Po tréningu zregenerujte svoje telo v saune

Telu po akomkoľvek športe dobre padne po tréningu oddych a vhodná regenerácia. Ktorá je zo všetkých najrýchlejšia a najúčinnejšia? Je to saunovanie. S telom dokáže robiť divy.

Po náročnom športovaní si telo zaslúži aj oddych. Neodmysliteľne tu patrí taká regenerácia, ktorá v sebe skĺbi úľavu pri bolestiach svalov a kĺbov, naštartuje chuťové poháriky, prehĺbi spánok a vyčistí vašu myseľ. Navyše zbaví telo škodlivín, pokožku potu a stane sa výbornou prevenciou voči chorobám.

Pre koho a kedy je určená

Určená je pre každého zdravého športovca, ktorý cíti celkovú únavu, ktorá sa podobá na vyhorenie, zvýšené napätie svalov a zvýšenú duševnú tenziu. Do sauny by sme nemali ísť, ak sme čo i len prechladení. Športovci s určitým druhom ochorenia by sa mali vopred poradiť s lekárom. Kedy je sauna vhodná, ako často si ju môžeme dopriať a kedy ju radšej z nášho plánu vyškrtnúť? Všetko závisí od toho, či práve trénujete, alebo ste v závodnom období. Počas príprav si ju môžete dopriať dva- až trikrát týždenne, v čase závodu sa odporúča iba raz týždenne. Nedá sa však s istotou povedať, koľkokrát týždenne je saunovanie vhodné práve pre vás.

Patríte k lenivcom aj vy?

Nič by sa nemalo robiť nasilu, ak nám to spôsobuje akútne zdravotné ťažkosti. Taktiež to závisí aj od toho, nakoľko je telo vyčerpané. Sami musíte usúdiť, či šlo o ľahšiu záťaž napríklad počas tréningu, alebo ste dokonale vyčerpaní. V druhom prípade takéto telo nie je absolútne vhodné v daný deň do sauny. So saunovaním by ste preto mali počkať. Je vhodné ju navštíviť v deň, kedy ste netrénovali vôbec, čiže v deň regenerácie.  Dôležitá však je pravidelnosť, ktorá tu platí rovnako ako pri trénovaní, ak s ňou chcete dosiahnuť úspechy. Na čo netreba zabúdať je, že na saunovanie je vhodný večerný čas, pretože po nej by mal nasledovať už len spánok.

2

Výhody saunovania u športovcov po tréningu

 • Správny spôsob saunovania prináša telu úľavu po akejkoľvek fyzickej záťaži v podobe dokonalého oddychu,
 • Teplo zmierňuje bolesti kĺbov a svalstva, pretože pri nej dochádza ku zvýšenej produkcii endorfínov, ktoré v dôsledku svojich morfínom podobných vlastností utišujú bolesti,
 • Okrem utíšenia bolestí je dokázané, že endorfíny vyvolávajú stav príjemnej eufórie, tým pádom budete menej vystresovaní a aj šťastnejší,
 • Zbavením tela toxínov cez pokožku budete mať v tele viacej energie a sily, navyše budete vyzerať mladší a krajší,
 • Pravidelné saunovanie športovcov je jedna z najlepších investícií pre zdravie, posilňujete tým imunitu a kardiovaskulárny systém,
 • Budete menej náchylní na zápaly horných dýchacích ciest,
 • Bonusom je úbytok na váhe.

Riziká saunovania

Použitie sauny je všeobecne považované za bezpečné. Ak ste aktívny športovec a cítite sa byť dokonale zdraví, predsa len existujú určité kontraindikácie, pre ktoré by ste sa jej mali radšej vyhnúť (na trhu je dostatočné množstvo druhov sáun pre vás). Patria k nim akútne zápaly, hlavne zápal kĺbového aparátu, niektoré kožné ochorenia, nestabilná angina pectoris, nedávny infarkt myokardu či ťažká stenóza aorty. Rovnako by si saunu mali odoprieť ľudia s epileptickými záchvatmi, pacienti s ochoreniami obličiek, srdcovo-cievnymi problémami či chorobami pľúc.

Cvičebný a stravovací program Kim Kardashian

Ak trpíme iba vyšším krvným tlakom, mali by sme byť veľmi opatrní, pretože v priebehu saunovania rovnako ako pri alkohole vysoké teplo zvyšuje riziko hypertenzie, srdcovej arytmie až náhlej smrti. O pobyte v saune v takýchto prípadoch má rozhodovať lekár. Zvlášť opatrní by sme mali byť po úraze, kde došlo k poraneniu hlavne na hlave pre možné vnútorné krvácanie.

3

Pravidlá pre správne saunovanie

Každý športovec, ktorý čo i len raz navštívil saunu, by mal poznať pravidlá, ktoré sprevádzajú správny priebeh saunovania. Aj napriek tomu sa na ne zabúda, alebo ich berieme na ľahkú váhu. Aby saunovanie malo zmysel rovnako ako športovanie, je potrebné ich dodržiavať. Prečo? Tú sú odpovede:

 • Pred vstupom do sauny sa osprchujte a osušte. Suchá pokožka sa lepšie potí,
 • Do sauny nechoďte hladní, ale ani s plným žalúdkom. Ideálne je 2-3 hodinový odstup od večere. Doprajte svojmu žalúdku taktiež pokoj a oddych,
 • Nepoužívajte plavky. Najlepšie je byť v saune nahý. Ak to však nie je možné, zabaľte sa do plachty alebo osušky. Na nahom tele sa póry skôr otvoria a telo začne s potom rýchlejšie odplavovať nečistoty. Plachta ich len obmedzuje,
 • Pobyt športovca v saune má byť krátky, ale zato intenzívny. Mali by ste byť dostatočne prehriaty a vypotený. V saune sa odporúča stráviť približne 15 minút alebo aspoň do času, kedy vám už teplo začína prekážať,
 • Pre telo je lepšie, ak sa v saune leží. Na telo tak pôsobí rovnaká teplota a nedochádza k závratom a bolesti hlavy. Poslednú minútu sa odporúča posadiť sa, aby sa krv nenahrnula do nôh naraz,
 • Po saunovaní sa vždy osprchujte, aby ste zmyli pot z tela,
 • Na ochladenie a uzavretie pôrov na pokožke po použití sauny sa odporúča ochladzovací bazén, aby sa proces potenia ukončil,
 • V bazéne sa ochladzujte pozvoľným ponáraním dovtedy, kým nebudete cítiť chlad,
 • Túto procedúru saunovania a ochladzovania opakujte aspoň trikrát,
 • Po poslednej návšteve sauny si doprajte odpočinok v tepidáriu, odpočinkovej miestnosti,
 • Nezabudnite doplniť chýbajúce tekutiny, najvhodnejšia je pramenitá voda.

4

Nie je sauna ako sauna

Poznáme viaceré druhy sáun. Niektoré sú úplne bežné, iné sú nezvyčajné a možno ste o nich ešte ani nepočuli. Spomenieme len niekoľko z nich. Viete, ktoré sú najvhodnejšie pre športovcov a ako by ste ich mali využiť na maximum?

 • Suchá (fínska) sauna

V tejto saune sa teplota pohybuje od 80 do 100 stupňov Celzia. Ako správny športovec si však doprajte maximálne 100 stupňov, vyššia teplota by už bola pre aktívne telo viac škodlivá ako prínosná. Po fáze ohrievania, nasleduje fáza ochladenia, ktorú prevádzame prevažne prudko. Prevádza sa v studenej sprche – masážnej, ručnej, “dažďom“, poliatím studenou vodou z vedra, ochladenie v ochladzovacom bazéne, v prírodnom potoku, v snehu alebo ľadovou drťou.

10 najväčších mýtov o cyklistike

Tieto cykly viackrát opakujte. Ide tu o cielené striedanie teplotných maxím. Tento typ sauny obľubujú športovci hlavne v zime, ktorí chcú celkovo uvoľniť pohybové ústrojenstvo a preventívne zvyšovať obranyschopnosť svojho organizmu. Navyše jej používaním dochádza k odbúravaniu škodlivých látok z tela a vylučovaniu toxínov cez póry pokožky. Sauna je vhodná aj ako doplnková kúra pri chudnutí.

 • Vlhká (fínska) sauna

Vlhú verziu klasickej fínskej sauny majú športovci v obľube azda o čosi viac. Je obohatená v porovnaní s predchádzajúcou o oveľa vlhkejší vzduch. Momentálne je aj najviac vyhľadávaná. Má podobné vlastnosti ako suchá fínska sauna, akurát je obohatená o kvalitnejšie predýchavanie vlhkého vzduchu, čím sa navyše uvoľňujú aj vaše dýchacie cesty. Teplota tu neprekračuje 75 − 80 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu je tu až okolo 80 percent.

 • Infrasauna

Tento druh sauny, alebo skôr povedané infrakabínky, je vhodný skôr pre tých športovcov, ktorí neobľubujú vysoké teploty ani veľmi vlhký vzduch. Teplota sa tu pohybuje okolo 45 až 60 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu je tu 30 – 50 percent. Napriek dobrej pocitovej teplote tu dosiahnete hĺbkové prehriatie organizmu a svalstva za pomoci infračerveného žiarenia. Navyše ma tú výhodu, že pri použití infrakabíny sa nepraktizuje procedúra zahriatia a následného prudkého ochladenia, ktoré prispieva k zvyšovaniu obranyschopnosti organizmu.

 • Aromatická bylinková sauna

Celý priestor tohto typu sauny je nasýtený parou s vôňou liečivých rastlín – niekedy je to jedna bylinka, inokedy zmes bylín. Pri inhalácii takéhoto vzduchu dochádza k uvoľneniu dýchacích ciest, čo nie je na zahodenie hlavne počas zimných športov, kedy je vhodné horné dýchacie cesty preventívne zásobiť prírodným liečivom. V aromatickej bylinkovej  saune je teplota okolitého vzduchu 60 – 70 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu býva rôzna, spravidla okolo 25 percent.

 • Zrubová KELLO sauna

Táto sauna má podobu severského zrubu a väčšinou sa nachádza v exteriéri. Je postavená zo špeciálneho dreva zo stromu KELLO smreku a vnútro sauny je vyrobené z unikátneho dreva abasii. Saunová pec vyhreje interiér sauny na teplotu od 60 do 100 stupňov Celzia. Športovcom sa odporúča hlavne na zlepšenie prekrvenia ciev a kože, blahodárne však pôsobí na celý krvný obeh.

 • Laconium

Ide o nízkoteplotnú saunu, ktorej teplota vzduchu v nej sa pohybuje približne od 55 do 60 stupňov Celzia. Po vlhkej fínskej saune je jedna z najvhodnejších, pretože laconium pomáha uvoľňovať svaly a vylučovať škodlivé toxické látky z organizmu. Navyše sa jedná sa o vhodnú alternatívu pre ľudí, ktorí majú problémy s krvným obehom a nemôžu byť vystavení takej veľkej záťaži, akú by museli podstúpiť v klasickej saune.

 • Soľná sauna

Za zmienku stojí aj soľná sauna, kde je pomocou kombinácie tepla a ionizovaného kyslíku obohateného o morské extrakty dosiahnutá morská klíma. Tá je veľmi vyhovujúca po aktívnom a fyzicky náročnom športe, pretože morská soľ pôsobí uvoľňujúco, regeneračne a zároveň intenzívne pracuje na prekrvení celého organizmu. Tento druh sauny taktiež patrí k nízkoteplotnej, nakoľko teplota sa tu pohybuje od 26 do 32 stupňov Celzia.

Tak čo, ktorú si vyberiete ako prvú?

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať