9 dôkazov, že potenie sa počas tréningov je zdravé

Stále odmietate cvičenie práve kvôli tomu, že sa priveľmi spotíte? Potenie sa pri tréningoch či pri saunovaní má mnoho zdravotných prínosov. Aj keď spotiť sa nie je nič príjemné, váš organizmus sa vám poďakuje.

Pot veľa napovie…

V našom tele sa nachádza približne štyri milióny potných žliaz, ktoré vylučujú zmes vody, soli, aminokyselín, bielkovín a ďalších látok. Presné zloženie potu sa mení v závislosti od našej hormonálnej rovnováhy, fyziologických zmien, baktérií a vírusov, ktoré sa nachádzajú v tele. To, či naše potné žľazy fungujú dobre, alebo nie, veľa napovie o našom zdraví.

Prečo sa potíme?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa potíme. Naše telo používa pot ako regulátor teploty – napríklad, keď je náš organizmus v strese, ochladzuje ho. Rovnako je to aj pri stavoch úzkosti či pri zvýšenej telesnej teplote (pri horúčke alebo v saune). Potenie sa je jeden z najprirodzenejších spôsobov ako detoxikovať organizmus, ktorý efektívne zbaví telo ťažkých kovov a toxínov.

Benefity potenia sa:

Potenie sa má veľmi veľa výhod. Aj keď nám to častokrát nie je príjemné, zdraviu to môže pomôcť:

Detoxikuje náš organizmus

Jednou z prvých hlavných funkcií potu je regulovať našu telesnú teplotu, druhou je detoxikácia tela. Napriek niektorým tvrdeniam, napríklad, že detoxikácia je nezmysel, existuje veľa dôkazov o tom, ako potenie sa podporuje vylučovanie nebezpečných a toxických látok von z tela. Jedna štúdia prináša poznatky o pacientoch, ktorým zistili vysoké hladiny arzénu, kadmia a olova. Počas procesu potenia sa klesli ich hladiny na bezpečnú úroveň.

potenie a cvičenie
potenie a cvičenie

Čína patrí medzi jednu z najznečistenejších krajín, ktoré vypúšťajú do ovzdušia toxické látky a ťažké kovy. Štúdia, ktorá bola realizovaná na čínskych obyvateľoch zistila, že tí, ktorí sa venovali športovým aktivitám viacej, mali vo svojom tele menej toxínov a vylúčené ťažké kovy boli viac koncentrované v moči.

Podporuje zdravšiu pleť

Rovnako ako naše črevá, aj naša pleť by mala byť v mikrobiotickej rovnováhe. To znamená mať vyvážený pomer medzi zdravými a nezdravými kožnými baktériami. Teplo môže pôsobiť ako prebiotikum, ktoré prispieva k tvorbe zdravých kožných baktérií. Počas procesu potenia sa môžu bunky pokožky zmeniť a odstránia sa taktiež patogénne baktérie z pokožky.

Odstraňuje škodlivé mikróby

Podľa výsledkov z medzinárodných štúdií potenie sa môže znížiť šancu na chrípkové ochorenie o jednu tretinu. Ukázalo sa, že pot obsahuje niektoré rovnaké antimikrobiálne proteíny, o ktorých je známe, že sa viažu s určitými baktériami a vírusmi v tele, vrátane helikobakter pylori, E. coli a HIV. Tieto antimikrobiálne látky pomáhajú vyplaviť toxíny a zničiť tak choroboplodné baktérie.

Výskum tiež naznačuje, že saunovanie pomáha zabíjať infekcie a patogénne vírusy, čo urýchľuje liečenie.

Navyše, naše zloženie potu sa dokonca mení v závislosti od toho, aké toxíny sú v našom tele a v akom sme fyzickom stave. Počas skúmania, v ktorom figurovali jedinci s tuberkulózou, vedci zistili, že ich pot obsahoval 26 unikátnych proteínov súvisiacich s ich imunitnou funkciou a transportom proteínov cez membrány. Výsledky naznačili, že naše telo vie intuitívne rozoznať, ktoré proteíny sa majú zvýšiť, aby sme sa zbavili škodlivín alebo ochorenia.

Chráni srdce

Potenie sa počas športovania alebo saunovania zvyšuje cirkuláciu krvi a posilňuje kardiovaskulárny systém. V štúdii, ktorá vychádzala z výskumu o saunovaní, výskumníci zistili, že tí, ktorí sa mu pravidelne venovali raz týždenne, mali najnižšie riziko srdcovej príhody.

Regeneruje organizmus po cvičení

Potenie sa zvyšuje prietok krvi do kostrových svalov. To skracuje čas zotavenia sa z choroby, zranenia alebo svalového napätia. V spomínaných štúdiách sa hovorí o tom, že potenie sa dokonca zvyšuje produkciu rastového hormónu, čo je spôsob, akým sa organizmus dokáže sám vyliečiť či zregenerovať.

Vyplavuje stresové hormóny

Potením sa aktivuje aj možnosť relaxovať a zotaviť sa. Počas saunovania alebo športovania sa z nášho organizmu vyplavujú endorfíny, hormóny šťastia, čím sa zmierňujú stavy úzkosti a depresie.

potenie a cvičenie
potenie a cvičenie

Znižuje riziko Alzheimerovej choroby

Je už známe, že pot detoxikuje naše telo a zbavuje nás ťažkých kovov, podporuje relaxáciu, regeneruje a posilňuje obehovú sústavu, čo sú všetky plusy pre prevenciu Alzheimerovej choroby. Podľa fínskej štúdie navyše časté saunovanie znižuje riziko Alzheimerovej choroby u mužov až o 65 percent.

Zvyšuje príťažlivosť

Aj keď sa to môže zdať niekomu dosť pritiahnuté za vlasy, náš vlastný pot môže priťahovať opačné pohlavie. Ako je to možné? Keď sa vylučuje pot, spolu so zmesou vody, soli, aminokyselín, bielkovín a ďalších látok pokožka prepúšťa aj feromóny. Zatiaľ čo náš nos ich nemusí zacítiť, mozog opačného pohlavia dokáže rozoznať, komu voniate a komu smrdíte. V jednej zo štúdii vedci zistili, že keď muži vylučujú feromóny prostredníctvom potu, zlepšujú tým nielen náladu, ale sú aj v očiach žien oveľa viac aktraktívnejší.

Znižuje riziko obličkových kameňov

Hoci v posledných rokoch výskyt obličkových kameňov u žien nad 50 rokov dramaticky vzrástol, výskumníci z Washingtonskej univerzity zistili, že prínosy potenia sa počas cvičenia znižujú toto riziko. Nadmerné používanie soli a vápnik môžu v priebehu času vytvárať obličkové kamene, ale potenie sa zvyšuje prirodzenú rovnováhu tela a namiesto toho nasmeruje vápnik do našich kostí.

Ako vyťažiť z benefitov, čo najviac

S potením sa to niekedy nie je také jednoduché, akoby sa zdalo. Je tu jeden jednoduchý spôsob, ako sa uistiť, že sme pre prirodzené potenie sa urobili dosť:

Nepoužívajte antiperspiranty

Kto sa rád potí? Asi nikto z nás, a to je dôvod, prečo radi siahame po antiperspirante so stopercentným účinkom hlavne pred, počas, alebo aj po tréningoch. Ak vám ale povieme, že pre získanie účinkov spomínaných zdravotných prínosov potenia sa sa odporúča na antiperspiranty zabudnúť? Je to tak. Potenie sa je vskutku prínosom vtedy, ak mu dáme voľný priebeh, nie ho potlačíme.

Riziko potenia sa

Najčastejším rizikom potenia sa je dehydratácia, preto sa uistite, že pijete dostatok tekutín. Keď sa proces potenia sa vykonáva zodpovedne, prínosy úmyselného potenia sa a saunovania prevažujú nad rizikami pre väčšinu ľudí. Sú tu však isté skupiny športovocov, ktorí by mali potenie sa dobre zvážiť:

  • ľudia s kardiovaskulárnymi chorobami
  • exematici
  • ľudia s hypertenziou
  • tehotné a dojčiace matky

Tak čo? Presvedčili vás tieto výhody na to, aby ste už nikdy nevynechali tréning či saunovanie preto, že sa spotíte?

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať