Prvé regionálne centrum hádzanej otvorili v Michalovciach

0
Tlačová konferencia pri príležitosti otvorenia prvého Regionálneho centra hádzanej (RCH) v Michalovciach 1. februára 2017. Na snímke viceprezident Slovenského zväzu hádzanej Ernö Kelecsényi. FOTO TASR - Roman Hanc
- Reklama -

Michalovce – Predstavitelia Slovenského zväzu hádzanej sa v záujme napredovania tohto športu rozhodli vytvoriť osem Regionálnych centier hádzanej (RCH). Sedem z nich bude otvorených až v júli, prvé však už začína fungovať v Michalovciach. Hlavným účelom projektu je skvalitnenie tréningového procesu s cieľom vychovávať budúcich reprezentantov. V čele RCH bude Dán Heine Ernst Jensen, hlavný tréner prvého centra v Michalovciach jeho krajan Rasmus Rygaard Poulsen.

Vytvorenie Regionálnych centier hádzanej je jedným z krokov Slovenského zväzu hádzanej (SZH) k napredovaniu tohto športu v krajine. “Pán Ernö Kelecsényi je od minulého roka novým viceprezidentom SZH. Je to odborník, ktorého príchod pre nás veľa znamená, pretože odborníka s takými skúsenosťami sme tu nemali. Pripravil stratégiu rozvoja Slovenského zväzu hádzanej, pretože dlhodobo sme stagnovali. Hľadali sme projekty, ktoré by nám pomohli pohnúť sa ďalej. Táto stratégia bola prijatá na konferencii v júni 2016. Teraz štartujeme s pilotným programom,” priblížil pozadie vzniku RCH prezident SZH Jaroslav Holeša.

Regionálne centrá budú v mestách, v ktorých má hádzaná tradíciu i vhodné podmienky na ďalší rozvoj. “Garantom projektu je SZH, no ten je realizovaný aj spoločne s klubmi a mestami. V októbri 2016 Výkonný výbor SZH schválil osem regionálnych centier. Tie budú v mestách Michalovce, Prešov, Topoľčany, Považská Bystrica, Trenčín, Šaľa, Dunajská Streda a Bratislava. Projekt naostro spustíme 1. júla 2017 vo všetkých týchto mestách, no dohodli sme sa s klubom Iuventa Michalovce na pilotnom spustení projektu v michalovskom klube. Naša dohoda s klubom a mestom garantuje fungovanie tohto projektu,” uviedol Kelecsényi, ktorý stál v pozadí vzniku RCH.

Pod každé Regionálne centrum bude spadať 6-8 klubov geograficky blízkych konkrétnemu centru. Jednou z ambícií projektu je zväčšiť členskú základňu hádzanej zo súčasných 6000 registrovaných hádzanárov na 15.000. “Očakávame skvalitnenie tréningového procesu vo všetkých kluboch, nielen v regionálnych centrách. Každé regionálne centrum má pod sebou 6-8 klubov a hlavný tréner regionálneho centra by mal kontrolovať tréningový proces v jednotlivých kluboch, spolupracovať s ich trénermi a riešiť každodenné problémy. Zároveň by mal prenášať jednotnú metodiku trénovania od najmenších po dorastenecké tímy. Spolupráca s trénermi by mala viesť aj k príprave budúcich reprezentantov,” uviedol pre TASR Holeša.

Keďže Regionálne centrá hádzanej budú zamerané najmä na mládež, reálne výsledky a športové napredovanie A-tímov v jednotlivých kluboch možno očakávať až vo väčšom časovom horizonte. “Uvedomujeme si, že výsledky tejto práce môžu byť viditeľné až neskôr, možno o desať rokov, ale sme odhodlaní do toho ísť. Slovenský zväz hádzanej bude financovať trénerov v regionálnych centrách, v kluboch a aj učiteľov, ktorí budú spolupracovať so zväzom,” poznamenal Ernö Kelecsényi.

Sedem Regionálnych centier začne svoju činnosť od 1. júla 2017, prvé však odštartovalo už o päť mesiacov skôr. “Tento projekt vítame. Asi pred 16-timi rokmi sme vstúpili do ženskej hádzanej, dostali sme sa na nejakú úroveň, ale uplynulých asi 5-6 rokov sa nevieme pohnúť ďalej. Prešľapujeme na mieste a zdá sa nám, že niekde robíme chybu. Európa i svet nám uteká a premýšľali sme nad tým, čo s tým spraviť. Myšlienku regionálnych centier sme preto uvítali. Sme radi, že pán Poulsen prišiel k nám. Máme podpísanú zmluvu na 2,5 roka a veríme, že naša spolupráca bude obojstranne prospešná,” povedal generálny riaditeľ spoločnosti Chemkostav Tibor Mačuga, ktorá je dôležitým partnerom michalovského klubu.

Slovenský zväz hádzanej sa v projekte RCH rozhodol dať priestor aj zahraničným trénerom. Hlavným trénerom RCH Michalovce bude Dán Rasmus Rygaard Poulsen a všetky centrá bude metodicky zastrešovať jeho krajan Heine Ernst Jensen. “Je to zásluha pána Kelecsényiho. Hľadali sme trénera, ktorý by vypracoval spoločne s našimi trénermi jednotnú metodiku trénovania. Po menšom výberovom procese sme sa dohodli s pánom Jensenom. Je to odborník, ktorý pracoval v Nemecku, v Nórsku i v Dánsku. Svojím postojom je veľmi pozitívny a zároveň komunikatívny a usúdili sme, že je to vhodný typ na túto pozíciu,” uviedol Holeša pre TASR. SZH schválil stratégiu RCH na šesť rokov a na jej financovaní by sa malo podieľať viacero partnerov, vrátane samotných klubov i miest.

- Reklama -