Prečo futbalisti pijú minerálne vody?

Futbal je najobľúbenejším športom na našej planéte. Kopnúť do lopty sa učia už malé deti a každý má svoj obľúbený futbalový mančaft, ktorého výsledky pravidelne sleduje. Pre každého vrcholového kanoniera je určite veľmi dôležitý príjem tekutín a v neposlednom rade dopĺňanie minerálov. Ako by teda mal vyzerať pitný režim futbalistu ale aj každého aktívneho športovca?

0
FOTO TASR - Lukáš Grinaj
- Reklama -

Športovci potrebujú minerály

Každý športovec a futbalista pri svojom výkone stráca nielen vodu, ale aj minerály, ktoré jeho telo udržiavajú v pohybe. Preto je dobré, ak počas výkonu futbalista vypije pohár alebo dva minerálnej vody. Tá ho osvieži a zvýši jeho hladinu minerálov.

Pri športe je dôležitý najmä minerálny hetrik vápnika, sodíka a draslíka – tie prispievajú k správnemu behu organizmu. Vápnik spevňuje kosti a bedrové kĺby a obnovuje svaly. Sodík napomáha rýchlejšiemu vysielaniu signálov z mozgu do svalov a draslík predchádza ich ochabnutiu a slabnutiu. Spolu v tele udržiavajú rovnováhu iónov. Preto svetoví športovci pijú práve minerálne vody.

Minerálne vody ako také výdatne posilňujú imunitný systém športovca, no má i ďalšie výhody: napomáha napríklad kvalitnejšej regenerácii a redukuje bolesť väzov a svalov po tréningu.

Vyvážený pitný režim

Vyvážený pitný režim, ktorý v sebe zahŕňa dostatok minerálnej vody je pre športovca štartovnou čiarou úspechu. Nedostatok minerálov dokáže značne zhoršiť športový výkon a zároveň spomaliť a znepríjemniť regeneráciu, ktorá je práve pre futbalistov veľmi dôležitá.

Nejde však len o profesionálnych športovcov. Počas blížiaceho sa leta si mnohí z nás po čase obujú kopačky a aspoň rekreačne vybehnú na trávnik s kamarátmi a spoluhráčmi. Nemusíte byť vrcholovým futbalistom, aby ste dbali na vyvážený pitný režim a dopĺňanie tak potrebných minerálov, ktoré vám dodajú energiu, posilnia imunitu a pomôžu regenerácii svalstva.

Skúste si teda so sebou na najbližší zápas pribaliť minerálnu vodu Budiš, ktorá sa tento rok rozhodla svojou novou osviežujúcou edíciou podporiť malých aj veľkých futbalistov na Slovensku.

- Reklama -