SAZ uznal argumenty Mateja Tótha a zrušil jeho dočasnú suspendáciu

Slovenský atletický zväz (SAZ) uznal argumenty chodca Mateja Tótha, ktorými obhajoval nezrovnalosti v jeho biologickom pase, a zrušil jeho dočasné pozastavenie činnosti. Rozhodnutie národnej organizácie však ešte poputuje na novovzniknutú Jednotku pre integritu atletiky, ktorá sa s ním môže, ale aj nemusí stotožniť. Na rozhodnutie má 21 dní od doručenia. Nasledujúca inštancia je Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne.

0
Na snímke sprava slovenský atlét Matej Tóth a analytický chemik a biochemik Robert Mistrík počas tlačovej konferencie 4. októbra 2017 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
- Reklama -

“Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu (SAZ) dospela na svojom zasadnutí v stredu 4. októbra v Bratislave k tomuto rozhodnutiu. DK jednohlasne rozhodla, že zo strany Mateja Tótha neprišlo k porušeniu žiadnych antidopingových pravidiel, a preto ruší jeho dočasný zákaz činnosti,” povedal na tlačovej konferencii predseda disciplinárky SAZ Ivan Čillík.

“Pocity sú veľmi pozitívne a šťastné. Som veľmi rád, že DK SAZ rozhodla v môj prospech, čo som aj tvrdil pri prvom preskúmaní obvinení. IAAF sledovala moje hodnoty v rokoch 2009-2016, z 24 odberov bola len jedna vzorka mimo medzí. Išlo o nízke hodnoty hemoglobínu z roku 2016. Práveže vysoké hodnoty hemoglobínu ukazujú na podozrenia z dopingu. Mne namerali nízke. Podľa IAAF to mohlo byť spôsobené manipuláciou s krvou, teda tak, že by som si nechal odobrať vlastnú krv a potom som ju mal pred OH použiť,” povedal Tóth.

O celom prípade bude teraz rozhodovať Jednotka pre integritu atletiky. Tá už po prvom vypočutí olympijského víťaza na 50 km z Ria 2016 pred DK SAZ dostala všetky vtedajšie podklady a analýzy. Tóthov spis obsahoval 25 príloh, 250 strán, sedem expertných stanovísk odborníkov z oblasti hematológie a metabolomiky zo šiestich krajín sveta. SAZ po svojom stredajšom verdikte pošle organizácii aj ďalšie argumenty a analýzy. “Ja osobne aj celá disciplinárna komisia SAZ sme presvedčení o týchto argumentoch, a preto sme aj takto hlasovali. Sme si istí, že presvedčia aj Jednotku pre integritu atletiky. Analýzy boli všetky v prospech Mateja Tótha, ale každý odborník sa nato pozeral z iného pohľadu,” pokračoval Čillík.

Predstavitelia SAZ zatiaľ nechceli presne popísať príčiny nezrovnalostí v biologickom pase, pre ktoré nemohol Tóth obhajovať na augustových MS zlato z Pekingu 2015. Aj keď pre SAZ je už prípad uzavretý, v medzinárodnom meradle ešte nie.

Generálny sekretár zväzu Vladimír Gubrický uviedol, že SAZ teraz čaká na právnu analýzu verdiktu, aby mohol Tóth opäť trénovať a súťažiť, ale aby neporušil žiadne pravidlá Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

- Reklama -