlak a kontrolovať hladinu cukru v krvi.

3. Vhodné pre ľudí so zranením, artritídou a poúrazovými stavmi

Plávanie je jedna z možností cvičenia pre ľudí s artritídou, zranením, zdravotným znevýhodnením a  poúrazovými stavmi, ktoré nemôžu vykonávať cviky s tvrdým dopadom. Plávanie môže dokonca pomôcť zmierniť bolesti alebo urýchliť zotavenie po úraze. Výskum ukázal, že ľuďom s osteoartritídou  sa významne zmenšila bolesť a stuhnutosť kĺbov po pravidelnom plávaní a bicyklovaní.

Plávanie – 10 benefitov a čo budem potrebovať?
Zdroj foto: pixabay.com

4. Spaľuješ kalórie

Plávanie je efektívny spôsob ako zhodiť kilogramy. Je vhodné najmä pre ľudí s nadváhou alebo extrémnou obezitou. Nielen kvôli zapojeniu všetkých svalov, ale najmä pre šetrnosť ku kĺbom. Čím viac vážiš, tým viac kalórií môžeš spáliť. Na porovnanie: človek s hmotnosťou 160 kilogramov spáli po hodine plávania s miernym tempom približne 423 kalórií. Akonáhle bude jej tempo vyššie, dokáže za ten istý čas spáliť až 715 kalórií. Ak by sa venoval inému cvičeniu, napr. rýchlej chôdzi, za rovnaký čas by spálil len 314 kalórií.

5. Zlepší ti spánok

50% starších ľudí má problémy s nespavosťou. Lekári z chicagskej univerzity sa podujali preskúmať, po ktorom aeróbnom cvičení sa kvalita života zlepší. Zo štúdií zistili, že k zlepšeniu spánku, a tým aj ku kvalite života, prispieva pravidelné plávanie.

6. Zlepšuje náladu

Podľa lekárov austrálskej univerzity plávanie zlepšuje náladu. Výskum realizovali na skupine ľudí s demenciou a zlepšenie nálady zaznamenali po 12-týždňovom programe plávania a cvičenia vo vode.

7. Pomáha zvládať stres

Tím amerických vedcov skúmal psychologickú pohodu skupiny starších plavcov s depresiou bezprostredne pred a po plávaní. Z výsledkov vyplýva, že plávanie znižuje nielen oxidačný stres, ale aj depresiu a pocity úzkosti.

8. Bezpečné počas tehotenstva

Tehotné ženy môžu z plavania vyťažiť maximum. Existuje niekoľko štúdií, ktoré priniesli zaujímavé závery:

 • Plávanie v bazénoch s chlórovanou vodou je bezpečné pre budúce mamičky.
 • Plávanie je vhodné a bezpečné v každom trimestri tehotenstva, ak lekár nerozhodne inak.
 • Plávanie tehotných žien v 2. a 3. trimestri napomáha znížiť riziko predčasného pôrodu a vrodených chýb dieťaťa.
Plávanie – 10 benefitov a čo budem potrebovať?
Zdroj foto: pixabay.com

9. Skvelé aj pre deti

Deti potrebujú minimálne 60 minút aeróbneho cvičenia každý deň. Plávanie je pre deti nielen zábava, ale aj prostriedok, ako vzbudiť u detí vzťah k športu a tréningom. V konečnom dôsledku sa z plávania môže stať aj rodinná spoločná záľuba a spôsob, ako spolu zmysluplne tráviť čas.

10. Cenovo dostupný šport

Plávanie je cenovo dostupný šport v porovnaní s inými, napríklad s bicyklovaním či lyžovaním. Ide o celoročný šport – v lete využiješ kúpaliská, more alebo prírodné jazerá, v zime ideš na plaváreň alebo do aquacentra. Mnoho centier dnes ponúka vstupenky za rozumné ceny. K dispozícii sú tiež školy, ktoré za menší poplatok umožnia plávanie aj ľuďom zvonku.

Čo budeš potrebovať na plávanie?

Plavky

Ak sa plánuješ venovať aktívnemu plávaniu a nie kúpaniu, budeš potrebovať iné plavky. Aj tu sa technológia posunula ďalej, na výber je mnoho druhov plaviek z rôznych materiálov. Látky a strihy plaviek sú navrhnuté tak, aby:

Nakupujte od overených dodávateľov

Najlepšie plavky

Široký výber plaviek

 • spĺňali nízky odpor vo vode,
 • odolali znehodnoteniu a únave materiálu a vyblednutiu farieb.

Tvoje pohodlie je najdôležitejšou vlastnosťou, ktoré by plavky mali spĺňať.

Plavecké okuliare

Na čo okuliare? Ochránia ti oči pred chlórom (a rôznymi baktériami, ktoré sa môžu nachádzať vo vode) a s nimi môžeš mať oči otvorené aj pod vodou. Ako si vybrať správne plavecké okuliare si môžeš pozrieť vo videu.

Nakupujte od overených dodávateľov

Najlepšie plavecké okuliare

Plavecké okuliare

Kúpacia čiapka

Kúpacia čiapka je dôležitá hneď z niekoľkých dôvodov:

 • Máš dlhé vlasy? Nie je príjemné plávať v bazéne, keď sa na teba nalepia vlasy niekoho iného,
 • Je mnoho vplyvov, ktoré nám ničia vlasy, tak prečo si ich neochrániť aj pred chlórom?
 • Ak máš rád/rada rýchlosť, kúpacia čiapka taktiež prispieva k zníženiu odporu vo vode,
 • Posledný dôležitý dôvod je hrejivý materiál čiapky – ak si ľadový medveď a rád si zaplávaš aj v chladnejších vodách, zohreje ťa a cez hlavu ti nebude unikať telesné teplo.

Nakupujte od overených dodávateľov

Najlepšie plavecké čiapky

Najlepšie kúpacie čiapky

Plutvy

Plutvy sa oplatí kúpiť najmä deťom a starším plavcom. Plávať rýchlejšie je pre deti zábava a starším plavcom so zníženou pohyblivosťou dolných končatín je veľká pomoc. Pomôžu rýchlejšie plávať, spevnia nohu a spružnia členky bez zaťaženia nôh.

Nakupujte od overených dodávateľov

Najlepšie plavecké doplnky a plutvy

Plutvy a doplnky na plávanie

Pomôcky na plávanie

Rezance, kickboardy alebo plávacie dosky, vodné bežecké pásy (aqua jogger) či bóje sú flotačné pomôcky, ktoré majú pomáhať pri plávaní. Vhodné na cvičenie s odporom, zlepšenie kondičky, plaveckých časov, pomôžu pri plávaní či vytvoria väčšiu zábavu. Sú prevažne vyrobené z peny alebo odolných nezávadných plastov, ktoré sa udržia na hladine vody.

Ak si sa práve rozhodol pre plávanie a túžiš po bazéne na svojom dvore, poradíme ti, ako si vybrať najlepší nadzemný bazén. Prečítaj si náš ďalší článok.

Plávanie – 10 benefitov a čo budem potrebovať?
Zdroj foto: pixabay.com

Použite zdroje: http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/exercise/art-20050999
https://www.cdc.gov/healthywater/swimming/swimmers/health_benefits_water_exercise.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28155720
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27473445
http://www.jrheum.org/content/43/3/666.short
http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/exercise/art-20050999?pg=2
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2842167/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24521103/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6585867/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20110815
https://www.cdc.gov/physicalactivity/basics/children/index.htm

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať