Problémy s trávením? Zachránia vás bylinky. Určite poznáte ten pocit, keď máte na stole množstvo chutných jedál, ktorým neodoláte. Ak si to odnesie váš žalúdok, pripravte si vhodný bylinkový čaj.
Aníz a rasca – prvá pomoc
Aníz sa užíva pri tráviacich ťažkostiach, pri kŕčok v žalúdku a nadúvaní. Rasca zase účinkuje proti črevným parazitom, nadmernej plynatosti a nechutenstvu. Plody anízu (bedrovník anízový) a rasce zbierame koncom leta, keď sa začínajú sfarbovať do sivozelena.
TIP: Cukrom a medom
Spojením týchto dvoch korenín dostaneme účinný prostriedok proti bolesti žalúdka. Jednu lyžičku anízu a rasce si rozdrvíme v mažiariku, dáme do šálky a zalejeme vriacou vodou. Necháme lúhovať 15 minút, potom scedíme a vypijeme. Môžeme užívať 3 šálky denne. Je nápomocný aj pri problémoch so žlčníkom.
Ak trpíte veľkými žlčníkovými kolikami, pite čistý anízový čaj každých 20 minút po lyžičke. Tento čaj má nanajvýš dobré účinky aj pri kašli, uvoľňuje totiž hlieny.
Na mastné jedlá majorán
Keďže je majorán náchylný na mráz, je vhodné si ho v zime vypestovať doma. Dorastá do výšky od 20 až do 40 centimetrov. Zbierame ho tesne pred rozkvitnutím, a to celú vňať.
Majorán záhradný je nápomocný v kuchyni ako dochucovadlo rôznych jedál. Najaromatickejší je sušený. Pomletý sa používa do omáčok, polievok či plniek. V spojení s mastným jedlom sa vám postará o to, že pripravované jedlo strávite rýchlejšie a bez ťažkostí.
TIP: Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov
Majorán sa dá piť aj ako čaj, ktorý pôsobí blahodarne proti nadúvaniu. Dve lyžičky sušeného majoránu zalejeme pol litrom horúcej vody a lúhujeme 15 minút. Pijeme šálku denne.
Bazalkou nič nepokazíte
Bazalka pravá dobre pôsobí pri tráviacich ťažkostiach, zaberá aj pri kŕčoch, nervozite, strese a prepracovanosti. Používa sa tiež na osviežujúce kúpele, obklady či ako kloktadlo. Zbierajú sa nadzemné časti rastliny v plnom kvete od júna do septembra.
Čaj si pripravíte už z jednej lyžičky bazalky na jednu šálku čaju. Jednoducho zalejeme lístky horúcou vodou a necháme 5 minút vylúhovať. Denne sa odporúča vypiť 2 až 3 šálky nesladeného čaju.
Kôpor pre lepšiu chuť do jedla
Podľa ľudových bylinkárov semiačka kôpru tíšia kŕče, posilňujú a rozohrievajú žalúdok, uvoľňujú plynatosť a podporujú chuť do jedla. Používajú sa ako upokojujúci prostriedok pri žalúdočných problémoch.
TIP: 5 tipov, ako sa nabiť energiou
2 lyžičky semiačok kôpru voňavého rozdrvíme a zalejeme ¼ l horúcej vody, necháme ich 10 minút pariť. Pri žalúdočných nevoľnostiach čaj popíjame vlažný.
Mätou proti nevoľnosti
Mäta pomáha pri žlčníkových, žalúdočných a črevných problémoch, proti nevoľnosti, vracaniu a pri nechutenstve. Zbierame listy a vňať v období kvetu od júla do septembra.
Odvar z mäty piepornej si pripravíme z jednej lyžice sušených lístkov, ktorú zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 10 minút. Odvar pijeme teplý, sladený medom, ráno a večer. Pomáha pri žalúdočných nevoľnostiach, upokojuje nervy a neduhy žlčníka.
Podobné účinky má aj čaj z medovky lekárskej, pamajoránu obyčajného, pŕhľavy dvojdomej, repíka lekárskeho, rebríčka obyčajného, nechtíka lekárskeho, zázvoru pravého a tymiánu obyčajného, ktorý ma navyše antibiotické účinky.
Najčastejšie chyby pri príprave
Pri bylinkových čajoch by sme sa mali vyvarovať niektorých chýb, ktoré často robíme bez toho, že by sme si ich uvedomovali:
TIP: Ladislav Jankovič: „Bežná strava musí byť základ, doplnky sú len pomôckou“
- Bylinkový čaj sa síce zalieva horúcou vodou, ale je vhodné chvíľku počkať. Tá správna teplota by mala mať okolo 80 stupňov Celzia. Takto sa do čaju vstrebe oveľa viac účinných látok.
- Neplatí ani tu, že čím dlhšie čaj lúhujeme, tým bude účinnejší. Niekedy je lepšie lúhovať toľko minút, ako je uvedené v recepte. Každá bylinka má svoj čas, za ktorý je potrebné ju namáčať a scediť.
- Po zaliatí byliniek horúcou vodou si hrnček prikryte, všetky potrebné účinky vám tak ostanú „pod pokrievkou“.
- Najlepším riešením pri jeho pití je nesladiť si ho. Ak neznesiete jeho chuť, oslaďte si ho radšej medom ako cukrom.
Aj vám prebehlo mysľou, odkiaľ teraz vziať tieto bylinky najlepšie čerstvé? Zasaďte si ich aj teraz. Už o pár týždňov sa potešíte ich úrode.
[…] TIP: Problémy s trávením? Zachránia vás bylinky […]
[…] TIP: Problémy s trávením? Zachránia vás bylinky […]