Príbeh Lucie: Za necelý rok schudla 50 kíl

Príbeh Lucie: Za necelý rok schudla 50 kíl. So svojimi 120 kilami sa bála ukazovať medzi ľuďmi. „Nikdy sa nevzdávaj svojho sna len kvôli času, ktorý by trval, kým ho dosiahneš,“ znelo každodenné motto Luciinho chudnutia.

Ako sivá myška

23-ročná Lucia z Košíc o sebe hovorí, že celý život bola guľatá, ba aj viac, ako by sa patrilo. Vo svojich 21 rokoch pri výške 160 centimetrov vážila neskutočných 120 kíl. „Cítila som sa menejcenná, hanbila som sa, sebavedomie som mala… vlastne nemala. Bola som sivá myška, ktorá sa hanbila ukázať medzi ľuďmi, lebo som sa bála, že jediné, čo uvidím, bude výsmech pre môj vzhľad.“

TIP: Príbeh Zuzany: Chudnutie je beh na dlhé trate

Párkrát sa pokúšala zhodiť nejaké to kilo, ako vraví, zo svojej „nežnej“ váhy, no nedarilo sa. „Skúšala som delenú stravu, po ktorej som 3 kilá pribrala naspäť, 10-minútové cvičenia, čo ,zaručujú‘ štíhlu líniu, všelijaké krkolomné cviky, stacionár, brušáky, staré známe po 18. hodine nejesť – nič mi nepomohlo. Keď som zhodila 1-2 kg za 3-4 mesiace, bola som šťastná“.

fukvjTDuoh3_s720x720

A dosť!

Luciin zlom nastal v januári 2014. „Všetci to poznáme, po sviatkoch, dobrom jedle, zákuskoch, pití prišiel čas postaviť sa na váhu, keď mi moje číslo skoro vybilo oči. Prišli na rad výčitky, a keď som zobrala do ruky fľašu s Coca-Colou, povedala som si DOSŤ! Ďalšie kalórie? NIE! Položila som fľašu, vybrala si pohár a nabrala vodu z vodovodu. To bol môj prvý krok k novému JA. Na ten deň si presne pamätám, bolo to 6. 1. 2014.“ Do Vianoc schudla neuveriteľných 48 kíl a začala fáza udržiavania sa, ktorá so sebou priniesla ešte dve schudnuté kilá. Ďalší rok sa dokázala vďaka správnemu a vyváženému jedálničku udržať na váhe bez cvičenia. Momentálne sa nachádza v štádiu, že opäť priberá. Nie však z jedla, ale z tehotenstva.

Kde je viera, tam je aj vôľa

Ako sa jej to podarilo? Pevnou vôľou, pravidlami a cvičením. „Riadila som sa pravidlami, ktoré som si sama stanovila, a fakt som ich za celú dobu môjho chudnutia neporušila. Mojich pár základných pravidiel bolo:

  • jedla som pravidelne, každé 3 hodiny, štyri stanovené jedlá denne (9:00, 12:00, 15:00, 18:00)
  • pomedzi 4 stanovené jedlá denne som nezjedla nič, ani mesiačik mandarinky
  • biele pečivo som vymenila za celozrnné
  • zmenšila som si porcie, obed som jedla z dezertného tanierika a delila ho na 2 jedlá – o 12.00 polievka, o 15.00 druhé jedlo, na raňajky a na večeru som jedla len jeden celozrnný rožok, napr. so šunkou, syrom, zeleninou

TIP: Do leta späť vo forme? Vieme, ako na to…

  • pila som čistú vodu z vodovodu, žiadne bublinky, ochutené alebo sladké vody, žiadne sirupy
  • namiesto sladkého som si radšej upiekla koláč a jedla ho ako jedno jedlo dňa, napr. na večeru
  • denne som cvičila s Jillian Michaels
  • každé ráno som sa vážila, aby som mala svoju váhu pod kontrolou
  • verila som si.

„ Počas celého obdobia chudnutia som nezjedla ani omrvinku kupovanej sladkosti, žiadne11091162_10200295224259827_7761765380915067943_n keksy, čokolády, cukríky. Zo stravy som jedla fakt všetko. Veľa ľudí mi neverí, že som si dala napríklad aj vyprážaný syr, hranolčeky a tatársku omáčku. Dala som si, ale z dezertného tanierika,“ dodáva Lucia. V takomto prísnom režime fungovala od januára do augusta. Celých osem mesiacov. „Za toto obdobie sa mi podarilo zhodiť rovných 44 kíl. V auguste som cvičiť prestala, ale svojich zvykov v stravovaní som sa nevzdala, postupne som do Vianoc zhodila ďalšie štyri kilá a neskôr sa moja váha pohybovala od 70 do 72 kíl. Celkovo som schudla 50 kíl.“ Lucii sa to oplatilo a to je hlavné.

Odporúčané cviky

Keďže Lucia vyskúšala počas celého života mnoho cvikov, ktoré jej nijako nepomohli, môže s čistým svedomím povedať, že Jillian Michaels je žena s veľkým Ž, ktorá rozumie tomu, čo robí, teda zostavovaniu cvikov. „Jej zostavy (Shred a Ripped) mi ulahodili, naštartovali môj metabolizmus a pomohli mi zmeniť život. Je to len pol hodina denne, ale telu to dá riadne zabrať. Po každom cvičení zo mňa doslova tiekol pot cícerkom. Jej cviky sú zostavené z troch sérií. Každá séria sa skladá z troch častí. Ja to volám 321 – 3 minúty ruky a nohy, 2 minúty kardio a 1 minúta je zameraná na brucho.“

Udržiavacia fáza je veľmi podstatná

„Keď sa človek vo svojom živote dostane do fázy, keď začína byť so sebou spokojný, mal by sa zamerať hlavne na to, aby váhu udržal, sledoval ju a nepopustil,“ vysvetľuje Lucia a dodáva: „Minimálne raz za týždeň sa postavte na váhu, aby ste videli, ako sa vaše čísla správajú, či nestúpajú. Ak áno, okamžite podniknite kroky a nenechajte to zájsť opäť do takej fázy, v akej ste začínali.“ Lucia tvrdí, že je potrebné sledovať, koľko jeme a svojmu telu nič neodopierať.

TIP: Preč so stereotypmi!

„Podľa mňa a mojej skúsenosti pre telo nie je nič horšie ako držať diétu. Na prvý pohľad sa diéta zdá byť fajn, človek schudne, ale metabolizmus zaspí. Keď vynecháte tuky alebo cukry, telo ich laicky povedané po čase zabudne spracovávať a pri vrátení sa k normálnej strave sa to odzrkadlí na tele v podobe jojo efektu. Práve preto som jedla všetko, vrátane vyprážaného syra.“

AH2GY2LLast_s720x720

Motivácia nadovšetko

Podpora rodiny je veľmi dôležitá. Dá sa povedať, že Lucia mala šťastie. „Najviac ma podporovala moja rodina – mamina a sestra. Oni boli hlavné aktérky, ktoré stále počúvali o tom, koľko sa mi podarilo zhodiť dole. Verím, že im to už liezlo na nervy, ale vždy stáli pri mne, držali mi palce a sem-tam si so mnou aj zacvičili.“ Luciu okrem iného motivovalo aj to, ako videla klesať ručičku váhy stále nižšie a nižšie. Približne každý mesiac schudla päť kíl, a ako hovorí, to bola pre ňu dostatočná motivácia na to, aby sa nevzdala.

TIP: Ovocie pri zdravom stravovaní – áno či nie?

Luciin odkaz všetkým, ktoré každý deň zvádzajú boj so svojou nadváhou

„Ženám, maminám, dievčatám chcem odkázať len to, aby sa nevzdávali, aby svoje úsilie nezahadzovali za hlavu. Ja som tiež bola vo fáze, keď som si povedala, že nevládzem, ale stále som si prečítala motto, ktoré mi dodalo silu: ,Nikdy sa nevzdávaj svojho sna len kvôli času, ktorý by trval, kým ho dosiahneš. Ten čas prejde aj tak.‘ Ak som niektorú z vás inšpirovala k zmene, veľmi vám držím palce, aby sa vám to podarilo tak ako mne.“ Lucia Matisová

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

5 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať