Púpava – jej liečivé a iné tajomstvá

Púpava – jej liečivé a iné tajomstvá. Na jednej strane je to obyčajná burina, na strane druhej, kvitnúce žlté zlato. Vedeli ste, že púpava dokáže detoxikovať telo alebo vyliečiť zápal močových ciest? Čo všetko o nej ešte nevieme?

Zaujímavé fakty

Existuje mnoho druhov púpav, ale spoločný názov púpava je vedecky známy ako Taraxacum officinale. Čo sa týka jej histórie, ako rastlina sa vyvinula asi pred 30 miliónmi rokov v Eurázii. Je to trávnatá viacročná rastlina, ktorá sa dokáže množiť rýchlo a efektívne, takže je možné jej vypestovať veľké množstvo v tom istom čase. Mnoho ľudí sa jej rok čo rok snaží zbaviť, ale ide o burinu, ktorá je vlastne prospešná a užitočná nielen ľuďom, ale aj prírode. Našej pôde na záhrade prináša mnoho živín v podobe minerálov a dusíka. Jej kvety taktiež priťahujú opeľujúci hmyz, čím sa do ovzdušia uvoľňuje etylén – plyn, ktorý napomáha dozrievaniu ovocia.

Púpava – jej liečivé a iné tajomstvá
Púpava – jej liečivé a iné tajomstvá

Púpava ako jedlo

Zaujímavosťou je aj to, že každá časť púpavy je jedlá a každá sa používa na čosi iné. Kvet, koreň a listy majú rôzne prínosy pre naše zdravie. Môžeme si z nej urobiť víno, vysmážať ju či upiecť lievance. Iní si z jej listov robia šaláty, nátierky, zo stoniek a semienok po odkvitnutí vyrábajú skvelý čaj alebo dokonca aj kávu. Odvážili by ste sa na čosi podobné?

Zdravotné prínosy

Hovorí sa, že na každú chorobu existuje liečivá rastlina. Nie je to inak ani pri púpave. Jej zdravotné prínosy zahŕňajú úľavu od ochorenia pečene, cukrovky, močových ciest, akné, žltačky, rakoviny a anémie. Taktiež pomáha zlepšiť imunitný systém, stav pokožky, regulovať hormóny, diabetické syptómy a je veľkým prínosom pre ľudí, ktorí sa snažia detoxikovať svoje telo a túžia schudnúť. V súčasnosti na medzinárodnej úrovni prebieha výskum o ďalších zdravotných prínosoch pre človeka. Púpava, ktorá vo francúzštine znamená „leví zub“, je bohatá hlavne na vitamín A, C, K, železo a vápnik. Ak by sme to mali premeniť na drobné, púpava prináša úľavu od rôznych ochorení a neduhov ako napríklad:

púpava lekárska

Uľavuje od bolesti kostí

Púpava je bohatá na vápnik, ktorý je nevyhnutný na rast a pevnosť kostí. Okrem toho obsahuje množstvo antioxidantov ako je vitamín C a luteolín, ktorý chráni kosti pred poškodením v súvislosti s vekom.

Zápasí s poruchami pečene

Táto žltá rastlina môže pomôcť pečeni v mnohých smeroch. Kým antioxidanty, ako je vitamín C a luteolín udržiavajú pečeň funkčnú a chránia ju pred starnutím, ďalšie látky obsiahnuté v púpave napomáhajú liečiť jej krvácanie. Okrem toho, ju tiež stimulujú, podporujú trávenie a tým znižujú šancu na zápchu.

Napomáha diabetikom

Šťava z púpavy pomáha diabetikom tým, že stimuluje tvorbu inzulínu z pankreasu, čím sa udržuje hladina cukru na nízkej úrovni. Diabetici sú tiež náchylní k problémom s obličkami. Vzhľadom k tomu, že látky pripomínajúce horkú chuť, ktoré sú obsiahnuté v púpave, fungujú močopudne, zvyšujú močenie u diabetických pacientov, čo im napomáha odstrániť prebytočný cukor.

Lieči močové cesty

Keďže je púpava považovaná za vysoko účinné prírodné diuretikum, pomáha odstrániť usadeniny toxických látok v obličkách a močových cestách a dezinfikuje ich. Púpavový čaj rovnako môže pomôcť pri problémoch s močovým mechúrom či obličkami, dokonca aj s cystami na reprodukčných orgánoch.

Púpava – jej liečivé a iné tajomstvá
Púpava – jej liečivé a iné tajomstvá
Stará sa o pleť

Púpavové mlieko, ktoré vyteká po odtrhnutí zo stonky, je užitočné pri liečbe kožných ochorení, ktoré sú spôsobené mikrobiálnymi a plesňovými infekciami. Táto liečba vychádza zo skutočnosti, že látka v podobe mlieka je veľmi zásaditá a má baktericídne, insekticídne a fungicídne vlastnosti. Pri používaní púpavovej miazgy je však potrebné byť opatrní a vyhnúť sa akémukoľvek kontaktu s očami. Mlieko pomáha taktiež aj proti svrbivej pokožke, tvorbe ekzému alebo pri nežiaducej chemickej reakcii na pokožke. Pozor by si mali dávať tí ľudia, ktorých aplikácia miazgy na pokožku môže spôsobovať jej svrbenie. Ide o alergiu na inulín, látku obsiahnutú v nej a nemal by ju viac používať.

Ničí akné

Miazga z púpavy je dobrým detoxom, diuretikom, stimulantom a antioxidantom. To sú štyri vlastnosti, ktoré sú nápomocné v boji s akné. Akné sa zvyčajne tvorí v čase, keď telo prechádza mnohými fyziologickými či hormonálnymi zmenami. Ich neregulovateľnosť spôsobí, že sa začnú v tele ukladať toxické látky. Tieto toxíny majú snahu dostať sa z tela spolu s potom prostredníctvom potných a mazových žliaz na koži, no blokujúce póry mazom a odumretými bunkami sa začínajú upchávať a na svete je problém, akné. Čo s ním? Púpavová šťava môže pomôcť správne regulovať sekréciu hormónov, zvyšovať potenie a rozširovať póry. Všetky tieto faktory pomáhajú uľahčiť odstránenie toxínov z tela. Tu proces tejto zázračnej miazgy nekončí, pretože vďaka vysokému podielu vitamínu C zápalový proces po akné dokonca lieči, hojí a dostáva pleť do normálu.

púpava lekárska

Pomáha nám chudnúť

Ako tu už bolo spomenuté, keďže látky z púpavy pôsobia ako diuretikum, čím viac vody budeme piť, tým viac toxínov sa z nášho tela bude odplavovať von. Výrobky v podobe čaju či sirupu z púpavy taktiež obsahujú nízky obsah kalórií, rovnako ako väčšina listovej zeleniny. Sú dokonca odporúčané aj počas tréningov a cvičenia. Jej listy a koreň sa častokrát pridávajú aj do rôznych fit jedál.

Potláča žltačku

Žltačka je primárna porucha pečene, v ktorom začína nadprodukcia žlče. Tá nakoniec vstúpi do krvného riečišťa a spôsobí ťažkú ujmu v metabolizme. Nadbytok žlče sa prejavuje prostredníctvom nápaditej žltej farby kože a očí. Liečba zahŕňa tri hlavné kroky. Po prvé, je nutné obmedziť produkciu žlče. Po druhé, je potrebné odstrániť jej prebytok z tela von a po tretie, je potrebné zabojovať proti tomuto typu vírusovej infekcie. Púpava je užitočná vo všetkých troch krokoch. Podporuje zdravie pečene a reguluje tvorbu žlče. Je prírodným diuretikom, to znamená, že podporuje vylučovanie nadbytku žlče a napokon, ako antioxidant a dezinfekčný prostriedok s vitamínom C bojuje s infekciou.

Púpava – jej liečivé a iné tajomstvá
Púpava – jej liečivé a iné tajomstvá
Znižuje riziko rakoviny

Púpava vlastní silné antioxidanty, ako je vitamín C a luteolín, ktoré ničia voľné radikály (hlavné karcinogénne činidlá) v tele, čím sa znižuje riziko vzniku rakoviny. Tým sa taktiež detoxikuje telo, čo ho ďalej napomáha chrániť od vzniku nádorov a rôznych druhov rakoviny. Luteolín sa vlastne viaže na jedy nádorových buniek, čím ich znefunkční a zamedzí ich ďalšej reprodukcie. Táto jeho vlastnosť bola vedecky potvrdená najmä pri rakovine prostaty.

Zabraňuje zápche

Niektoré zložky púpavy obsahujú vysokú hladinu vlákniny, čo je nášmu telu prospešné v rámci podpory pri trávení a správnej črevnej mikroflóre. Vláknina stimuluje črevné pohyby, čím znižuje šance nielen na zápchu, ale i hnačku. Púpava reguluje črevné pohyby, ktoré môžu zabrániť ďalším závažným zažívacím problémom.

Poradí si s anémiou

Toto prírodné žlté zlato má pomerne vysoký podiel železa, vitamínov a obsahu bielkovín. Kým železo je neoddeliteľnou súčasťou hemoglobínu v krvi, vitamíny ako je Béčko a bielkoviny, sú nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek a niektorých ďalších zložiek krvi. Týmto spôsobom púpava môže pomôcť anemických ľuďom udržať svoj zdravotný stav pod kontrolou.

Zníži vysoký krvný tlak

O púpave už vieme, že je močopudná. V skutočnosti väčšina moderných liekov na zníženie krvného tlaku funguje na základe tohto javu. Púpavová šťava preto pomáha znižovať vysoký krvný tlak. Vláknina z nej je tiež užitočná pri znižovaní hladiny cholesterolu, a tým napomáha aj pri znižovaní krvného tlaku, pretože cholesterol je jedným z faktorov, ktorý ho zvyšuje. A v neposlednej miere obsahuje aj  vysoký podiel draslíka, ktorý je veľmi účinný pri jeho znižovaní tým, že nahrádza sodík.

púpava lekárska

Tak čo? Necháme si túto užitočnú burinu u nás v záhrade? Nikdy nevieme, kedy nám pomôže.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať