Ilustračné foto

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) oficiálne schválila využitie videoasistencie (Video Assistant Referees – VAR), ktorá bude aj súčasťou tohtoročných majstrovstiev sveta v Rusku. FIFA ešte musí formálne potvrdiť využitie VAR na svetovom šampionáte, urobiť by tak mala 16. marca na zasadnutí v Bogote.

Rozhodcovia budú môcť vidieť opakované zábery sporných situácií prvýkrát v histórii svetových šampionátov. Zavedenie tejto novinky do pravidiel futbalu potvrdili na sobotňajšom zasadnutí Rady Medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB) vo švajčiarskom Zürichu. “Toto rozhodnutie predstavuje novú éru vo futbale s videoasistenciou pre rozhodcov, ktorá pomôže zvýšiť integritu a spravodlivosť hry,” napísala Rada v oficiálnom stanovisku. Sobotňajšie rozhodnutie patrí k najzásadnejším zmenám vo futbale od kodifikácie jeho základných pravidiel pred 155 rokmi.

Inšpiratívny príbeh capoeiristky Vargovej: Vrcholy aj pády

Na MS 2014 v Brazílii arbitrom pomáhala technológia, ktorá skúmala, či lopta prešla celým objemom za bránkovú čiaru.

Šéf FIFA Gianni Infantino už dlho presadzoval, aby rozhodcom na MS pomáhali nové technológie. “VAR na MS určite pomôže mať spravodlivejśí turnaj. Ak sa stane veľká chyba, vieme ju napraviť,” vyhlásil Infantino na tlačovej konferencii. Video podľa neho môže zvrátiť “jednoznačné a zrejmé chyby a rozhodcami nezachytené udalosti.” Týkať sa môžu gólov, pokutových kopov, červených kariet a omyloch pri určení identity vinníka. “Aj keď súćasný systém VAR nie je dokonalý, musíme mať ambíciu dostať sa čo najbližšie k dokonalosti,” dodal Infantino.

Mladý slovenský pretekár sa kamaráti s najväčšími hviezdami motoršportu

Skúšobné zavedenie videorozhodcov v Nemecku, Taliansku a Anglicku prinieslo aj sporné verdikty a malo zmiešané ohlasy. Aj preto Európska futbalová únia UEFA odmietla systém VAR využívať v budúcom ročníku Ligy majstrov.