Rozhovor s Majsterkou sveta vo fitnes figúre Laurou Takácsovou

Laura Takácsová je 23-ročná rodáčka z Prievidze, ktorá sa aktívne venuje fitnes. V súčasnosti súťaží za Briela natural sport klub a jej hlavnou top disciplínou je fitnes figúra. Veríme, že nasledujúci rozhovor s majsterkou sveta vo fitnes figúre Laurou Takácsovou môže byť inšpiráciou aj pre všetkých vás, ktorí sa aktívne o fitnes zaujímate alebo s fitnes chcete začať.

Aké boli, Laura, tvoje prvé skúsenosti v oblasti športu a fitnes?

Moje skúsenosti so športom začali veľmi skoro, ako 5-ročná som začínala s gymnastikou, neskôr som sa venovala tancovaniu a navštevovala športovú školu a hrávala basketbal. Pár rokov som pravidelne cvičila Tae Bo. Do kontaktu s fitnes som sa po prvýkrát dostala asi pred 4 rokmi. Cvičila som len tak, pre dobrý pocit. Zo začiatku som sa vyhýbala činkám, bála som sa, že budem mať veľké svaly. Jedného dňa ma oslovila Evka – trénerka a úspešná pretekárka, či by som nechcela skúsiť robiť tento šport súťažne. Dala som na jej intuíciu. Musela som sa zbaviť strachu zo železa a začala som sa pod jej vedením svedomito pripravovať.

Z Tímey je svetová hviezda bikiny fitnes

SAM_6096

A po troch mesiacoch sa dostavili aj prvé športové úspechy…

Áno, po 3 mesiacoch prípravy som skúsila moje prvé medzinárodné majstrovstvá SR, obsadila som 2. miesto v kategórii fitnes model. Tento úspech ma veľmi potešil a motivoval do ďalšej prípravy, v ktorej som cítila silnú podporu a pomoc hlavne od mojej rodiny. Moja svedomitá a cieľavedomá príprava, teraz už pod vedením nového trénera Andreja Homolu, mala význam.

Laura + proteinKtoré úspechy si najviac ceníš?

Vrcholným úspechom mojej doterajšej súťažnej kariéry boli jarné medzinárodné majstrovstvá SR, medzinárodné majstrovstvá ČR a medzinárodné majstrovstvá Maďarska 2014, kde som na všetkých obsadila 1. miesto. Čerešničkou na torte boli Majstrovstvá sveta v naturálnej kulturistike a fitness v Nitre, kde som taktiež skončila prvá a získala titul majsterky sveta v kategórii fitnes figúra.

Dnes sa venuješ aktívne najmä trénerstvu?

Áno. Naturálne fitnes sa stalo nielen mojím koníčkom, ale aj mojou prácou. Som rada, že môžem mojim klientom odovzdávať svoje skúsenosti nielen so správnym cvičením, ale aj s výživou. Odmenou pre mňa je, keď vidím, ako sa menia v priebehu niekoľkých týždňov. Snažím sa, aby sa do fitka tešili, aby ich cvičenie bavilo a stalo sa ich životným štýlom a nie krátkodobou záľubou.

Ako vyzerá deň fitnes trénerky?

Ráno vstávam o 4.30. Moji klienti sa mi nahlasujú dopredu, takže každý deň je trošku iný. Čas na môj tréning  je okolo 10.00, to je jediná chvíľka pre mňa počas dňa. V práci končím po 18.00 a nasleduje rutina – varenie jedla na ďalší deň. Chodím spávať skoro, na zábavu veľa času nemám. (smiech)

Olívia Čambalová: Muži ju obdivujú, ženy na ňu zazerajú

Dnes veľmi veľa ľudí aktívne cvičí, vyhľadávajú informácie na webe, snažia sa v oblasti zdravej životosprávy a pravidelného cvičenia vzdelávať. Kde robia ľudia najväčšiu chybu?

Napriek tomu, že na internete je veľa informácií, musím povedať, že za najväčšiu chybu považujem nepravidelnosť, nedôslednosť a slabú sebadisciplínu. Je veľa chýb, ktoré ľudia robia. Spoliehajú sa na informácie na internete, ale nie všetky sú pravdivé a obohacujúce. Je na nás tréneroch poradiť im a ukázať správnu cestu. Je dôležité si chyby aj priznať a vedieť sa z nich poučiť, nie ísť tvrdohlavo po svojom.

Na čo by sme nemali zabúdať v prípade aktívneho cvičenia, správneho formovania postavy a podobne?

Veľmi dôležitý je vyvážený podiel sacharidov, bielkovín a tukov v strave. Ten sa mení podľa druhu prípravy alebo požiadaviek klientov. Taktiež oddych a správna regenerácia je neoddeliteľnou súčasťou úspechu. Myslím si, že vhodné je naplánovanie a určenie si cieľa.

SAM_6071

Čo odporúčaš svojim klientom ako prvú a zásadnú vec?

Snažím sa klientov inšpirovať k zmene spôsobu, akým vnímajú samých seba, a ich prístup k pohybu a strave. Vo väčšine prípadov je účinná pravidelná strava a pohyb 4 až 5-krát týždenne. Je to však individuálne. Dôležité je mať cieľ, byť disciplinovaný a predovšetkým vytrvalý.

Saskia Cakoci po životnom roku: „Výzvam už hovorím ÁNO“

Pripisuje sa strave veľká časť úspechu?

Áno. Neviem, do akej miery percentuálne, ale strava hrá hlavnú úlohu. Bez úpravy stravy je ťažké vytvárať zmeny v postave. Pohyb je potom dôležitý ako spaľovač kalórií.

SAM_6084Aký máš názor na výživové doplnky, ktoré sú zrejme tiež neodmysliteľnou súčasťou pri tvarovaní postavy a zmene životného štýlu.

Výživové doplnky sú neoddeliteľnou súčasťou môjho stravovania. Pokiaľ si ich človek správne vyberie alebo si nechá odporučiť od odborníka, majú vynikajúce účinky. Je dôležité vyberať si kvalitné a overené značky. Používam niekoľko rokov výlučne výrobky od slovenského výrobcu – spoločnosti Kompava. Vidím výsledky týchto výživových doplnkov na sebe a na svojich zákazníkoch. Chutia výborne a nemajú vedľajšie negatívne účinky, keďže sú vyrábané výlučne z prvotriednych a prírodných surovín bez pridávania syntetických látok. Neobsahujú žiadnu látku zo zoznamu zakázaných látok Svetového antidopingového kódexu, takže ich s pokojným svedomím môžem užívať aj v súťažnej fáze.

Sú výživové doplnky nevyhnuté pre fitnes?

Výživové doplnky predovšetkým uľahčujú prísun potrebných živín do tela a umožňujú predchádzať zraneniam. Nezaťažujú trávenie. Mne napríklad momentálne začala príprava na jarné súťaže a preto aktuálne užívam Proteín Premium Energy v kombinácii s aktívnym spaľovačom tukov Thermofitom.

Viac informácií o Protein Premium Energy od Kompavy nájdete na www.kompava.sk

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať