Sagan dostal 30-sekundovú penalizáciu, Cavendish v nemocnici

Domáci cyklista Arnaud Démare z tímu FDJ triumfoval v utorkovej 4. etape pretekov Tour de France. Na druhom mieste pôvodne skončil Slovák Peter Sagan, jazdec stajne Bora-Hansgrohe však neskôr dostal 30-sekundovú penalizáciu za vrazenie do Marka Cavendisha pri záverečnom špurte a vo výsledkovej listine ho zaradili až na poslednú priečku v jeho skupine, teda 15. Na treťom mieste finišoval v 207,5 km dlhej etape z Mondorf-les-Bains do mesta Vittel Nór Alexander Kristoff (Kaťuša-Alpecin).

0
Pád Brita Marka Cavendisha po kolízii so Slovákom Petrom Saganom (vľavo) v záverečnom špurte štvrtej etapy cyklistických pretekov Tour de France z luxemburského Mondorf-les-Bains do francúzskeho Vittelu (207,5 km) 4. júla 2017. FOTO TASR /AP
- Reklama -

Sagan sa dlho netešil z druhého pódiového umiestnenia na tohtoročnej Tour. Rozhodcovská komisia po pretekoch preskúmala situáciu pri záverečnom špurte a rozhodla sa penalizovať úradujúceho majstra sveta. Slovenský pretekár v dramatickom finiši vystrčil lakeť, zasiahol vedľa neho špurtujúceho Cavendisha, ktorý vletel do ochrannej bariéry. Následne cez neho prepadli ďalší jazdci. Sagan sa hneď po finiši išiel Cavendishovi k tímovému autobusu ospravedlniť, ale trestu sa nevyhol. Špurtér stajne Dimension Data skončil s krvavým zranením v nemocnici, podľa stanice Eurosport utrpel pri nepríjemnom páde fraktúru ramena.

Démare slávil premiérové etapové prvenstvo na najprestížnejších etapových pretekoch sveta. Žltý dres vedúceho pretekára si udržal Geraint Thomas, hoci bol takisto zapletený do pádu. Zmena nastala v bodovacej súťaži, do zeleného dresu sa obliekol Démare.

Jazdcov čakala v utorok rovinatá etapa, jednoduchý profil a počasie bez výkyvov vyhovovali špurtérom čakajúcim na svoju príležitosť v samom závere. Štart etapy bol v luxemburskom Mondorf-les-Bains, už po siedmich kilometroch však jazdci prešli cez mesto Schengen na francúzske územie. Po oficiálnom otvorení sa do úniku dostal jediný jazdec – Guillaume van Keirsbulck zo stajne Wanty-Groupe. V pelotóne určoval tempo dlhý čas tím Sky a britská zostava dovolila útočníkovi vybudovať si až 13-minútový náskok. Pri nie príliš vysokej priemernej rýchlosti bol rozdiel medzi únikom a balíkom až 9 km. Belgický odvážlivec ukoristil aj jedinú šprintérsku prémiu, v pelotóne sa ale strhol tuhý boj o ďalšie body, druhý bol na prémii Démare tesne pred P. Saganom, ktorý za 3. miesto získal 15 bodov, štvrtý Greipel bral 13 b., piaty Kittel 11.

Van Keirsbulck vybojoval aj horskú prémiu štvrtej kategórie na Col des Trois Fontaines. Po takmer 200 km úniku, keď bol centrom pozornosti televíznych kamier, sa jeho snaženie skončilo. Pelotón ho 16,5 km pred cieľom dostihol a črtal sa tak záverečný hromadný špurt. Kilometer pred cieľom prišiel pád, v ktorom sa ocitol aj Kittel. Po pretekoch sa však hovorilo najmä o situácii v dramatických záverečných metroch. Sagan vystrčil lakeť, zasiahol vedľa neho špurtujúceho Cavendisha, ktorý nemal možnosť uhnúť a vletel do bariéry. Následne cez neho popadali ďalší jazdci. Najviac síl mal v koncovke Démare, ktorý tesne predstihol Sagana a Kristoffa.

- Reklama -