8 dôvodov prečo trénovať bojové športy

V dnešnej dobe existuje veľmi veľa športových aktivít, ktoré si môže človek vybrať. Má na výber športy, pri ktorých si dokáže oddýchnuť a športy pri ktorých sa dokáže fyzický zničiť na maximum.

Každý si vždy vyberie aj tak podľa seba, no my sa v tomto článku pozrieme na tie pozitívne stránky bojových športov. Nebaví vás už to stereotypné chodenie do posilovne a robenie tých istých cvikov viac ako mesiac vkuse? Hľadáte niečo, kde okrem fyzickej záťaže zapájate aj svoju psychiku? Skúste si prečítať tento súhrn pozitívnych vlastnosti bojových športov.

Endorfíny šťastia

Ako vieme, pri športe sa v tele vylučuje viacero hormónov. Jeden z tých najviac známych je endorfín, známy taktiež ako hormón šťastia. Vo viacerých testoch bolo dokázané, že tieto hormóny sú „liečiteľmi“ telesnej a duševnej bolesti. V porovnaní s chemickým morfiom je endorfín účinnejší pri tlmení vnímanej fyzickej bolesti. Mimo spomínaných výhod tohto hormónu nemôžme zabudnúť na ďalšie výhody: podpora činnosti imunitného systému, znižovanie chuti do jedla a spomalenie procesu starnutia.

Funkčný tréning

Hovorí Vám niečo funkčný tréning? Pri tomto druhu tréningu zapájate celé telo. Celkovo sú tréningy pri bojových športoch považované za najviac komplexné tréningy. Najviac je to pravdepodobne pri MMA. MMA sú zmiešané ojové umenia, kde sa objavujú prvky všetkých známych druhov bojových športov. Využitie týchto tréningov pocítite aj v bežnom živote.

Kondičný tréning

Najúčinnejší spôsob tréningu, pri ktorom viete spáliť čo najviac tukov vo svojom tele. Hľadáte nejaký kondičný tréning, ktorý dosahuje výsledky? Na to mám jedinú otázku, bojový šport. Viete sa pri ňom spotiť do poslednej nitky vášho oblečenie, tým pádom sa odporúča tento typ tréningu taktiež pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť nejaké tie kilogramy zo svojej váhy.

Chudnutie

Taktiež je overené, že pri zvýšenej fyzickej aktivite, pri bojových športoch obzvlášť, sa urýchľuje spaľovanie tukov. Znižuje množstvo viscelárneho tuku, to je ten najviac škodný, ktorý sa nachádza v bruchu a v hrudnom koši a veľmi účinne spaľuje podkožný tuk. Toto spaľovanie funguje na princípe, že z tohto tuku čerpáte energiu počas tréningu. Zvýši sa vám pokojový metabolizmus, čo má za následok potenie sa aj hodinu po tréningu, takže budete spaľovať tuky aj po tréningu. Nemôžme zabudnúť aj na to, že sa tréningami znižuje cholesterol v krvi.

Imunitný systém

Trénovaný človek má tu vlastnosť, že sa rýchlejšie dokáže uzdraviť z rôznych chorôb, urýchľuje sa mu hojenie rán a zlepšuje sa imunita organizmu. Množstvo štúdii dokázalo, že sa taktiež zlepšuje držanie tela a zmenšujú sa ťažkosti s chrbticou a kĺbmi.

TIP pre teba: Doplnky výživy v MMA

Disciplína

Ďalšiu vlastnosť ktorú sa naučíte robením hocijakého bojového športu je disciplína. Táto vlastnosť je pri týchto tréningoch veľmi potrebné, pomáha vám dokončiť tento tréning až do samého konca. Veľa krát sa ocitnete v situácii, že na tréning sa vám jednoducho nebude chcieť ísť, keď sa však naučíte disciplíne, takýto problém vás nezastihne. A neplatí to iba pri tréningoch, ale aj v samotnom živote. Boj vás naučí disciplíne a sústrediť sa na priority.

Zdravé sebavedomie

Pokiaľ nevlastníte dostatok sebavedomia, verte mi, že po viacerých tréningoch bojového športu nadobudnete zdravé sebavedomie. To znamená, že v súkromnom živote budete viac sebavedomejší a tým pádom môžete dosiahnuť lepších výsledkov v hocijakom odvetví.

Pocit Bezpečia

Nadobudnutie pocitu bezpečia. Pri poctivom trénovaní mimo iných výhod získate pocit, že sa viete ubrániť aj pri konfliktoch vonku. Tu by si mal každý cvičenec uvedomiť, že by jeho zručnosti nemali byť zneužívané na zlé veci. Mali by to vštepovať hlavne tréneri!

V túto dobu máte na výber množstvo bojových športov. Najviac populárne je aktuálne MMA, teda zmiešané bojové umenia. Videá z tréningov nájdete asi všade. Každý by si mal vybrať podľa seba. Niekomu vyhovujú viac kontaktné športy a niekomu menej. Treba však pripomenúť, že na tréningoch sa trénuje, nevyzerá to tam tak, že sa každý medzi sebou bije a spôsobuje si zranenie za zraneným. Treba nabrať odvahu, nájsť si v blízkosti bydliska nejaký klub, kde sa venujú bojovým športom a skúsiť si aspoň jeden tréning. Podľa toho sa rozhodnete, či budete pokračovať, alebo sa vzdáte.

Článok je pripravovaný v spolupráci s SLOVAK MMA.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

5 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať