Pôvod známych zimných športov

 

Každý šport má svoju históriu a tú vám v nasledujúcich riadkoch priblížime.

Old wooden ice skates

Krasokorčuľovanie a rýchlokorčuľovanie

Pri pátraní po vzniku krasokorčuľovania a rýchlokorčuľovania sa najprv zameriame na korčuľovanie, ktoré sa neskôr rozdelilo na tieto dve športové disciplíny. Najstaršie nájdené kostené korčule patria do doby kamennej. Primitívne počiatky krasokorčuľovania siahajú do 13. a 14. storočia, keď sa však na rozbeh drevených korčúľ so železným plátkom museli použiť palice. Vďaka náhode sa podarilo truhlárskemu učňovi zmeniť pri výrobe vodorovnú polohu želiez na zvislú a pohyb bol oveľa jednoduchší.

Akrobatická a atletická verzia krasokorčuľovania, akú poznáme dnes, sa stala populárnou  v 19. storočí vďaka Američanovi Jackovi Hainesovi, ktorý sa venoval baletu. Ohromil Európanov svojou choreografiou plnou pôvabných pohybov a skokov, ktorú vsadil do hudby. Prvá súťaž v krasokorčuľovaní sa uskutočnila v USA a odtiaľ sa šírilo do Viedne, celej západnej Európy aj Ruska. Prvýkrát sa krasokorčuľovanie objavilo na olympijských hrách ako športová disciplína v roku 1924 v Chamonix.

Tradičné rýchlokorčuľovanie spočíva v snahe byť rýchlejší ako súper na oválnej dráhe, kde sa meria čas. V minulosti, najmä v Severnej Amerike bolo bežné, že všetci korčuliari odštartovali naraz a dráhy boli rovné. Keďže bolo potreba dostať dráhy dovnútra, aby sa mohlo rýchlokorčuľovanie stať indoor športom aj v iných krajinách, v ktorých neboli vonkajšie podmienky rovnaké ako v Severnej Amerike, dráhy sa postupne skracovali a tvar sa zmenil do oválu, aký poznáme dnes. Prvá moderná rýchlokorčuliarska súťaž sa konala v roku 1863 v Nórsku, neskôr v Nemecku a rakúskej Viedni.

Snowboarding

Aj keď prvé snowboardy sa začali objavovať v rôznych formách už od 19. storočia, verejnosť sa o ne začala zaujímať až okolo roku 1960.  Sherman Poppen ako prvý zviazal pre svoju dcéru dve lyže dohromady, aby sa jej lepšie lyžovalo. Toto čudo nazval „Snurfer“ a počas nasledujúcich 10 rokov predal takmer milión výrobkov. Postupom času sa ostatní nadšenci tohto športu snažili inovovať dizajn a zistili, ako pripevniť viazanie priamo na jazdcove nohy, čo pomohlo snowboardingu získať obrovskú popularitu v 80. a 90. rokoch 20. storočia.

Biathlete in prone position.

Biatlon

Ako môžeme očakávať od športu, v ktorom sa strieľa z pušky, biatlon má, samozrejme, vojenské korene. Nórski vojaci kombinovali beh na lyžiach a streľbu už od roku 1767 ako súčasť bojového cvičenia, aj ako relax počas osobného voľna. Neskôr armáda uskutočnila prvú modernú súťaž v tomto športe s názvom „Vojenská hliadka“. Počas nej totiž pochodovala po dráhe hliadka zložená zo štyroch mužov oblečených v plnej poľnej. Súťaž síce bola zahrnutá do olympijských hier v roku 1924, avšak rýchlo sa na ňu zabudlo, pretože to nebol skutočný šport, ale len akási forma vojenského cvičenia. Nápad, že by mohli jazdiť jednotlivci so zbraňami, získal v Európe popularitu až okolo roku 1950,  keď bol vytvorený názov biatlon a odvtedy sa teší záujmu na celom svete.

iStock_000019947589_Large

Skoky na lyžiach

Podobne ako biatlon, aj skoky na lyžiach vďačia za svoj vznik práve nórskym ozbrojeným silám. Olaf Rye, ktorý sa neskôr stal majorom, sa rád predvádzal na lyžiach pred ostatnými vojakmi. Raz sa mu pri jeho bláznovstvách podarilo vytvoriť súťaž v skokoch do diaľky, ktorú aj vyhral skokom s dĺžkou 30 feet  (9,14 metra). Vďaka rečiam o dosiahnutom rekorde sa šport začal rýchlo šíriť po celom Nórsku. Skokom podľahlo mnoho ambicióznych športovcov v snahe prekonať jeho rekord. Preto zorganizovali prvú oficiálnu súťaž v Trysil (Nórsko) v roku 1862. Pre obrovský záujem sa od roku 1879 začala každoročne organizovať súťaž s názvom Husebyrenett jumping competition v Osle.

iStock_000014844042_Large

Sánky, boby a skeleton

Ľadová dráha – to je súčasť, bez ktorej nie je možné prevádzkovať spomínané športy – vznikli v hlave jedného muža v roku 1860. Švajčiarsky hoteliér Caspar Badrutt dlhodobo bojoval s finančnými problémami, pretože nikto nechcel tráviť zimné dovolenky v jeho rezorte v St. Moritz. Prišiel na to, ako prilákať hostí, a to práve formou zábavy. Z hotelových vozíkov, na ktorých sa nosili kufre, odmontoval kolieska a keďže mali na spodku ploché železné pláty, hostia sa mohli spúšťať po zamrznutých uliciach v hotelovom rezorte. Neskôr spojil dva vozíky dohromady, aby sa na ne zmestilo viac hostí – tu vidíme počiatky dnešných bobov.

Hosťom sa to veľmi páčilo, avšak onedlho čelil hoteliér ďalšiemu problému, a to bolo, že jazdiť sa dalo len po uliciach, čo bolo veľmi nebezpečné, často sa totiž stalo, že rútiaci sa upravený vozík narazil do chodcov. Preto dal vybudovať špeciálnu ľadovú dráhu a problém bol vyriešený. Postupom času čoraz viac ľudí nachádzalo obľubu v tejto nebezpečnej disciplíne a organizovali sa rôzne súťaže. Boby boli zaradené medzi oficiálne zimné disciplíny už na prvej zimnej olympiáde v roku 1924.

hockey stick and puck

Hokej

Pôvod hokeja je trocha rozporuplný, pretože skupinové hry podobné terajšiemu hokeju sa hrávali od 10. storočia, dokonca sa o tom zachovali zmienky nájdené v zápiskoch a maľbách z histórie pôvodných obyvateľov východnej Kanady – indiánskeho kmeňa Mi´kmaq.

Za pravý počiatok hokeja sa však považuje 19. storočie. Britskí vojaci a kanadskí školáci si obľúbili hru na zamrznutom jazere v Montreale a v roku 1870 študentská skupina na univerzite McGill spísala prvé hokejové pravidlá. Niektoré z týchto pravidiel sú dôverne známe všetkým fanúšikom – gumená loptička, s ktorou sa dovtedy hrávalo, bola nahradená dreveným pukom. Iné zasa robili hru dosť hektickou – bolo totiž povolených 9 hráčov na strane každého z tímov.

Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať