Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení

Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení. Vyrysované svaly spevnené do maximálnej hĺbky, ale žiadne steroidové „bubliny“. Pevné telo. Žiadne tukové faldy. Pot. Vzrušenie. Adrenalín. A všetko podčiarknuté zvodným výzorom. Čo to je? Ten najelegantnejší šport: pole dance.

Mnohé ženy a niekoľko mužov chodia pravidelne v rôznych kútoch Slovenska na tréningy pole dancu. Na hodinu sexepílu, krásnej postavy a sebavedomia. Pretože presne to získate, ak robíte tento šport. Niektorí pole dance prekladajú ako tanec pri tyči, ale správny preklad je tanec na tyči. O to tu totiž ide – žiadne vlnenie sa okolo tyče, ale krásny, ladný a sexi pohyb na nej.

Z cirkusu na olympiádu

História pole dancu zahŕňa niekoľko teórií, podľa všetkých je však starý minimálne dvetisíc rokov. V Indii sa dodnes robí mallakhamba, cvičenie na hrubom drevenom kole. Hoci je to vyslovene mužská parketa, pohyby a triky, ktoré na kole robia, sú pole dancové. V Číne je zase Chinese Pole, akrobacia na tyčiach, ktorá sa robí najmä v cirkusoch. Pole dance, ako ho poznáme dnes, teda šport, v ktorom sa snúbi estetika, sila a akrobacia, vznikol v dvadsiatych rokoch minulého storočia v Kanade. Tam bývali na jarmokoch stany s tanečnicami a akrobatmi. Stany boli v strede podopierané tyčami, tie začali umelci využívať a pole dance bol na svete.

Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení
Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení

Okamžite sa rozšíril do celého sveta. Samozrejme, roky ho bolo vídať najmä v spomínaných cirkusoch alebo striptízových kluboch. Teraz je však z neho oficiálne uznaný šport, v ktorom muži aj ženy pretekajú na majstrovstvách krajín, kontinentov i sveta a možno ho uvidíme aj na olympijských hrách. Čo je najzaujímavejšie, pole dance si čoraz väčšiu popularitu získava medzi bežnými smrteľníčkami s bežnými radosťami, starosťami a postavami. Nič proti zumbe, ale kam sa hrabe na tento pohyb?!

Samozrejme, aj pri zumbe sa dá zapotiť, vygumovať z tela nejaký gram tuku a treba k nej hudbu, ale pole dance je predsa len iná káva. „Je to kombinácia kondičného a posilňovacieho cvičenia. Zapája sa celé telo, všetky svaly a vďaka tomu sa zlepšuje koordinácia a krásne sa tvaruje celá postava od vnútorných svalov až po vonkajšie. Najskôr zadok a nohy, potom aj ramená a brucho,“ vysvetľuje pole dance trénerka a zároveň spolumajiteľka jediného obchodu na Slovensku s oblečením na tento šport Lucia Vargová.

TIP: Ako sa zbaviť celulitídy?

Jasné, že sa hneď natíska otázka, prečo na tento šport treba špeciálne oblečenie. „Pretože tyče, na ktorých sa cvičí, sa bez kontaktu s kožou šmýkajú. Oblečenie na pole dance preto musí byť také, aby dovoľovalo kontakt tyče s pokožkou a zároveň dobre a tiež vkusne zahaľovalo to, čo má ostať zahalené.“

Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení
Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení

Koža na kove

Tréning sa začína rozcvičkou na zahriatie, kedy je najlepšie mať na sebe legíny a pokojne aj mikinu, no na tyči sa pokračuje v krátkych nohaviciach, tielku či podprsenke a naboso. „Keďže je to nielen ladný, ale aj silový šport, nevyhýbajú sa mu ani muži, no mňa osobne najviac tešia zástupy žien rôzneho veku a tiež deti, pre ktoré sa už aj na Slovensku každoročne organizuje súťaž,“ hovorí Lucia Vargová, kým vo svojom obchode Pole Dance 32 v centre Trnavy stojí tesne vedľa tyče. Fakt udrží aj chlapa? A je bezpečná pre dieťa? „Samozrejme,“ smeje sa.

„Pri tréningu sa kladie veľký dôraz na bezpečnosť, zvyčajne jeden vždy cvičí a druhý ho zo zeme istí. Zároveň platí to, čo som povedala, istenie zvyšuje kontakt kože s kovovou tyčou. Tie bývajú z rôznych materiálov, zvyčajne sú pochrómované, čo však nevyhovuje ľuďom precitliveným na niektoré kovy, preto sme sa rozhodli doviezť na náš trh aj nealergizujúce tyče z lešteného nerezu. Dajú sa upevniť na akýkoľvek pevný strop, takže človek môže cvičiť v pole dance štúdiu alebo aj doma.“

Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení
Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení

Sebavedomie si nekúpiš

Reklamy na kurzy pole dancu sľubujú, že vás premenia na sexi, cool a fit ženu. Ale môže byť taká každá?! „Toto je naozaj šport úplne pre každého. Neexistujú obmedzenia podľa pohlavia, veku alebo hmotnosti. Ak má niekto problémy s nejakou časťou tela, cviky sa dajú prispôsobiť. Začiatočníci sa najskôr učia hýbať pri tyči, pekne držať telo a robiť na tyči jednoduché a potom zložitejšie otočky. Potom sa učia vyšplhať na tyč, sadnúť si a zavesiť sa dole hlavou, pokročilí sa už učia aj rôzne akrobacie,“ vysvetľuje zanietená milovníčka drsnej driny, ktorá vyzerá ladne.

TIP: Ladislav Jankovič: „Bežná strava musí byť základ, doplnky sú len pomôckou“

„Jediné obmedzenie, ktoré sme v pole dance na Slovensku mali, bolo vhodné oblečenie. V podstate sa nedalo zohnať inak ako cez internet, dodanie často trvalo dlhšie a hlavne ste nikdy nevedeli, ako a či vám bude sedieť. Pri pole dance je dôležitý každý detail, nielen v pohybe, ale aj v tom, čo máte na sebe. Z praktického aj estetického hľadiska.“

Jasné, nepohoda alebo nebodaj vykuknutie intímnej partie radosť z cvičenia neurobí. Lepšie je, keď si to, čo na seba oblečiete, môžete chytiť, ohmatať, vyskúšať. Zvlášť veci, ktoré nosíte priamo na koži a v ktorých navyše chcete vystúpiť na verejnosti. Či už na súťaži, alebo len tak doma pred kamarátkami či partnerom, aby ste ukázali, čo všetko už dokážete. Aj preto sa Lucia Vargová spolu so svojím partnerom Danielom Krížikom rozhodla rozbehnúť okrem e-shopu aj kamenný butik Pole dance 32 a umiestnili ho nie do hlavného mesta, ale do Trnavy.

„Keďže žiadne podobné služby na Slovensku nikto neposkytuje, ale pole dance tanečných akadémií či klubov je viacero, zvolili sme miesto, ktoré je čo najbližšie k ostatným mestám a mestečkám na západnom Slovensku, kde sa venujú pole dancu. Uvedomujeme si, že pre cvičiacich z východného Slovenska to nie je celkom poruke, pre nich je tu zatiaľ iba e-shop, ale zato slovenský, žiadne zámorie.“

Keď do butiku niekedy zavítate, aby ste si vybrali štýlové oblečenie na populárny šport, nedajte sa zmiasť tým, že sa vás na vaše želanie opýta urastený chlapisko. Vyzerá ako motorkár, pretože je motorkár, ale zároveň miluje pole dance tanečnicu, obdivuje tento tvrdý šport a naozaj sa vyzná, takže dobre poradí. Niekedy je nestranný chlap lepší ako lojálna kamarátka…

Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení
Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení

Pole dance „špecialitky“

Kto už pole dance vyskúšal, ten potvrdí, že to, čo spočiatku vyzeralo ako nemožné, je po niekoľkých hodinách tréningu reálne. Že sa mu zlepšilo držanie tela. Menej ho bolí chrbát či hlava. A dokonca mu zladnel aj krok.

Keď si k tomu predstavíte parádne sexi nohavičky, či už vykladané Swarovského kamienkami, alebo zaujímavé iným spôsobom, a top, ktorý drží všetko krásne pokope a „nelejú“ sa spod neho tukové faldíky, vznikne kokteil zdravého sebavedomia v sexi tele. Dobrý základ spokojného života.

TIP: Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov

Čo robí pole dance s telom a sebavedomím?

  • Posilňuje, posilňuje, posilňuje!
  • Netreba fučať pod činkami ani sa márne pokúšať zapamätať si aerobikové kroky v šialenom tempe.
  • Pri pole dance sa ako závažie používa vlastné telo, tyč je nástroj na cvičenie.
  • Vďaka cvičeniu sa posilní a vyrysuje každá jedna partia tela.
  • Niektoré baby dokonca prisahajú, že im zmizla celulitída.
  • K tomu perfektné pole dance oblečenie a zo smutnej, unavenej či strhanej žienky je razom iná žena.
  • Zaručeným vedľajším efektom cvičenia je parádne sebavedomie a s ním ide ruka v ruke aj väčší sexepíl a celková radosť zo života.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

5 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať