Veľká lopta, tri družstvá a doteraz nepoznané nové pravidlá. Kin-ball pochádza z Kanady a s myšlienkou boja proti nezdravému životnému štýlu sa šíri po celom svete. Svojou originalitou si získal nielen deti a mládež, ale aj profesionálnych hráčov iných športov.
Kin-ball, viac ako len šport
Kolektívna hra kin-ball vznikla v Kanade v osemdesiatych rokoch minulého storočia a ide o relatívne mladý šport. Nie je to však len obyčajný šport, tu ide o niečo viac. Ide o boj s lenivosťou, nudou, stresom, neschopnosťou komunikácie a nezdravým životným štýlom. Tak znie popis projektu Kanaďanov, ktorý sa stal aj vďaka motivačnej myšlienke veľmi úspešný. Organizujú sa súťaže a tento typ športu dosahuje vrcholné úrovne Majstrovstiev Európy a sveta. Po roku 2000 sa kin-ball rozšíril za hranice Knady do celého sveta a netají sa ambíciou stať sa aj olympijským športom, pretože zmysel tohto športu zodpovedá pôvodným olympijským ideálom porozumenia, priateľstva, solidarity a hry fair play.
Tip pre teba: Petang – balzam na vystresované nervy
Hra ako terapia pre deti
Iniciátorom vytvorenia kin-ballu bol v roku 1986 Mario Demers, učiteľ telesnej výchovy na Quebeckej univerzite v Kanade. Na ďalšom vývoji hry sa od roku 1987 podieľala spoločnosť „Omnikin,“ ktorá zoskupovala učiteľov telesnej výchovy z rôznych univerzít. Počas 30-ročnej prípravy prišli na to, že, ak chcú niekoho prinútiť hýbať sa, najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie je beh. Ako však niekoho motivovať, aby pravidelne behával a mal z toho potešenie? Museli skĺbiť samostatnú pohybovú aktivitu, ktorú by vykonávali kolektívne, súťaživo a s využitím na školách. Spolu s učiteľmi telocviku na univerzite šírili novú športovú hru, ktorá v sebe nesie aj prvky terapie. Šport dostal názov kin-ball, čo v preklade znamená „lopta v pohybe“. Hra sa najprv začala používať ako terapia pre deti, ktoré majú problémy so sebapresadzovaním sa v kolektíve. Prvé kin-ballové mužstvá v Kanade preto vznikali v liečebných centrách, ktoré sa zaoberajú alergiami, bolesťami hlavy, obezitou, závislosťami či pomáhajú pri odstraňovaní neprimeraných emočných reakcií, ale aj rečových chýb.
V boji proti obezite
Keďže kanadská populácia trpí civilizačnými ochoreniami, napríklad nevhodnými stravovacími návykmi či nedostatkom pohybu vrátane stresu, bolo potrebné vymyslieť spôsob, ako to zmeniť. Ako športom dostať ľudí do pohybu tak, aby v sebe zahŕňal aj uvoľnenie, aj možnosť zbaviť sa stresu. Preto kanadská vláda prišla s programom, ktorého príprava trvala 30 rokov. Dôvtipným spôsobom sa rozhodli popasovať s problémom sedavého spôsobu života, ktorý sa už netýka len detí a mládeže, ale aj dospelých. Dobrou správou je, že hra má stále viac a viac nových prívržencov. Postupne sa zapájajú nové krajiny po celom svete, pretože civilizačné ochorenia sa už netýkajú len Kanaďanov.
Už aj na Slovensku
Vyzerá to tak, že Kanade sa tento negatívny trend darí zastaviť ako jednej z mála krajín západnej civilizácie. Už aj na Slovensku vieme, že vzrastá počet pacientov trpiacich týmito ochoreniami a mládež vďaka tabletom a mobilom už takmer nepozná slovo pohyb a cvičenie, čím dochádza k zhoršovaniu ich zdravotného stavu. Toto zistenie bije na poplach, pretože o pár rokov nebudeme schopní finančne riešiť náš zdravotný systém a tým pádom pokryť náklady na liečenie civilizačných ochorení. Preto plán, ktorý si zvolila Kanada, sa dostal aj na Slovensko.
Tip pre teba: Tréningová metóda – The Viking Method
Zamerali sa na školy
Na Slovensko tento šport priniesla organizácia Ideálna mládežnícka aktivita (IMA). V roku 2013 našli túto hru prostredníctvom internetu, vyskúšali si ju dobrovoľníci a následne sa zúčastnili školenia trénerov kin-ballu v Pardubiciach. Po ňom nadviazali spoluprácu s Českým svazem kin-ballu a v roku 2014 podpísali zmluvu s medzinárodnou kin-ballovou federáciou. Od apríla 2014 tak na Slovensku oficálne funguje Slovenská kin-ballová federácia, ktorá sa stará o rozvoj a šírenie tohto športu po Slovensku. V novembri 2015 sa im podarilo akreditovať kin-ball ako program kontinuálneho vzdelávania s názvom „Kin-ball na hodinách telesnej a športovej výchovy“.
Spája ich nadšenie z hry
V tímoch kin-ballu môžu hrať chlapci a dievčatá, muži aj ženy, pohybovo viac či menej nadaní, spája ich len jedno – zápal a nadšenie z hry. Ak by sme chceli túto hru pripodobniť k inej, bolo by to ťažké, nakoľko sa v nej skĺbili atletické, aj gymnastické cvičebné prvky, taktiež podobné ako pri tenise či volejbale. Výhodou hry je to, že všetky tri tímy musia spolupracovať podľa fair play pravidiel, kde nik nie je vylúčený len preto, že sa mu nedarí, ako to vidíme napríklad v hokeji. Takže tu nemá miesto ani silný individualizmus. Podľa štúdie Auburn Univerzity v Alabame, je každý člen tímu v pohybe najmenej 72 % herného času, čo je ďaleko najviac zo všetkých kolektívnych športov.
Čo potrebujeme vedieť pred hrou
Vraj stačí 15 minút nato, aby sme si pravidlá hry osvojili. Postačí len jedna veľká lopta s priemerom 122 cm s váhou takmer jeden kilogram (vhodná do interiéru, do exteriéru je lopta ťažšia s priemerom 102 cm), tri družstvá s rozlišovacími dresmi – biele, modré a čierne, a hracia plocha, ktorá nie je striktne rozmerovo daná, ale oficiálne rozmery pre medzinárodné súťaže sú 20 krát 20 metrov. Na najmenšom priestore, aký sa dá kin-ball zahrať je 15 krát 12 metrov. Nie sú tu potrebné stĺpiky, sieťky, bránky či čiary. Hrá sa všade. Neexistuje prešľap, pretože lopta sa môže dotknúť steny či lavičky. Takisto nie je presne vymedzený ani počet hráčov a čas, za ktorý hra trvá. Odporúča sa však celkovo 12 hráčov a tri tímy. Najmenší počet hráčov, s ktorými sa dá kin-ball hrať, je 8 hráčov a dve družstvá. Všetko je len o dohode spoluhráčov. Kin-ball vyžaduje predovšetkým tímovú spoluprácu a komunikáciu.
Základné pravidlá hry
Všetky tri tímy hrajú naraz. Jeden tím útočí a ďalšie dva sa bránia. Základom hry je podanie lopty. Traja hráči útočného tímu loptu držia a štvrtý ju odpaľuje rukami tak, aby ju tím na príjme nechytil a lopta sa dotkla zeme. Skôr ako hráč loptu odpáli, musí zavolať „omnikin“ a farbu tímu, na ktorý útočí, napríklad „omnikin, modrá!“. Toto zvolanie sa nazýva určenie. Podávajúci hráč musí vždy počkať na hlasné zopakovanie farby rozhodcom a až potom odpáliť. Po odpale hráči tímov v obrane tvoria okolo lopty obranný štvorec vo vzdialenosti asi 3 metre, ktorý nasleduje pohyby lopty. Ak ju tím na príjme chytí, stáva sa útočiacim tímom, odpaľuje a volí farbu tímu, ktorý má loptu chytiť. Tak je to až do okamihu, keď dôjde k chybe a tím na príjme nechytí loptu. Štandardný zápas sa hrá na tri víťazné periódy, každá trvá sedem minút hrubého času, alebo sa hrá do 13 bodov. V tomto prípade ak jeden, alebo dva tímy dosiahnu 11 bodov, tím s najnižším počtom opúšťa ihrisko a do 13 dohrávajú už iba dva tímy.
Tip pre teba: Jablkovo-tvarohový koláč, ktorý sa rozpadáva na jazyku
Blahodárny vplyv na organizmus
Kin-ball pozitívne zasahuje do fyzického a osobnostného rozvoja každého hráča. Svojou spontánnosťou a sociálnym cítením sa stal vhodný aj pre telesne hendikepovaných hráčov. Originalita a nenásilný pohyb, pocit spolupatričnosti je to, prečo sa stal tento druh športu taký obľúbený aj na Slovensku. Odkedy sa hráči venujú kin-ballu, postrehli taktiež väčšiu rýchlosť a silu v nohách, zlepšenú priestorovú orientáciu, obratnosť a periférne videnie.
Úspechy s kin-ballom u nás
V roku 2014 sa hráči kin-ballu s organizácie IMA zúčastnili Majstrovstiev Európy 2014, ktoré sa konali v Českej republike a pre krátkosť trénovacieho času sa umiestnili na siedmom mieste z ôsmich. Nedali sa však odradiť a svoje prvotné skúsenosti zužitkovali nasledujúci rok na Majstrovstvách sveta 2015 v Španielsku, kde už obsadili krásne ôsme miesto z dvanástich. V semifinálovom zápase s Kanadou a Českom to bola práve Kanada (dlhoročný majster sveta), ktorá aj vďaka nim odišla z týchto majstrovstiev naprázdno. Dnes sa venujú okrem iného aj podpore a organizovaniu školských turnajov na medziškolskej úrovni a tento rok pripravujú účasť dvoch tímov zo základných škôl na medzinárodnom turnaji vo Francúzsku.