Vonku už kvitnú prvé snežienky, jar sa nekompromisne natíska do domu a vy máte okolo pása stále Vianoce? Stále bojujete s vianočnými kilami a nedokážete sa ich zbaviť? Poradíme vám, ako ich poslať navždy a s prehľadom do zabudnutia. Diéty, ktoré sľubujú zázraky, sú tradované ako moderné mýty.

Mýtus číslo jeden:

Diéty nás zbavia kíl
Pravda odveká. Zbavia, ale iba na chvíľu. Každý, kto sa v živote aspoň raz potreboval zmestiť do šiat, určite nejakú diétu vyskúšal. Akiste bez úspechu, nakoľko diétovať sa nedá celý život a mnohokrát spomínaný jojo efekt nastaví každému zrkadlo. Odborníci sa zhodujú na tom, že diéty sú vhodné pre pacientov, ktorí sa chystajú na operáciu, prípadne ju už absolvovali a z objektívnych dôvodov majú naordinovaný určitý stravovací režim. Výnimku tvoria tiež skupiny ľudí, ktorí trpia na určité choroby, alergie, intolerancie a podobne.

Kedy je navhodnejší čas na tréning

Tým nič iné nezostáva a celý život žijú na diétach. Avšak bežní smrteľníci majú na výber a nemusia svoje telo trápiť drastickými diétami. Stačí, ak vám pri slove „diéta“ zasvieti červená výstražná kontrolka a pre istotu zatiahnete aj ručnú brzdu. Diéty, najmä pri nezdravom životnom štýle, sú z dlhodobého hľadiska neúčinné a v mnohých prípadoch aj zdraviu nebezpečné. Môže sa stať, že povedú až k poruchám trávenia, bulímii a anorexii.

Dukanova diéta

Hlavným princípom tejto diéty je strava založená na prevažnom príjme proteínov, čiže bielkovín. Má štyri fázy, pričom najviac motivačná je prvá, pri ktorej sa výrazne chudne. V ďalších fázach sa k proteínom pridáva presne stanovené množstvo zeleniny, ovocia a tukov. Prísne zostavený jedálniček má pod kontrolou najmä sacharidy (cukry). Odborníci však varujú, že bielkoviny sú veľmi ťažké na trávenie a ich nadmerná konzumácia môže spôsobiť nemalé tráviace ťažkosti. Ideálny pomer sacharidov, tukov a bielkovín by mal byť v pomere 80:10:10 v prospech sacharidov.

Mýtus číslo dva:

Čím menej jem, tým menej priberám
Veľký omyl. Množstvo prijatých kalórií počas dňa by malo byť priamo úmerné ich výdaju. I tu platí jednoduchá matematika. Avšak nie je jedlo ako jedlo. Ľudské telo si zaslúži, aby sa oň jeho majiteľ adekvátne a pravidelne staral a doprial mu pravidelnú a vyváženú stravu. Dobrý zdravotný stav je základom a odrazovým mostíkom pre ďalšie aktivity. Je ťažké udržať si dobré stravovacie návyky, ak je človek chorý alebo unavený z práce. Vhodná strava však často zmení i pracovné návyky. Nenadarmo sa hovorí, že v zdravom tele zdravý duch. Kvalitná strava znamená to isté ako dobrá strava a tá ovplyvňuje všetky vaše výkony. Vrátane mentálnych. Stačí jesť veľa čerstvého ovocia a zeleniny, malé porcie proteínov, množstvo vysokokvalitných sacharidov, veľa tekutín bez cukru, málo nasýtených tukov a polotovarov. Ak si denne spomeniete aspoň na jednu z uvedených skutočností, ste na výbornej ceste nemať na tele zbytočné závažie. Zdrojom kalórií by mali byť jednoduché zdravé pokrmy, ktorých ingrediencie sú čitateľné aj bez diplomu z biochémie.

Detoxikácia

Detoxikácia sa neradí medzi typické a populárne diéty. Ide skôr o životný štýl a presvedčenie človeka, ktorý sa rozhodne z času na čas očistiť svoj organizmus od škodlivých a jedovatých látok. Názory na tento spôsob „očisty“ sa veľmi odlišujú, avšak všeobecne sa dá konštatovať, že detoxikácia nikomu ublížiť nemôže, skôr naopak. Navyše je niekoľko rôznych spôsobov, ako správne a bezpečne detoxikovať. V ideálnom prípade detoxikovať organizmus netreba. Stačí si dávať pozor na to, čo človek konzumuje a nespoliehať sa na kvartálnu „očistu“.

Mýtus číslo tri:

Pohodlnosť neznamená lenivosť
Opak je pravdou. Človek je od prírody tvor lenivý a pokiaľ niečo naozaj nemusí, tak to neurobí. Tak je to aj s pohybom a myslením. Ak nie je človek práve vo fáze prípravy na maratón alebo na fitness súťaž, máločo ho dobrovoľne a každý deň dokáže zdvihnúť zo stoličky a prinútiť k športovému výkonu alebo zdravej strave. Ak sa aj snaží „dať dolu“ nejaké tie kilá, je potrebné uvedomiť si, že nielen strava tvorí súčasť plánu chudnutia, ale dôležitý je i pohyb. Ide síce o tú menšiu časť, avšak pre vašu psychiku a kondíciu nemenej dôležitú. Odporúčame skúšať a nájsť si pohybovú aktivitu, ktorá vás bude baviť a ktorú bude jednoduché robiť rutinne každý deň.

10 dôvodov prečo začať cvičiť ráno

Činnosti sa dajú fantasticky striedať, variovať, dopĺňať, stačí len trošku chcieť. Potrebné je stanoviť si jasné a splniteľné ciele. Bežať už o mesiac Medzinárodný maratón mieru, keď si človek len predvčerom kúpil svoje prvé bežecké tenisky, je nonsens, nezmysel. Naopak, pomalá a trpezlivá zmena vedie k výsledkom. Lenivosť nemožno obhajovať výhovorkami na nepekné počasie. Ráta sa aj to, že si človek obuje tenisky na beh a vráti sa z polcesty, prípadne len vystrčí nos von z dverí do dažďa a vetra. Všetko sa totiž deje vnútri. Odhodlanie bojovať, ale s ohľadom na súčasný stav kondície, je dôležitejšie ako trhať za každú cenu rekordy a plniť limity. Je fakt, že trénovaných jedincov ani dážď alebo nízke teploty už neodradia.

Raw food – živá strava

Tento svieži životný štýl očaril už milióny ľudí, vrátane celebrít. Živá strava predstavuje tepelne neupravené jedlá, ktoré sa konzumujú v prirodzenom, surovom stave tak, ako narástli. Absolútne nepripúšťa jesť akékoľvek potraviny živočíšneho pôvodu. Podľa zástancov tejto stravy je človek plodožravec, mäso ani iné živočíšne produkty mu nie sú prirodzené a plne si vystačí s rastlinnou stravou. Keďže jedlo živej stravy pozostáva z ovocia, zeleniny, orechov, klíčkov a semienok, v tele sa „neusádzajú“ nadbytočné tuky a cholesterol. Čo môže byť istou trecou plochou je otázna kvalita dostupnej zeleniny a ovocia. Často ide o dovážané plody a ich pôvod by mnohých nepríjemne prekvapil. Skúste napríklad zohnať slovenský cesnak alebo rajčiny.

Mýtus číslo štyri:

Stačí zmeniť len niečo
Pred Vianocami, či inými sviatkami, spojenými s jedlom, sa to len hemží tipmi, ako vylepšiť štedrú večeru, len aby nebola až taká štedrá k obvodu pása. Nuž, omyl. Jeden nízkotučný jogurt namiesto majonézy v šaláte ešte nikoho od prebytočných kilogramov neuchránil. Všetky podstatné zmeny sa odohrávajú v hlave a tráviacom trakte. Ľudí väčšinou k zmenám nakopnú nepríjemné skúsenosti, ako sú choroby, zdravotné komplikácie, či poznámky okolia. Alebo pohľad do zrkadla a orosené čelo po zdolaní pár schodov. Všetky tieto vonkajšie motivátory majú len krátkodobý efekt.

V prvom rade by impulz mal vychádzať z človeka, z jeho vlastného presvedčenia. Z vnútornej motivácie. Iba tak vydrží zdolávať všetky prekážky. Určite niekde treba začať. Nie je rozumné vyhodiť všetky potraviny do koša po prečítaní dvoch strán o strave a zdravom životnom štýle. Začnite systematicky nahrádzať všetky málo nutrične hodnotné potraviny tými zdravšími. Použite miesto rafinovaného bieleho cukru ten nerafinovaný, tmavý, miesto bielej múky celozrnnú či špaldovú a skúste piť o jednu kávu bez cukru a mlieka denne menej. Zapisujte si zmeny a úspechy. Pokojne sa aj odmeňte. Napokon zistíte, že strašiak menom „zdravá strava“ nielenže nehryzie, ale nemá ani zuby.