Pretláčanie rukou – armwrestling. Čo o ňom nevieme?

Kto by nepoznal známe pretláčanie rukou… Z obľúbenej zábavy žiakov, študentov a chlapov sa dnes  stal šport – armwrestling, ktorý sa teší stále väčšej obľube. Ste zvedaví na jeho minulosť, pravidlá alebo správnu techniku?

Pretláčanie rukou má za sebou dlhú históriu. Už od starodávnych čias egyptských faraónov nachádzame obrazy na hrobkách znázorňujúce túto zábavu. Pretláčanie rukou alebo armwrestling je moderný šport založený na starodávnych indiánskych hrách. V skutočnosti bol nazývaný ako „indiánsky zápas“, ktorý hral v 19. storočí Frontiersman a v 20. storočí už aj deti.

Z krčmy na súťaž

Už v minulosti bol tento populárny šport veľmi obľúbený medzi stredoškolákmi a vysokoškolákmi. Zápasy v pretláčaní rukou sa hrávali všade, s obľubou hlavne v pohostinstvách a krčmách. V roku 1952 bol prelomový medzník v pretláčaní rukou, kedy sa zápas povýšil prvú organizovanú súťaž. Realizátorom myšlienky bol novinár Bill Soberanes a súťaž sa odohrala na Gilardi v Saloone v Petalune (Kalifornia). V nasledujúcich rokoch sa súťažilo aj naďalej, keď v roku 1962 Soberanes a Dave Devoto posunuli turnaj ešte o latku vyššie. Súťažiaci sa mohli tešiť na divákov v hľadisku a vznikli tak Majstrovstvá sveta v pretláčaní rukou.

Komixový Snoopy na šampionáte

Veľkej popularite sa tešil aj v roku 1968, kedy Charles Schulz kreslil sériu komiksov, v ktorých sa rozprávková postavička Snoopy pokúšala vyhrať šampionát v Petamule. Do značnej miery popularity armwrestlingu zasiahla aj televízia ABC v programe Wide World of Sports, kde bol odvysielaný šampionát v roku 1969. Táto prvotná udalosť sa odvtedy stala každoročným zvykom na 16 rokov. V októbri 1995 televízia Learning Channel začala nakrúcať zápasy armwrestlingu, ktoré vysielala štyrikrát ročne po celom svete. Neskôr sa pridali aj iné kanály, ako  NBC, čím sa celkovo zvýšila popularita hry a urobili z nej celosvetový fenomén.

Pretláčanie rukou - armwrestling
Pretláčanie rukou – armwrestling

Už vo viac ako 80 krajinách sveta

Americká armwrestlingová asociácia (AAA) bola počas roku 1960 organizovaná Bobom O’Learym a v súčasnej dobe má 56 členov združenia po celej USA. Jeho meno je taktiež spojené so založením Svetovej armwrestlingovej federácie (WAF). Prvý svetový šampionát so zastúpením štyroch krajín sa konal v Kanade v roku 1979, ktorý organizoval John Miazdzyk. Kto by to bol povedal, že WAF bude raz združovať viac ako 80 členských krajín. Dnes sa tieto súťaže konajú na profesionálnej úrovni, ktoré su rozdelené pre hráčov rôznych hmotnostných kategórií – pravákov a ľavákov.

Armwrestling na Slovensku

Podobne ako v iných krajinách, ani na Slovensku nie je pretláčanie rukou žiadnou novinkou. Od začiatku sa uskutočnilo mnoho pokusov o organizovanie súťaží s viacerými súťažiacimi, no nebolo to podľa uznávaných pravidiel. Slovensko si s armwrestlingom ako športom potykalo až v roku 1992. Prvým krôčikom k tomu bol vznik komisie pretláčania rukou na pôde Kresťanskej športovej únie. Členom WAF sa Slováci stali až v roku 1994, kedy sa rovno zúčastnili aj Majstrovstiev Európy a Majstrovstiev sveta.

Už od začiatku patrí Slovensko dlhodobo k jednej z najsilnejších krajín sveta, čo sa týka úspechov v pretláčaní rukou. Tento trend pokračuje aj naďalej a každým rokom sa teší vyššiemu záujmu verejnosti, kvalitnejším súťažiam a počtu športovcov. Kto rozmýšľa o tomto športe, začať sa dá v klube, ktorých je na Slovensku hneď niekoľko. Po získaní základných informácií a správnej techniky sa netreba báť skúsiť to aj v súťažiach.

Pretláčanie rukou - armwrestling
Pretláčanie rukou – armwrestling

Pravidlá armwrestlingu

Pretláčanie rukou vyžaduje energiu, silu, rýchlosť, ale predovšetkým zdravé rameno zápasníka. Možno tomu ťažko uveriť, ale pravidlá armwrestlingu sú veľmi prísne a aj tu existujú prípady, kedy môže byť hráč diskvalifikovaný. Aké sú teda pravidlá hry?

 • Obaja hráči sedia za špeciálne upraveným štvorcovým stolom,
 • Súťaží sa na dva prehry,
 • Na začiatku hry je postavenie oboch hráčov tesne pri sebe, medzi nimi si pripravia úchop jedným prstom, ktoré musí byť viditeľné,
 • Cieľom je pretlačiť súperovu ruku tak, aby sa dotkla stola,
 • Trvanie súboja nemá časový limit ani prestávku,
 • Hra začína po vyslovení slov rozhodcu „Ready – Go“,
 • Zápasník drží jednu nohu na zemi. Akonáhle počuje „Go“, môže obe nohy zdvihnúť do vzduchu,
 • Hráči sa nemôžu v priebehu zápasu dotknúť druhou rukou svojho tela. Ňou sa obvykle držia držadla,
 • Kto sa dopustí chyby trikrát, bude diskvalifikovaný zo súťaže,
 • Ak je niektorý z hráčov v pozícii, kedy ho bolí rameno, rozhodca môže ihneď zastaviť zápas a uznať to ako faul,
 • Hráč drží lakeť položený na podložke. Ak ho z nejakého dôvodu presunie mimo, alebo nadvihne, rozhodca to môže považovať za faul a kolo sa reštartuje,
 • V súťaži sú dvaja rozhodcovia. Hlavný štartuje, rozhoduje a ukončuje hru, postranný sleduje a upozorňuje na fauly,
 • Pre akékoľvek nešportové správanie môže rozhodca udeliť disciplinárny faul,
 • Všetky rozhodnutia zo strany rozhodcu sú konečné,
 • Hra končí slovom „Stop“ a zdvihnutím ruky víťaza.

Keď nejde len o silu

Väčšina ľudí používa túto zábavu na zistenie, kto má väčšiu silu, ale pretláčanie rúk nie je vôbec len o sile. Sila tu síce hrá veľkú rolu, ale výhra záleží aj od sily stisku, predlaktia, taktiky a hlavne správnej techniky. Dnes môžeme vidieť veľa chlapov, ako sa pretláčajú, no s neúspechom. Ak sa do hry vloží priveľa sily, môže to viesť až k fraktúre ramennej kosti.

Pretláčanie rukou - armwrestling
Pretláčanie rukou – armwrestling

V hlavnej úlohe tréning a správna technika

V posledných rokoch profesionálni zápasníci z celého sveta vytvorili špecializované vzdelávacie a výcvikové tréningy na páke. Ide o špeciálnu posilňovňu a podomácky vyrobené zariadenie, kde môžu trénovať súťažiaci. Nie všetci na svete majú takú možnosť, preto využívajú špeciálne zariadenia, ktoré si vyrobia aj doma.

K špecifickým cvičeniam patria cviky na rýchlosť, silový a vytrvalostný tréning. Cviky sú založené na posilnenie svalov predlaktia, zosilnenie stisku a prstov pomocou špecifických zariadení – osi so zosilneným priemerom v úchopovej časti, stláčacie adaptéry, kliešte s pružinami, tenisové loptičky… – alebo cvikami ako napríklad šplhaním po lane. Šplhanie po lane je komplexné cvičenie, vhodné pre armwrestlerov.

Na začiatku hry je vhodné naučiť sa správne držanie tela. Odborníci – armwrestleri odporúčajú telo nakloniť čo najviac dopredu, aby tým vznikol najmenší uhol medzi pažou a predlaktím. Úchop palcom by mal byť vyššie ako súperov. Vyššia páka dáva viac percent výhre. Ramená je potrebné nakloniť tak, aby ľavé bolo v rovine zopnutých rúk. Touto pozíciou je možné rýchlejšie reagovať na pohyby protihráča a pracovať na výhre. Nohy by mali byť čo najďalej od seba a uhol medzi predlaktím a bicepsom by mal byť čo najmenší. Dôležitá je aj rýchlosť. Rýchlymi reakciami, ale aj natáčaním zápästia sa šanca na výhru zvyšuje až o 20 percent.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať