Ako by ste charakterizovali rybolovnú techniku?

Keď sa trocha pohráme so slovosledom, tak môžeme ľahko analyzovať jej podstatu, ktorou je nácvik najrozmanitejších spôsobov techniky rybolovu na suchu. Teda zjednodušene povedané, ak máme záujem chytať ryby, neškodilo by predtým absolvovať abecedu rybolovnej techniky. Vrhací prút, naviják, namiesto nástrahy plastová záťaž alebo muškársky prút, umelá muška bez háčika, to je základné športové vybavenie, s ktorým sa môžeme vybrať na zelenú lúku.

DSC_9390-1Tento šport je pre verejnosť veľkou neznámou, predstavujú si, že sa odohráva najmä pri vode, vodných tokoch.

Abeceda rybolovnej techniky je deväť súťažných disciplín so športovým vrhacím a muškárskym náčiním, ktorým sa snažíme zasiahnuť terče vo vymedzenej vzdialenosti, respektíve, dosiahnuť v ohraničenej výseči čo najdlhšie hody, a to všetko vždy v stanovenom časovom limite pre každú disciplínu zvlášť. Objektívnym posudzovateľom výkonov tak, ako aj pri iných športoch, sú rozhodcovia, hodnotiaci zásah do terča a dĺžka hodov.

DSC_9384-1

Súťažné disciplíny:

Fly Accuracy: cieľom je dosiahnuť čo najviac zásahov piatich terčov v časovom limite.

Fly Distance Single Handed: cieľom je dosiahnúť v časovom limite čo najdlhšie hody muchou jednoručne.

Spinning Accuracy Arenberg Target: cieľ tvorí päť kruhov, ktoré súťažiaci zasahuje štyrmi rôznymi technikami. Má 10 pokusov.

Spinning Accuracy: súťažiaci (caster) má 20 pokusov na zasiahnutie piatich cieľov.

Spinning Distance Single Handed: súťažiaci má 3 pokusy na dosiahnutie čo najdlhšieho hodu so záťažou jednoručne.

Fly Distance Double Handed: cieľom je dosiahnúť v časovom limite čo najdlhšie hody muchou obojručne.

Spinning Distance Double Handed: súťažiaci má 3 pokusy na dosiahnutie čo najdlhšieho hodu so záťažou obojručne.

Multiplier Accuracy: súťažiaci má 20 pokusov na zasiahnutie piatich terčov so záťažou s mutliplikátorovým náčiním.

Multiplier Distance Double Handed: súťažiaci má 3 pokusy na dosiahnutie čo najdlhšieho hodu obojručne s multiplikátorovým náčiním.

Aká je história samotného súťažného odvetvia?

Základy rybolovnej techniky alebo castingu, ako sa tento šport nazýva v zahraničí, vznikli na prelome 19. a 20. storočia v Anglicku a USA pri testovaní športového náčinia vyrábaného na praktický rybolov. Dnes medzinárodná športová federácia castingu ICSF (International Casting Sport Federation) združuje 31 členských krajín sveta. Na Slovensku sa rybolovná technika verejne etablovala na celoštátnych majstrovstvách v roku 1955 v Žiline vďaka nadšencom z rybárskych spolkov a združení. Jej významným propagátorom boli Vojtech Kusenda z Bratislavy, Otokar Mészáros z Nových Zámkov, Ladislav Chmelko z Ružomberka a mnohí ďalší športoví rybári.

Aké základné, prípadne súťažné, vybavenie potrebujeme, aby sme mohli začať s rybolovnou technikou?

Na začiatok úplne postačí 1,5 metra dlhý rybársky prút, menší sprevodovaný vrhací navijak a 7,5-gramová plastová záťaž. Ako cieľ, presnejšie terč, poslúži aj drevená kruhová doska na podstavci, na ktorú sa snažíme z rôznych vzdialeností nahadzovať a triafať.

Čo považujete za kľúč k úspechu v tejto športovej disciplíne?

Len trpezlivosť, stovky hodov a opakované zásahy do terča z vás môžu urobiť nádejného adepta rybolovnej techniky. Ak však chcete zvládnuť postupne všetkých deväť súťažných disciplín na to už budete potrebovať uhlíkové prúty, vrhacie a muškárske navijaky, kalibrované rybárske vlasce, muškárske šnúry predpísanej dĺžkovej a hmotnostnej kategórie, plastové záťaže 7,5- a 18,0-gramové a súťažné umelé mušky.

Dajú zabrať jednotlivé súťažné disciplíny aj fyzickej kondícii?

Tento šport nie je až tak fyzicky náročný, skôr je to vec techniky a najmä koordinácie pohybov pri diaľkových hodoch. Je vítané, keď môže adept skĺbiť skúsenosti praktického rybolovu s rybolovnou technikou.

Môžete sa pochváliť športovými úspechmi slovenského castingu?

Medailová bilancia Slovenska od roku 1993 na majstrovstvách Európy, sveta a Svetových hrách (SH) neolympijských športov je 19 zlatých, 18 strieborných a 29 bronzových medailí. Z nich vyčnieva zlatá na SH v Lahti v roku 1997 a tou čerešničkou na torte bola minuloročná historicky prvá zlatá medaila v družstvách mužov, ktorú vybojovali Karol Michalik, Jan Mészáros, Pavol Konkoľ a Rastislav Náhlik. Zlatí chlapci sú nepochybne dobrým vzorom pre mladé talenty a tou najlepšou reklamou nášho športu.

DSC_9387-1V ktorých individuálnych disciplínach sme najlepší?

V individuálnej medailovej bilancii na ME, MS a SH v rokoch 1993-2013 je jednoznačne našou najsilnejšou disciplínou záťaž diaľka jednoruč so 7,5-gramovou záťažou. Z nej máme 7 titulov majstra sveta resp. Európy, 4 strieborné a 2 bronzové medaily. Sme držiteľmi 2 svetových rekordov a to v disciplíne záťaž diaľka jednoruč 88,64 m a už neprekonateľného v muške diaľke obojruč 90,13 m, pričom sila vetra na ich uznanie nesmie prekročiť 3 m za sekundu.

Aké domáce a zahraničné podujatia vás čakajú počas sezóny?

V domácej dvojkolovej ligovej súťaži družstiev v päťboji si zmerajú sily najlepšie slovenské štvorčlenné družstvá a súčasne jednotlivci absolvujú preteky v sedemboji. Domácim vrcholom sezóny sú národné majstrovstvá v súťaži jednotlivcov v deväťboji. Z týchto podujatí, ktoré sú aj nominačnými pretekmi sa profiluje reprezentačný výber na majstrovstvá sveta seniorov. Zo zahraničných podujatí sú to turnaje svetového pohára jednotlivcov v päťboji.

DSCF0441Ako vnímate budúcnosť tohto športu?

Budúcnosť tohto športu jednoznačne závisí na výchove mladých adeptov a hľadaní talentov. Podľa môjho názoru, ak chceme náš šport posunúť na vyšší stupeň, je potrebné získať väčšiu podporu športových rybárov a firiem vyrábajúcich rybárske športové náčinie a nadviazať s nimi užšiu spoluprácu napríklad pri propagácii ich špičkových prútov, navijakov či rybárskych vlascov. Viem, že je nereálne súperiť s popularitou olympijských športov, ale mali by sme sa pokúsiť získať nových adeptov práve z rybárskych rodín majúcich blízky vzťah k prírode a zvlášť k športovému rybárstvu.