Posilnenie imunity v jarných mesiacoch – pozor na alergie

Ooo, je tu jar. Celú zimu sa tešíme na teplejšie počasie, štebotanie vtáčikov, čarokrásne kvety. Avšak pre každého štvrtého Slováka je jar predzvesťou sezónnej alergie, reakcie imunitného systému, ktorá spôsobuje alergikovi nadmerné prekrvenie, slzenie a kýchanie. Radi by ste čo najviac eliminovali negatívny dopad peľov na vaše zdravie a chceli by ste zmierniť vašu alergiu do takej miery, ako je to len možné? V tom prípade ste našli ten správny článok.

ALERGIE A IMUNITNÝ SYSTÉM

  • Alergia je výsledkom reakcie imunitného systému na rôzne látky.
  • Imunitná odpoveď môže byť mierna, od kašľa a výtoku z nosa, až po život ohrozujúcu reakciu známu pod názvom anafylaxia.
  • Alergia nastáva vtedy, keď si organizmus tvorí antigény proti určitej látke. Pri opakovanom vystavení alergénu sa môže závažnosť reakcie stupňovať.
  • Alergie postihujú ľudí rôzneho veku, rasy, pohlavia a spoločensko-ekonomického postavenia.

Tu je niekoľko tipov ako posilniť imunitu a pripraviť sa na zmeny ročného obdobia:

BOJUJTE S ALERGIOU ZDRAVÝM ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM

Hodiny cvičenia a zdravá strava alergiu nevylieči ani jej úplne nezabráni. Zdravý životný štýl ale dokáže minimalizovať príznaky alergie a ovplyvňuje množstvo ďalších vecí. Ak je niekto v skvelej kondícii, jeho odolnosť proti alergii je ďaleko lepšia ako v prípade niekoho, kto má aj iné zdravotné problémy.

TIP: Prichádza jar, môžem si obliecť tieto šaty?

ZACVIČTE SI

Pravidelné cvičenie správne prekrví celý organizmus. Tým stimulujete aj imunitný systém, aby pracoval tak ako má, aby vás dokázal ochrániť pred cudzorodými mikróbmi, ktoré by sa inak mohli rozšíriť a spôsobiť zdravotné komplikácie. Týždenne by ste sa mali venovať dohromady aspoň 2,5 hodiny aeróbnej aktivite, plus dva dni sa venovať posilňovacím cvičeniam. Pravdepodobne ste si už odložili vetrovky na zimu aj vaše lyžiarky na budúcu sezónu a v tomto príjemnom jarnom počasí si môžeme zacvičiť aj vonku (pokiaľ vám to alergia umožňuje).

DOPRAJTE SI DOSTATOK KVALITNÉHO SPÁNKU

Bez dostatku spánku vaše telo nemá šancu zregenerovať sa a načerpať dostatok energie na nasledujúci deň. Ponocovanie spôsobuje, že imunitný systém je oveľa náchylnejší na infekcie. Potreba odpočinku dospelého človeka je 7-9 hodín, dieťa potrebuje spánku viac.

VYHÝBAJTE SA CUKRU

Vyvarujte sa konzumácii rafinovaného cukru ako je to len možné. Cukor nespôsobuje iba priberanie na váhe a zubný kaz. Cukor má tiež schopnosť úplne zničiť váš imunitný systém. Vyhýbanie sa sladkostiam je obzvlášť dôležité ak na vás pri zmene ročných období niečo lezie. Jeho kompletné vylúčenie zvážte vtedy, ak sa chcete tešiť výbornému zdraviu a mať telo plné energie do vysokého veku.

TIP: Správna voľba oblečenia na lyže

VYTVORTE SI SPRÁVNE STRAVOVACIE NÁVYKY

Ak zredukujete príjem škodlivých spracovaných potravín a začnete jesť viac prvo-potravín a rastlinnej surovej stravy, poskytnete vášmu imunitnému systému – a celému telu – správne palivo potrebné na boj s vírusmi, ktorým sa v teplejšom počasí viac darí. Ľudské telo dokáže pracovať správne iba vtedy, ak je správne vyživované – prirodzenou stravou, ako nám ju príroda ponúka. Dostatok zeleniny, ovocia, obilnín, semien a orechov, je ten najjednoduchší spôsob ako pripraviť obranný systém na nadchádzajúcu sezónu.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať