Ste z plaveckej rodiny, pričom k plávaniu vediete aj svoju 6-ročnú dcéru Karolínku. Kedy je podľa vás ideálny vek pre dieťa, aby začalo s plávaním?

V tomto prípade platí jednoznačne – čím skôr, tým lepšie. Rodičia neriskujú, že sa im dieťa utopí, ak už aj v ranom veku vie plávať. A ak sa rozhodnú prihlásiť deti do plaveckého kurzu, tak optimálny vek je medzi 5. až 6. rokom. No a tým deckám, ktorým sa to zapáči, tak je dobré viesť aj ďalej v tých rôznych prípravkách.

Čo však v prípade, že sa dieťa bojí vody?

Na túto problematiku existujú odborníci, ktorí vedia, ako ten detský strach zvládnuť. Avšak rodič musí byť tiež súdny a nemôže očakávať, že za jeden kurz sa dieťa naučí plávať. Úspech je v takýchto prípadoch, ak dieťa aspoň ponorí hlavu do vody. Jednoducho to, čo rodičia zanedbali, len tak rýchlo za nich niekto nenapraví. Pretože keď má dieťa strach z vody, tak je to len ich chyba. Pokiaľ dieťa pravidelne nekúpali, nesprškovali, neponárali mu očká, tak ten ostych a primárny rešpekt z vody potom to dieťa, logicky, má.

Slovenka Slovensko Martina Moravcová zlatá medaila víťazstvo osobnosti

Ako často sa dostanete do bazéna teraz, keď už aktívne nepretekáte?

Bohužiaľ, veľmi málo. A ak už aj som vo vode, tak väčšinou v bazéne aj tak len stojím, pretože som tam s mladším synom, ktorý ešte potrebuje takúto opateru. Ale teraz, keď pôjde do škôlky, tak hádam budem mať možnosť vybehnúť aspoň 2-krát do týždňa aj ja sama a budem mať chvíľu aj pre seba. No doposiaľ to pravidelne teda vôbec nebolo.

A venujete sa teraz po skončení kariéry, aspoň rekreačne, nejakému inému športu, na ktorý ste predtým nemali čas?

Naháňanie detí. Aj to je šport (úsmev). Behám momentálne iba okolo nich.

[pro_ad_display_adzone id=”22328″]

A máte do budúcnosti aspoň vyhliadnutý nejaký šport, ktorý plánujete vyskúšať?

Čo ja viem? Veru ani nie… Mám rada vodu a plávanie, to mi je blízke. A všetko, čo je na suchu, je u mňa také silené. Ja som totiž taký čaptavý bežec a beh ma celkovo absolútne neoslovuje. Keby to bolo niečo také, že v stoji a žiadne naháňanie pomimo, tak to by možno šlo. Napadá mi streľba, no na tú mi zase chýba trpezlivosť. Ale napríklad cvičenie mám rada, no v skupinkách a s inými ženami. To môžem. No potrebujem k tomu spoločnosť. Nie som taký ten typ „cvičiteľky“, že sama si zapnem doma hudbu a cvičím.

plavci VC v plávaní

V poriadku, držme sa teda plávania. Sledujete dianie a novinky v súčasnom plávaní?

Samozrejme, toto sledujem. Som aj členkou komisie FINA (Medzinárodná plavecká federácia – pozn.) a osobne sa zúčastňujem na svetových šampionátoch, kde máme aj rôzne stretnutia s kolegami. Takže toto aj musím sledovať. Keby už nič iné, tak len z titulu tejto funkcie.

Takže olympiádu v Brazílii sledujete, však?

Určite! Teším sa veľmi.

A ktorý plavec/plavkyňa vás v poslednom období svojimi výkonmi zaujal?

Veľmi pozitívne Rišo Nagy. Na majstrovstvách Európy možno prekvapil aj sám seba. Vždy sa mi tak zdalo, že tá „polohovka“ by mohla byť preňho ideálna.

A medzi plavkyňami vidíte nejakú novú Moravcovú?

Talentované dievčatá máme, no ako sa vyvinie situácia po puberte, to len ťažko možno predpovedať. Lebo práve v tom období máme najväčší odchod. Tam sa to láme, keď už prichádzajú aj iné záujmy.

Martina Moravcová kemp deti

Takže to obdobie puberty je u plavkýň kritické?

Nedá sa to celkom generalizovať, no keď začnú chodiť na strednú školu, tak možno ešte tak rok vydržia a potom s tým mnohé „seknú“. Zistia, že sú aj iné radovánky a po maturite už takmer nikto nepláva. Pri plávaní si treba tiež uvedomiť, že sa robí celoročne. Nie je to nejaký sezónny typ športu, navyše sa dosť často začínajú tréningy skoro ráno.

Dá sa plávaním slušne uživiť?

Pokiaľ je konkrétny plavec v top špičke, tak v dnešnej dobe už áno. No, bohužiaľ, tá top špička je veľmi, veľmi úzka. Tým pádom dostať sa tam je veľmi náročné. Ale vnímam pozitívne, že už sa začali dávať prémie za MS, ako aj za ME. Svetové poháre sú tiež ohodnotené. Čiže už aj plávanie sa konečne uberá aj tou cestou profesionalizmu.

Takže trošku banujete, že táto éra neprišla o 15 – 20 rokov skôr?

Veru tak, trošičku banujem (úsmev).

Martina Moravcová kemp deti Karolína Michal

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.