Poznáte HOT jogu a aké su jej výhody?

Jóga poskytuje našej mysli a telu tréning, aby sme boli schopní vyrovnať sa so stresom, zlepšiť naše celkové zdravie a zažiť duševnú pohodu. Jej cieľom je spojenie tela a mysle. Joga neodmyslitelne patrí ku zdravému životnému štýlu.

Čo je HOT joga?

Hot joga je energická forma jogy, ktorá sa vykonáva vo veľmi teplom a vlhkom štúdiu. Existuje veľa rôznych druhov hodín hot jogy. Počas Bikram Hot jogy je miestnosť vyhriata na približne 40 ° C a má vlhkosť 40%.

Bikram joga je 90-minútový program, ktorý pozostáva zo série rôznych pozícií v stoji a naťahovaní. Pozície vyžadujú zdĺhavé, silné a trvalé kontrakcie všetkých hlavných svalových skupín. Náročne pózy a vysoká teplota je navrhnuté tak, aby zvýšili srdcový rytmus a regenerovali svaly.

Ako vznikla hot joga?

Hot joga vznikla v Japonsku v 70. rokoch a prvýkrát s ňou začal Bikram Choudhury. Choudhura zaujali sauny, ktoré navštevovali jeho študenti počas obedňajších prestávok. Vtedy začal experimentovať s ohrievačmi vo svojej miestnosti na jogu. 

Bikram tieto ranné hodiny zahrial najprv na 28 stupňov celzia. Všimol si, že zvýšená teplota spôsobila, že sa ľudia na hodinách potili, tým sa viac namáhali a to spojoval s lepším výkonom. Pomaly navyšoval teplotu až sa dostal na 40 stupňov. 

Hollywood bol domovom pôvodného boomu hot jogy v 80. rokoch, keď bol Bikram jogínom bohatých a slávnych.

Pre koho je vhodná hot joga?

Hot joga nie je pre každého. Intenzita tréningu a vysoké teploty môžu spôsobiť ochorenie spojené s teplom. Pred vyskúšaním hot jogy sa poraďte so svojím lekárom, najmä ak máte zdravotné ťažkosti. Hot joge by sa nemali zúčastniť takisto ženy v menopauze a tehotné. Ženy, ktoré prechádza menopauzou, často trpia návaly horúčavy, a tak by im samotné cvičenie jogy vo vyhriatej miestnosti mohlo tieto problémy vyvolať alebo ešte zhoršiť. 

Najlepšie je vynechať horúcu jogu, ak máte:

  • Ochorenie srdca
  • Problémy s dehydratáciou
  • Tepelnú intolerancia
  • Anamnézu chorôb súvisiacich s teplom (napríklad úpal)

Naopak, hot joga je vhodná pre všetkých, ktorí trpia typickými problémami spojenými s dnešným životným štýlom. Či už to sú chronické bolesti chrbta a chrbtice, migrény, nespavosť, obezita, astma, alebo len potrebujú posilniť imunitný systém či zvýšiť psychickú odolnosť. Je vhodná pre každého bez rozdielu veku a fyzickej kondície.

Pri hot joge je dôležité piť veľa vody ideálne pred tréningom, počas tréningu aj po tréningu. 

Výhody hot jogy

Detoxikácia tela

Očistné techniky patria do jogy odpradávna. Pri očiste sa telo zbavuje škodlivých látok ako sú odpadové látky, ťažké kovy, toxíny, prebytočná voda a pod. Detoxikácia je základom správneho fungovania tela a považuje sa za prevenciu a liečbu mnohých ochorení. Tieto škodliviny zaťažujú orgány a môžu tak spôsobiť ich poškodenie. Ide teda o postup, pri ktorom sa podporuje regenerácia tela a obnovuje sa tak rovnováha v organizme.

Zlepšenie krvného obehu

Jednou z najdôležitejších funkcií v tele je krvný obeh. Dobrá cirkulácia krvi podporuje metabolické procesy, rast buniek, energiu a kognitívne schopnosti. Výskumy preukázali, že pravidelné cvičenie hot jogy zvyšuje cirkuláciu a zlepšuje prietok krvi. 

Relaxačný účinok na vaše svaly

Azda najzaujímavejší vývoj v oblasti vedy o hot joge zahŕňa niečo, čo sa nazýva hypertermické kondicionovanie – alebo cvičenie v teple. Je dokázané, že aklimatizácia na teplo pomocou horúcich miestností zvyšuje vytrvalosť aj schopnosť budovať svaly. Skoré dôkazy naznačujú, že hypertermická úprava zvyšuje produkciu ľudského rastového hormónu a proteínov tepelného šoku – obe vedú k zvýšenému rastu a hojeniu svalov. Doktor Patrick tvrdí, že práve táto aklimatizácia na teplo produkuje to, čo je známe ako „bežcovo maximum“. 

Prírodné antibiotikum 

V hot joge pracujú niektoré menej pochopené procesy, ktoré sú predmetom prebiehajúceho výskumu. Pri potení sa uvoľňuje prírodné antibiotikum s názvom Dermcidín. Dermcidín sa v súčasnosti skúma pri liečbe tuberkulózy.

Dermcidín je najúčinnejší, keď sa pot neodparuje rýchlo a môže sa hromadiť na povrchu kože. To by mohlo obhájiť starú predstavu hatha jogy, že pot by sa nemal počas cvičenia jogy utierať, ale skôr vtierať späť do pokožky.

hot joga
Image by RENE RAUSCHENBERGER from Pixabay

Redukuje stres

Hot joga poskytuje telu uvoľnenie od stresu a negatívnych myšlienok. Pomáha nás udržať v prítomnom okamihu, čo je pre našu myseľ veľmi prospešné. Štúdie potvrdili, že hot joga znižuje hladinu kortizolu a pomáha zmenšiť prejavy depresie. 

Uľavuje od migrén

Jedným zo spôsobov, ako uľaviť bolestiam hlavy, by mohla byť aj joga, ktorá pomáha znížiť frekvenciu, ako často bolesti hlavy prichádzajú. Výskumy sa domnievajú, že dôvodom je to, že joga stimuluje nerv, ktorý efektívne pomáha zlepšovať migrény.

Zaujímavosť

Vedeli ste že aj na Slovensku máme európskeho šampióna v joge? Je ním Richard Husovský, ktorý sa okrem jogy venuje aj zdravému životnému štýlu a sám si prešiel hlbokou transformáciou v živote.

RICHARD HUSOVSKÝ

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať