Pri cvičení v lete je voda základ.

VODA – V NÁS I OKOLO NÁS.
Čítame a počúvame stále opäť a znovu – dbajme na pitný režim. Dbáme? Po pravde – ako kedy, ale takto to funguje nám:

Odporúčame nečakať až na kontrolku „som smädný“. Predchádzať pocitu smädu je vhodné pravidelným užívaním malého množstva tekutín. To znamená, že nie je dôležité vypiť pol litra alebo liter vody naraz, aby nám voda nestála v žalúdku a aby sme nadmerne nezaťažovali obličky. So žalúdkom plným vody sa aj tak cvičí veľmi nepohodlne. Naopak – odporúčame každých 30 minút vypiť 2 dl vody. Tým zabezpečíme pravidelné prijímanie tekutín cez vnútrobunkové steny priamo do organizmu a nadmerne nezaťažíme organizmus veľkým množstvom vody. Čím vyššia je vonkajšia teplota a čím viac fyzickej aktivity vydávame, tým viac tekutín by sme mali doplniť. Do pitného režimu sa nepočítajú malinovky, pivo, alkohol či káva. Aj počas horúčav odporúčame piť vlažné nápoje.

Káva a cvičenie

Niektorí ľudia sa aj napriek tomu, že kávičkovali s vášňou, počas pravidelného športovania kávy úplne vzdajú. Ak to tak zatiaľ necítite, prípadne ak máte nízky tlak a kávu pijete aj z tohto dôvodu, podobne ako jedlo, aj kávu odporúčame vychutnať si polhodinku pred plánovaným cvičením. Keďže káva na seba viaže vodu, ku každej šálke kávy je vhodné vypiť 2-3 dl čistej vody.

coffee-386878

Kedy piť počas cvičena len čistú vodu a kedy dopĺňať aj minerály?

Ak je naša pohybová aktivita naplánovaná na polhodinku, stačí prijímať čistú vodu. Ak cvičíme viac ako 30 minút, je okrem vody potrebné doplniť aj sacharidy a minerály. Na minerály sú bohaté rôzne nápoje – od bežne dostupných minerálok cez nealkoholické pivo, ktoré je prirodzeným iontovým nápojom bohatým na vitamín B, sodík, horčík a iné až po špeciálne iontové nápoje, ktoré je možné zakúpiť na podporu pri vysokej fyzickej aktivite.

Osviežiť sa sprchou – okúpať sa pri cvičení

Osvieženie počas cvičenia môže zabezpečiť – pokiaľ to jednotlivé cviky dovolia – prehodený mokrý uterák cez plecia. Tento tip je vhodný na cvičenie doma, nie v klimatizovaných fitnescentrách ani vonku, kde po ofúknutí môže prísť k prechladnutiu.

Tip od Petra Jendeka: Záhradnú alebo balkónovú sprchu si doprajeme kedykoľvek počas dňa, ale aj počas cvičenia, ak nám to podmienky umožňujú. V opačnom prípade skončíme pod sprchou aspoň po ukončení tréningu.  Na záver vlažnej  sprchy odporúčam 30 sekúnd studenej sprchy. Vzpruží celý organizmus a je osviežujúcou bodkou za celým cvičením.

Pokiaľ cvičíme vonku, medzi jednotlivými sériami sa zdržujeme v tieni a v prípade, že máme možnosť využiť osvieženie vo forme okúpania, medzi cvičeniami, ale najmä po ukončení cvičenia odporúčame ovlaženie. Pozor – v žiadnom prípade neskáčeme do vody priamo. Rozhorúčení fyzickou aktivitou by sme organizmu spôsobili šok. Osviežovať organizmus je nutné postupne, najskôr končatiny – namočíme nohy po členky, po kolená, ponoríme ruky po zápästie, po lakte, osviežime si dlaňami ramená, brucho, hrudník. A pomaly vojdeme do vody.

shower-326257

Ako začíname deň?

Úsmevom a pohárom čistej vody s citrónom. Kto má rád zmenu, do pohára s vodou si môže namiesto citróna vložiť čerstvú uhorku, kúsok zázvoru, lístky čerstvej mäty a podobne.

Cvičenie vonku a ochrana pred slnkom (outdoor, beh, cyklistika)

Ak si môžete vybrať tú časť dňa, keď nie je slnko úplne vysoko, odporúčame nenatierať sa. Po aplikovaní opaľovacích krémov a olejov sa upchajú póry na pokožke, ktoré inak fungujú na uvoľňovanie potu.

Koľko pijeme, keď cvičíme?

V bežný deň 2,5 – 3 litre tekutín, pri vysokých letných teplotách a namáhavej fyzickej aktivite postupne, aby sme si zbytočne nezaťažili obličky, 5 až 6 litrov. Časť z tohto množstva spotrebuje organizmus, časť sa vyplaví potením a časť odíde prirodzene – močovými cestami. S hydratovaný organizmus má priezračnú farbu moču. Ak je moč príliš tmavý (podobný farbe jablkovej šťavy), je to znak nedostatku tekutín v tele.

pitcher-1259521-2

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať