Prvý medzištátny zápas odohrali pred 145 rokmi Škótsko a Anglicko

Už 145 rokov uplynie vo štvrtok 30. novembra od historicky prvého oficiálneho medzištátneho futbalového zápasu. Na kriketovom ihrisku Hamilton Crescent v Glasgowe sa proti sebe 30. novembra 1872 postavili národné výbery domáceho Škótska a Anglicka. Duel medzi ostrovnými rivalmi sledovalo 4000 divákov a skončil sa remízou 0:0. Vstupné vo výške jedného šilingu platili len muži, ženská časť publika mala vstup do hľadiska voľný.

0
Ilustračné foto
- Reklama -

Historickému míľniku v dejinách futbalu síce predchádzalo v rozmedzí rokov 1870 až 1872 päť zápasov medzi hráčmi Škótska a Anglicka, ale len ten z 30. novembra 1872 má punc oficiálnosti. V tom čase totiž ešte neexistovala riadiaca organizácia škótskeho futbalu. Škótska futbalová asociácia (SFA) vznikla v roku 1873.

V predchádzajúcich piatich zápasoch pozostával škótsky výber až na jednu výnimku z hráčov, ktorí hrávali a žili v Anglicku, prevažne v okolí Londýna. V Škótsku panovalo rozčarovanie, že reprezentačný výber netvoria hráči z domácich klubov, zároveň rástla túžba nastúpiť proti anglickému rivalovi v zostave, ktorá by naozaj reprezentovala Škótsko. Iniciatívy sa preto chopili funkcionári Queen’s Parku, v tom čase najlepšieho škótskeho klubu a spoločne s anglickou Futbalovou asociáciou (FA, 1863) sa dohodli na termíne a mieste prvého oficiálneho medzištátneho zápasu.

V Glasgowe pred 145 rokmi nastúpilo Škótsko v zostave, ktorú výlučne tvorili hráči Queen’s Parku. Nomináciu mal na starosti brankár a kapitán Robert W. Gardner. Za Anglicko hrali futbalisti z deviatich klubov. Vybral ich sekretár FA Charles Alcock, ktorý pre zranenie nemohol zasiahnuť do hry.

Zápas s pôvodne naplánovaným výkopom o druhej popoludní, sa začal s dvadsaťminútovým oneskorením. Spôsobila ho hustá hmla. Hlavný rozhodca bol Škót Willy Keay, no rovnakú právomoc pri verdiktoch mali aj dvaja v tom čase empajroví arbitri. Jeden bol zo Škótska a druhý z Anglicka.

Škóti nastúpili v tmavomodrých dresoch v rozostavení brankár, dvaja obrancovia, dvaja hráči v strede poľa s defenzívnejšími úlohami a šesť útočníkov. Angličania hrali v bielych dresoch a na ploche mali dokonca až osem útočníkov. Nestriedalo sa, brankár Anglicka Robert Barker si počas duelu vymenil miesto s útočníkom Williamom Maynardom.

Domáci Škóti na trávniku, ktorý bol silne premočený po trojdňovom nepretržitom daždi, ťažili v prvom polčase z dobrej spolupráce, keďže všetci boli z jedného klubu a Angličanov zatlačili pred ich bránku. Streliť regulárny gól sa im však nepodarilo. Jediný gól im totiž empajrový rozhodca neuznal, lebo lopta údajne neprešla popod pásku. Vrch bránky v tom období neohraničovalo brvno, ale páska. V druhom polčase už dominovali Angličania, ktorí mali k dispozícii silovejšie a kondične lepšie pripravených hráčov. Gólu sa však diváci v historickom zápase nedočkali.

Vtedajší anglický športový týždenník Bell’s Life in London and Sporting Chronicle napísal o zápase: “Jediná vec, ktorá zachránila škótsky tím od prehry, berúc do úvahy silovú útočnú hru Anglicka, bola veľkolepá defenzívna a taktická hra jeho obrancov.”

Premiérový gól v súboji Anglicka a Škótska padol v roku 1873, keď sa na londýnskom štadióne The Oval zrodilo víťazstvo domácich 4:2. Doteraz odohrali ostrovní súperi viac ako sto duelov. Nedávno sa stretli v kvalifikácii MS 2018.

- Reklama -