Quinoa ako ju nepoznáte. Zoznámte sa so všetkými jej pozitívnymi účinkami

 

Superpotraviny sa stávajú čoraz viac obľúbenými zdravými doplnkami stravy. Aj quinoa je potravina, ktorú môžete smelo zaradiť do svojho jedálnička, pretože jej pozitívne účinky na zdravie má naozaj jedinečné. Jej semená sú plné vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Spomeňme napríklad vitamíny skupiny B, vlákninu, bielkoviny, škrob, proteíny, zdravé tuky a minerály.

Čo je quinoa a odkiaľ pochádza

Quinoa pochádza z Južnej Ameriky odkiaľ sa dostáva do celého sveta a ľudia si ju mylne spájajú s obilninou, keďže sa najčastejšie konzumujú práve jej semená, ktoré sú podobné obilninovým zrnám. Quinoa ale nie je obilnina. Samotná príprava je síce veľmi podobná príprave obilnín, no zaraďujeme ju skôr k druhom ako je napríklad špenát alebo červená repa. Z rastliny sa okrem chutných semien dajú konzumovať aj listy a stonky, ktoré sa podobajú práve špenátovým listom. Obsahovo sa táto zdraviu prospešná potravina vyrovná naozaj tým najzdravším doplnkom stravy. Nájdete v nej obrovské množstvo aminokyselín, fosforu, železa, horčíka a vápnika.

Obsah, účinky a ako pripraviť chutnú quinou

Táto zdravá drobná plodina neobsahuje žiadny lepok, preto po jej konzumácii siahajú najmä celiatici. Naopak obsahuje veľké množstvá antioxidantov, takže je vhodné ju zaradiť do jedálnička ak túžite po zdravom metabolizme. Dokonca nespôsobuje nadúvanie ako napríklad strukoviny. Preto je vhodná aj pre deti a dokonca aj pre tie najmenšie.

Quinoa ako ju nepoznáte. Zoznámte sa so všetkými jej pozitívnymi účinkami

Quinoa je ľahko stráviteľná potravina, ktorá má protizápalové účinky. Okrem toho môže pomôcť pri ťažkostiach s tráviacim traktom, upraviť krvný tlak a podporiť zdravý kardiovaskulárny systém. V boji s obezitou je dokonalým jedlom, pretože obsahuje iba malé množstvo kalórií.

Spôsob prípravy je veľmi jednoduchý. Stačí si semienka najskôr namočiť na niekoľko minút a zbaviť sa tým rôznych nečistôt. Následne premytú quinou varime približne 15 minút v pomere 1 diel semien na 2 diely tekutiny.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať