Hypnóza lopty? V poslednej sezóne odohral Sokolík vo farbách Yeovilu 40 stretnutí a pripísal si aj jeden presný zásah.

 

Anglická futbalová reprezentácia je tretím súperom Slovákov na ME v B-skupine, slovenský fanúšik preto momentálne sleduje trochu pozornejšie aj tábor „The Three Lions“. Aká nálada vládne v anglickom národnom tíme pred Eurom?

Tak myslím, že všetci tu v Anglicku musia byť optimistickí. Pred turnajom takéhoto formátu to je potrebné. Anglicko možno trošku pociťuje, že už nemajú takých hviezdnych hráčov, ako mali v minulosti. Spoliehajú sa teraz viac na mladých chlapcov ako je napríklad Sterling. No na druhej strane to môže byť aj výhoda. Tlak na mužstvo nebude až taký veľký.

Kam až môžu Angličania zájsť na majstrovstvách Európy? Môžu celý turnaj aj vyhrať?

Zo skupiny by mali, samozrejme, postúpiť. Pri skladbe súčasného družstva je štvrťfinále a možno aj semifinále reálne. Ale ako celkového víťaza Angličanov nevidím. Sú tam výraznejší favoriti.

Čo Slováci, postúpia zo skupiny?

Šancu majú, závisí však, ako sa k tomu postavia. Videl som ich domáci zápas, keď porazili Španielov, a treba povedať, že vaša „repre“ šancu na postup má. Skupina je to ale naozaj dosť zamotaná a ošemetná. Aj Wales hrá napríklad momentálne v dobrej fazóne, Rusi sú tiež kvalitní. Postúpiť budú chcieť všetci.

Favoritom „slovenskej“ skupiny sú ale už spomínaní Angličania. Slovensko bude asi primárne musieť urobiť body s Walesom a Ruskom. Je však šanca obrať o body aj ostrovného favorita?

Tak Slováci to proti Anglicku budú mať dosť ťažké. Väčší favorit je bez debaty Anglicko. Ako som už spomínal, majú mladý káder futbalistov, ktorí sú hladní po úspechu. Navyše sa môžu oprieť aj o skúsenosti takých borcov ako kapitán Rooney. V tíme sú aj ďalšie skúsenejšie mená. Parádnu sezónu mali aj útočníci Kane a Vardy, takže na papieri to majú Angličania vyskladané dobre. Slovensko môže jedine prekvapiť.

Na šampionáte účinkuje aj reprezentácia Českej republiky. V nevyspytateľnej „skupine smrti“ však chcú Vrbovi zverenci v nabitej konkurencii ísť ďalej, čo prednedávnom aj naznačil gólman Tomáš Vaclík. Súhlasíš s názorom, že Česi by mali postúpiť?

Nuž, nepoviem asi nič nové. Ťažko tipovať, ako sa táto skupina vyvinie. Prví by mali skončiť Španieli a o zvyšné priečky si to rozdajú zvyšné tri reprezentácie. No a tam to môže skončiť už akokoľvek. Teoreticky môžu skončiť poslední aj Španieli, no to by bola senzácia. Verím ale, že ČR sa prebije do vyraďovacej fázy. Napriek tomu, že Turci aj Chorváti budú nepríjemní a zdatní súperi.

Hral si aj s nejakým súčasným členom českého seniorského A-tímu v minulosti v jednom družstve v rámci mládežníckych reprezentácií?

Párkrát som bol na zraze s Tomášom Kalasom. O ostatných chalanoch už nemám prehľad. Predsa len, už je to nejaký ten rok a mimo hraníc Českej republiky som dosť dlho. Neviem, či chalani hrávajú profesionálne alebo s futbalom skončili nadobro. Prípadne či hrávajú len pre zábavu. Ale že by niekto hrával v známom klube, tak to nie. Napokon, to by bol známy asi aj cez celoštátne médiá.

V čom zaostáva český, respektíve slovenský futbal za anglickým? Futbal v Anglicku je vnímaný takmer ako náboženstvo a skvelá inšpirácia pre ostatné krajiny. Čo konkrétne by si mali ľudia z tuzemského futbalu vziať, aby sa celková úroveň aspoň čiastočne priblížila Anglicku?

Ťažko mi posúdiť, aké konkrétne kroky by pomohli českému, respektíve slovenskému futbalu, keďže v Anglicku som od dorasteneckého veku, takže prehľad o českej, tobôž slovenskej scéne nemám nijako expertný.

Čo je však očividné, to je v prvom rade kultúra fandenia a celkové vnímanie futbalu ako takého. V Anglicku nie je výnimkou, že na 3. či 4. ligu chodia bežne aj 10- až 12-tisícové návštevy. Takisto samotná hra je rýchlejšia, silovejšia, hráči s loptou, ako aj tí bez lopty musia počas zápasu rýchlejšie premýšľať. Tým pádom celková intenzita stretnutí je na vyššej úrovni.

Už si naznačil, že do Anglicka si odišiel ešte ako neplnoletý mládenec, keď si ťa vybral slávny FC Liverpool . Mal si možnosť stretnúť sa v klube aj s Martinom Škrtelom?

Jasné, hrával som jednak v mládežníckej akadémii a potom aj za juniorské mužstvo. Často sme sa vídali v tréningovom centre v Melwoode. Martin je super chalan a ihneď sme sa skamarátili. Vždy bol ochotný pomôcť mi, prípadne poradiť. Už síce nie sme, samozrejme, tak intenzívne v kontakte, ale môžem o ňom hovoriť len a len v dobrom.

S ktorými súčasnými hviezdami Liverpoolu si hrával v mládežníckych celkoch?

Najznámejší je istotne Raheem Sterling, hoci ten už je teraz v  Manchester City. Známy je aj obranca Jon Flanagan a fanúšikovia by už mohli poznať aj mladého Camerona Brannagana.

Do prvého mužstva Liverpoolu sa ti nepodarilo prebojovať. Spravil by si možno teraz s odstupom času niečo inak? Alebo neľutuješ žiadne svoje rozhodnutie?

Nemám žiadne výčitky smerom k minulosti. Vždy som tomu dával v tréningoch aj zápasoch všetko, konkurencia v takom veľkoklube, akým je Liverpool, býva však fakt enormná. Jedine ma mrzí, že neraz ma zabrzdili a následne limitovali zranenia. To je vždy strašne nepríjemné pre každého jedného športovca.

VIZITKA:

Jakub Sokolík

Nar. 28. 8. 1993
Post: stredný obranca
Výška: 185 cm
Váha: 77 kg

Kariéra: FC Baník Ostrava (1999 – 2009), FC Liverpool (2009 – 2014), Southend United (2014), Yeovil Town FC (2014 – dodnes)

Hráčsky agent: Colin Murdock

Zodpovedný a dôrazný stopér, ktorý vyniká v hre hlavou. Tretiu najvyššiu súťaž (League One) okúsil v družstve Yeovil Town FC. S rovnakým tímom však zažil aj pád o súťaž nižšie (League Two). Štvrtú najvyššiu súťaž hrával aj počas hosťovania v Southende United. Na konte má aj štarty v rámci FA Cupu, respektíve v Ligovom pohári.