Rozhodca Rastislav Babinčák dohliada na férový boj

Rozhodca Rastislav Babinčák dohliada na férový boj. Začínal s karate a wu shu, dnes je rozhodcom špičkových turnajov v kickboxe na medzinárodnej úrovni. Tvrdí, že ak sa vám raz dostane bojové umenie pod kožu, tak vás ovplyvní na celý život. Rastislav Babinčák.

Začínali ste v roku 1992 s karate. Bol to váš prvý oficiálny kontakt s bojovým umením?

Áno, začínal som s karate, potom sebaobranou, koketoval som s wu­ shu a napokon som zakotvil v kickboxe. Aj keď sa musím priznať, že „wushu obdobie“ patrilo medzi moje najkrajšie.

TIP: Ľudovít Kocsis: Niekto zbiera známky, ja medaily v karate

Vizitka Rastislava Babinčáka

Dátum narodenia: 8.4.1975

Výška: 173 cm

Váha: 82 kg

Súťažné disciplíny: Semi Contact, Light Contact

Klub: Wu shu Bao Trieu Humenné

Čo váš inšpirovalo, čo bolo dôvodom práve pre tento druh športu?

V podstate ani neviem, bolo to spontánne rozhodnutie. Jedného dňa som videl plagát, že sa robí nábor na karate, tak som si povedal, že to skúsim. Oplatilo sa.

Mnohí považujú bojové umenia za životný štýl. Ovplyvňujú vás aj v osobnom a pracovnom živote?

Samozrejme, komu sa to raz dostane pod kožu, tak sa už potom ani nevie správať inak. Všetok svoj život prispôsobuje tak, aby mal čas sa im venovať a rozvíjať. Na druhú stranu všeobecne moji známi, ktorí sa venujú aktívne hocijakému športu sú v živote priebojnejší a úspešnejší. Vedia si svoj život usporiadať a zúročiť aj húževnatosť, ktorú získali počas tréningov.

Čo považujte za svoje najväčšie úspechy na poli bojových umení?

Bolo to obdobie, keď som trénoval wu shu, boli to najkrajšie chvíle môjho života, samozrejme, čo sa týka športu. V tomto období bolo okolo mňa veľa správnych ľudí, s ktorými mám veľa krásnych zážitkov. Obzvlášť s jedným. Vladimírom Mindom, s ktorým sme toho spolu „preskákali“ naozaj veľa.

TIP: Attila Végh: „Určite zostanem pri organizácií OKTAGON MMA!“

Ktoré trofeje si ceníte najväčšmi?

Určite k nim patrí tretie miesto na majstrovstvách Európy, 6. miesto na majstrovstvách sveta – Taliansko 2002 Light Contact, 1.miesto Czech open 2006 semi (79 kg) + 1.miesto semi (84 kg), 3. miesto interliga team 2007, 12násobný Majster SR 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008 + open 2008, 2009 + open 2009, 2010 + open 2010.

kickbox01

…a úspechy vašich zverencov?

Každé jedno víťazstvo vybojované srdcom je veľký úspech. Mal som šťastie, pretože vždy sa medzi mojimi cvičencami našiel niekto, kto takto bojoval, za čo hovoria aj výsledky: účasti na majstrovstvách sveta, Európy, európskych pohárov ako reprezentanti Slovenska. Niektorí z nich si doniesli aj vzácne kovy.

Kedy dospeje človek k tomu, že chce byť rozhodcom?

Je to, keď pochopí, že to v zápasení už nepôjde, ale má chuť sa venovať naďalej svojmu športu. Je to logický postup.

Najväčšie športové úspechy:

3. miesto majstrovstvá Európy 2005 – semi kontakt (75 kg)

12-násobný Majster SR 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008 + open 2008, 2009 + open 2009, 2010 + open 2010

2-násobny vicemajster SR 2000, 2004

Účasť na majstrovstvách sveta – Rakúsko 2001

6.miesto majstrovstvá sveta – Taliansko 2002 Light Contact

1.miesto Czech open 2004 Semi Contact

1.miesto Czech open 2006 Semi -79 kg + 1.miesto semi -84 kg

3.miesto Polish open 2006, 2008 team

3. miesto interliga team 2007

Víťaz slovenského pohára 2007-08 open

Väčšinou sa špičkové kádre v určitom bode kariéry alebo po ukončení športovej kariéry „transformujú“ do úlohy trénerov, majiteľov dojo, obchodov s tréningovými pomôckami a podobne. Aké certifikáty, skúšky a oprávnenia musí mať rozhodca vášho formátu?

Aby ste mohli začať trénovať, potrebujete absolvovať trénerský kurz, počas ktorého získate certifikát trénera 1., 2. alebo 3. stupňa. Kurz sa absolvuje na vysokej škole, kde získate vedomosti z teoretickej časti. Tam vás učia profesori z daných študijných predmetov. Praktickú časť absolvujete na tréningoch pod vedením trénera 1. stupňa, ktorý má príslušnú atestáciu. Potom absolvujete test a musíte vypracovať záverečnú prácu. Udelený certifikát vám platí v celej európskej únii.

TIP: Inšpiratívny príbeh
capoeiristky Vargovej:
Vrcholy aj pády

Čo sa týka rozhodcov, taktiež absolvujete školenie a potom vypracujete test. Ak prejdete testom, nasledujú praktické skúšky priamo na slovenskom kole. Čo sa týka A­‑čkovej svetovej licencie, tak tú získate priamo na majstrovstvách sveta alebo Európy, kde vás počas rozhodovania sleduje ringinšpektor a hlavný rozhodca turnaja. Oni potom posúdia vaše kvality a udelia licenciu primeranú vašim schopnostiam. Získať A­‑čkovú licenciu nie je práve najľahšie.

Rozhodca kontaktných športov má z pohľadu laika veľmi ťažko uchopiteľnú úlohu. Môžete čitateľom priblížiť, čo všetko sa hodnotí, čo všetko musí rozhodca vnímať?

Je toho naozaj veľa, ale dá sa to zvládnuť. Samozrejme lepšie sú na tom tí, ktorí niekedy zápasili a tak majú pravidlá prakticky v oku. Rozhodca – a to si musí každý uvedomiť – je tam hlavne preto, aby sa postaral o férový boj a aby nedošlo k závažným zraneniam v dôsledku použitia nepovolených techník. V kickboxe je viacero zápasníckych disciplín, ktoré majú, samozrejme, aj iné pravidlá. Rozhodca preto musí ovládať každý štýl, aby vedel korektne rozhodnúť. Ide hlavne o úderové plochy, povolené kopacie a úderové techniky. Taktiež o typy chráničov, ktoré sa smú v daných disciplínach používať.

Aké sú rozdiely v rozhodovaní v nižších súťažiach a na najvyššej úrovni?

Prakticky žiadne. Pravidlá sú rovnaké. Čo sa týka amatérskej ligy, tak sa berú oveľa prísnejšie, pretože tam ide často naozaj o zdravie a veľa športovcov to robí, pretože ich to baví a hlavne zadarmo. Na profi súťažiach sú rozhodcovia menej prísni na dodržiavanie čistých technik. Netrestajú všetko. Zápas by sa tak mohol skončiť častejšie diskvalifikáciou, ako v riadnom čase alebo k.o. Rozhodcovia v tomto smere majú viac­‑menej zviazané ruky, pretože v hre sú veľké investície a nemôžu si dovoliť takto zápas ukončiť. Ich hlavnou úlohou je, aby stihli včas zakročiť. Aby napríklad nedošlo k zraneniam, ktoré by mali dlhodobé následky.

TIP: OKTAGON 5 očami Pala Nerudu

Platí všade rovnaký meter alebo sa pravidlá sprísňujú?

Čo sa týka amatérskej ligy, sú pravidlá vo svojej podstate všade rovnaké.

kickbox02

Kde vidíte rozdiely v domácich a zahraničných súťažiach?

Isto je to v členskej základni, čo sa potom, samozrejme, odzrkadlí aj na kvalite zápasníkov. V domácich súťažiach je úroveň slabšia, ale keď sa zúčastňujeme svetových pohárov alebo open turnajov tam už kvalita zápasníkov rapídne stúpa. Ide o prirodzený vývoj, všetci začínajú „zdola“, najprv absolvujú slovenské kolá, postupne sa zlepšujú, absolvujú open turnaj, svetový pohár, majstrovstvá sveta a Európy.

Majú iné národy, povedzme, benevolentnejší alebo naopak prísnejší pohľad na niektoré výroky rozhodcu?

Áno, ale povedal by som to skôr tak, že sú krajiny, kde výroky rozhodcov vedia športovcov a fanúšikov viac rozčúliť. Ide hlavne o Talianov, Nemcov, Maďarov, Chorvátov. Paradoxne, najpokojnejšie rozhodnutia prijímajú Rusi a Ukrajinci.

Na medzinárodnej úrovni už ide o vysokú zodpovednosť. Môže jedno rozhodnutie znamenať i stratu titulu?

Samozrejme, rozhodca má tú moc, môže zápas ovplyvniť zámerne alebo nedostatočným sústredením. Pravdaže, vždy sa snažíme rozhodovať v súlade s fair play.

TIP: Anthony Joshua: 10 najlepších cvikov z jeho tréningov

Existuje niečo ako „videorozhodca“ alebo odvolanie sa voči výroku rozhodcu?

Žiaľ, nie. Verdikt určujú traja rozhodcovia. Zápasník resp. jeho tím môže podať oficiálny protest. Na jeho základe sa zídu rozhodcovia, ktorí sporný moment rozhodovali, ring inšpektor a hlavný rozhodca turnaja. Tí potom posúdia danú situáciu.

Aké dlhé bývajú sústredenia, medzinárodné zápolenia?

Sústredenia pred majstrovstvami sveta a Európy bývajú väčšinou týždňové. Open turnaje a svetové poháre bývajú 2-3 dňové, majstrovstva sveta a Európy trvajú cely týždeň.

Ako zvládate niekoľkodňový „kolotoč“ zápasov, nakoľko je to náročné fyzicky a psychicky?

Niekedy je to naozaj ťažké, ale dá sa to zvládnuť. Veď väčšina rozhodcov to robí preto, lebo ich to baví. O závratne vysokých honorároch určite nemožno hovoriť.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať