Nick Vuicic: Sedemkrát spadnite, osemkrát vstaňte
Nick Vuicic: Sedemkrát spadnite, osemkrát vstaňte

Nedávno sme Vám priniesli sedem príbehov siedmich handicapovaných športovcov, ktorí nemali toľko šťastia v živote, no napriek tomu dokázali  súťažiť a víťaziť aj nad zdravými súpermi. Skúsme rozprávať ďalej a ukázať tých, ktorí môžu ísť (a často idú) mnohým príkladom. Japonské príslovie hovorí: „Sedemkrát spadnite, osemkrát vstaňte.“

Žiadne končatiny, žiadne problémy

V jednom zo svojich najpopulárnejších videí na YouTube jazdí Nick Vuicic na skateboarde, surfuje, hrá hudbu, odpaľuje golfové loptičky, padá, vstáva a hovorí pred početným publikom ako motivačný rečník. Tento veselý muž, ktorý pláva s veľkými morskými korytnačkami na havajskom pobreží, surfuje v Kalifornii a potápa sa v Kolumbii, sa narodil bez končatín. Ako sám o sebe tvrdí má len jednu „kuraciu nôžku“ (má na nej dva prsty, ale keď sa narodil, boli zrastené. Neskôr mu ich chirurgicky uvoľnili), ale doteraz vrhá svoje telo všade okolo ako neriadenú strelu.

Avšak stále vie, kde je hranica rizika ujmy na zdraví, naučil sa zmierňovať riziká, veď aj na univerzite študoval finančné plánovanie a ekonomiku. V súčasnosti vedie svoju nadáciu, jeho knihy a videá sa dobre predávajú. Hovorí, že ak vytvára obchodný plán, preceňuje náklady a podceňuje zisk. Tak isto si počína v športe. V roku 2008 prednášal Nick na Havaji a stretol sa tam so surfistkou Bethany Hamilton (písali sme o nej v čísle 3/2014). Ona mu ponúkla, že ho zoberie na svetoznámu pláž Waikiki, kde ho učila jazdiť na surfe spolu s profesionálnymi sufistami. Na pláži bolo kvôli pretekom okrem surfistami aj pár fotografov, tak sa stal prvým surfistom­‑začiatočníkom, ktorý sa kedy dostal na titulnú stranu časopisu Surfer. Nick tvrdí: „Ak sa dokáže človek bez rúk a bez nôh naučiť surfovať na jednej z najkrajších pláži sveta, potom pre vás nie je nič nemožné.“

TIP: Príbeh Lucie: Za necelý rok schudla 50 kíl

Je až na počudovanie, čo všetko tento človek dokázal. Okrem chýbajúcich končatín tiež trpel alergiami. Doteraz sa musí vyhýbať prehriatiu a kvôli nízkej hmotnosti občas máva čudné reakcie na potravinové doplnky. Má zmysel pre rytmus a na svojich prednáškach rád používa elektronické bicie ako syntetizátor, ktoré skvele ovláda svojou nožičkou. Dokáže jazdiť na skateboarde. Hrať futbal. Plávať. Surfovať.

Aj bez končatín je z neho športovec s dobrou koordináciou pohybov. Už od narodenia neohrozene skákal a váľal sudy. Dokonca sa bil so zdravými spolužiakmi. A vyhral. Stal sa z neho nadšený plavec. Pochopiteľne, spočiatku bolo pre neho ťažké zmieriť sa s tým, ako ho vnímajú ostatní a v detstve si prešiel nepeknými depresiami. Chodil do normálnej školy s normálnymi deťmi a väčšinu času dokázal spolužiakov aj učiteľov ohromovať a prekvapovať odhodlaním a sebestačnosťou.

Poviete si, ide o omyl, rozmar prírody. Prečo sa však zameriavať na handicap a nevyužiť to, čo mu príroda nadelila do vienka. Nick sa tiež ako dieťa zameriaval na svoje obmedzenia a nie na svoje možnosti. Musel sa naučiť veriť možnostiam, ktoré mu život ponúkal. Už len naučiť sa zvládať rutinné úkony, ktoré my ostatní považujeme za úplnú samozrejmosť, bolo pre neho ako balzam na dušu a s jeho sebavedomím to doslova urobilo zázraky.

Loď ovládaná slamkou

Počas svojho života Nick precestoval mnoho krajín a spoznal sa s ďalšími handicapovanými ľuďmi a športovcami, vrátane spomínanej Bethany. Spomína na stretnutie s Hilary Lister. Hilary sa v sedemnástich rokoch rozhodla, že skúsi sama oboplávať Veľkú Britániu. V roku 2009 si naplánovala 40-dňovú plavbu ako benefičnú akciu pre svoju charitatívnu organizáciu Hilary’s Dream Trust. Už toto znie odvážne, no vezmite v úvahu i skutočnosť, že Hilary je kvadruplegička – teda má úplne ochrnuté všetky štyri končatiny. Celú jachtu ovládala systémom „nasávanie a výdych“, teda pomocou troch slamiek a jej plavba bola úspešná! V auguste v roku 2005 sama v jachte preplávala cez kanál La Manche a zapísala sa do knihy rekordov.

TIP: 14 tipov ako na neposlušné brucho

Známi športovci s handicapom

Jim Abbott – špičkový bejzbalový nadhadzovač, ktorý sa narodil bez pravej ruky
Casey Martin – profesionálny golfista, ktorý kvôli vrodenému poškodeniu kolena používal pri hre často golfový vozík
Oscar Pistorius – známy bežec-olympionik s protézami na nohách
Faldir Chahbari – holandský kickboxer a amatérsky majster sveta v Muai Thai s jedným funkčným okom, o druhé prišiel ako dieťa pri nehode
Kevin Laue – basketbalista Manhattan College, ktorý sa narodil len s polovicou ľavej ruky
Dave Stevens – atlét, bejzbalový a futbalový hráč, zápasník bez nôh, behá pomocou rúk
Nick Newell – bojovník MMA (Mixed Martial Arts), ktorý nemá ľavú ruku od lakťa

Nežime v ilúzii, že len nadpriemerní a geneticky disponovaní jedinci dokážu podávať skvelé športové výkony a inšpirovať. Nick vo svojich knihách a prednáškach hovorí o desiatkach ľudí, ktorí pohli nielen niekoľkotonovou jachtou, ale v prenesenom zmysle slova i svetom. Spomeňme len chlapca menom Christy Brown, ktorý sa narodil v írskom Dubline v roku 1932. Napísal autobiografiu Down All the Days a bol podľa nej natočený film „Moja ľavá noha“. Christy bol od narodenia postihnutý mozgovou obrnou a bol schopný troška komunikovať iba prostredníctvom svojej ľavej nohy.

S pomocou obetavej matky sa naučil obstojne hovoriť a stal sa z neho spisovateľ. Jean­‑Dominiq Bauby bol obyčajný človek, pracoval ako editor vo francúzskom časopise Elle. Po mozgovej príhode však ochrnul a mohol hýbať len viečkom jedného oka. Znie to takmer neuveriteľne, ale vďaka silnej vôli a odhodlaniu sa dokázal týmto spôsobom dorozumievať a dokonca „nadiktovať“ knihu (pozn. red. vyšla pod názvom Skafander a motýľ). To čo človeka robí človekom nie je telo, ale vôľa a myseľ.

Paradoxne, až v blízkosti svojho rodiska spoznal Nick chlapca menom Daniel Martinez, ktorý má veľmi podobné postihnutie ako Nick. Aj on je veľmi živé a akčné dieťa, ktoré nehodí flintu do žita kvôli ťažkému postihnutiu. Hoci i jednoduché úkony budú pre neho zložité ako športový výkon. Nicka inšpirovala i Helen Adams Keller, ktorá vinou choroby stratila zrak aj sluch ešte ako dvojročná. Inteligentná žena sa však vzoprela osudu a stala sa z nej známa spisovateľka, aktivistka a lektorka.

TIP: Ako si pripraviť Smoothie a 4 obľúbené recepty

Ako vôbec prvý hluchoslepý človek dokončila štúdium na Harvarde a dodnes mnohé organizácie a občianske združenia nesú jej meno. „Nesúďte knihu podľa obalu. Aj tá môže vyzerať inak, ale vy a ja sa v skutočnosti príliš nelíšime,“ hovorí Gabe Murfitt. Gabe sa obdobne ako Nick Vujicic narodil so zdeformovanými nohami aj rukami a má navyše postihnutie sluchu. Gabriel má tiež nadáciu, ktorá sa snaží pomáhať ľuďom s postihnutím a putuje po svete ako motivačný spíker. Je ďalším príkladom silného ducha.

Odkazy, ktoré pohli svetom

Hold a úcta patrí všetkým handicapovaným spíkrom, aktivistom, športovcom a paraolympionikom, ktorí podávajú vynikajúce výkony a to často bez nároku na honorár, nezištne z charitatívnych dôvodov. Oni doslova na vlastnej koži zažívajú to, s čím sa zdraví jedinci môžu stretnúť len sprostredkovane. A ich odkaz inšpiruje ďalej. V minulom čísle sme spomínali Terryho Foxa.

Ten svojím maratónom nádeje inšpiroval paralympionika Ricka Hansena, ktorý sa v roku 1985 vybral na invalidnom vozíku na cestu okolo sveta nazvanú „Man in Motion World Tour“ (voľne preložené „Svetové turné Muža v pohybe“). Cieľ vyzbierať na výskum liečby poškodenia miechy 10 miliónov dolárov nesplnil. Naopak, prekonal ho a keď v máji 1987 dokončil svoju púť, prekonajúc 40 073 kilometrov, suma tvorila vyše 26 miliónov dolárov.

Zdvihnite sa a urobte niečo!

Každý z nás má nejaký dar – talent, schopnosť, umenie, fortieľ – ktorý nám prináša potešenie a dostáva nás do hry. Cesta k nášmu šťastiu často závisí na tomto dare. Nick Vujicic tvrdí: „Zdvihnite sa a urobte niečo! Aby ste niečo dokázali, občas sa musíte pohnúť z miesta. Nemôžete sa ani postaviť, aby ste neriskovali pád.“

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.