Čo je to sledge hokej?

Ice sledge hockey je obdoba ľadového hokeja pre telesne znevýhodnených. Hrá sa na ľadovej ploche podľa pravidiel takmer rovnakých, ako má ľadový hokej. Hráči sedia na špeciálnych saniach, na ktorých sú upevnené dva korčuliarske nože. Hrajú a pohybujú sa pomocou krátkych hokejok s hrotmi na konci.

Sledge hokej je veľmi dynamický, tvrdý a príťažlivý šport, ktorý má aj divácky potenciál. Na Paralympiáde vo Vancouveri diváci viackrát vypredali halu. V Turíne 2006 pre veľký divácky záujem organizátori na námestí nainštalovali veľkoplošnú obrazovku.

V Čechách hrá ligu 10 tímov. Česká liga je pravdepodobne najkvalitnejšia európska národná súťaž. V sezóne 2015/2016 zažíva premiéru v ČSHL aj čisto slovenský tím Bencont Dolný Kubín.

07112012268

Niečo z histórie…

Sledge hokej založili údajne v roku 1960 dvaja nadšenci vo Švédsku v rehabilitačnom centre. Túžba telesne znevýhodnených zahrať si hokej na naozajstnom ľade nebola nereálna.

Samozrejme, sánky a hokejky od tých čias zaznamenali isté zmeny, ale podoba športu sa veľmi nezmenila. V roku 1981 bol vo Veľkej Británii založený prvý tím. Nasledovali ho ďalšie v Kanade, USA, Estónsku, Japonsku…

Na paralympiáde sa sledge hokejisti predstavili po prvý raz v roku 1994. V Lillehammeri zvíťazili Švédi. V Nagane 1998 sa radovali Nóri. V Salt Lake City vyhrali USA. Na paralympiáde v Turíne, kde Taliani vytvorili okolo sledge hokeja šialenstvo, ktoré v paralympijských športoch nemá obdobu, bola najúspešnejšia v nádhernom turnaji Kanada.

Na Slovensku si prví telesne znevýhodnení športovci sadli na sánky v roku 2006. Pomerne dobre finančne a mediálne podporený projekt však skončil krachom.

Do roku 2007 hrával za ZAS Zlín Martin Krivoš. Bol to pravdepodobne prvý naozaj registrovaný slovenský sledge hokejista. Údajne hral veľmi dobre, uprednostnil však lyžovanie.

img_6231

Pravidlá

Najväčším rozdielom oproti ľadovému hokeju je výstroj a pohyb. Hráči sú upevnení v sánkach, ktoré sa kĺžu po ľade na dvoch rovnobežných nožoch, rovnakých, aké sú na bežných korčuliach. Čím sú nože ďalej od seba, tým sú síce sane stabilnejšie, ale menej obratné. Začiatočníkovi môže robiť ťažkosti už len udržať sa na saniach a nespadnúť.

Hráči majú v rukách dve krátke hokejky, ktoré slúžia na prácu s pukom aj na posúvanie po ľade. Na opačnej strane hokejky ako čepeľ sú hroty. Okrem saní a hokejok je výstroj rovnaký ako pri hokeji, na hlave musí byť prilba s mriežkou ako u dorastencov.

Sledge hokej pozná takmer tie isté porušenia hry ako ľadový hokej. Postavenie mimo hry, zakázané uvoľnenie, hra v bránkovisku, dokonca takmer všetky fauly. Jeden faul oproti ľadovému hokeju je navyše, a to obávané „téčko“, keď nabúrate do boku protihráča predkom sánok.

Zápas trvá 3 x 15 minút. V českej lige a na neoficiálnych turnajoch hráči, ktorí nehrajú, nesedia počas hry na striedačke, ale priamo na ľadovej ploche, na okraji stredného pásma, čo trochu spomaľuje hru. Ak sa totiž puk dotkne niektorého z hráčov „na striedačke“, píska sa. Hráči striedajú iba občas, tímy v českej lige majú tak 7 – 12 hráčov. V oficiálnych medzinárodných zápasoch sú striedačky mimo ľadu. Vstup na ľadovú plochu a mantinely sú upravené. Strieda sa častejšie.

V oficiálnych medzištátnych zápasoch môžu hrať iba telesne znevýhodnení. Telesné postihnutie posudzuje špeciálna komisia podľa stanovených pravidiel.

Národné zväzy upravujú pravidlá, za akých môžu v národných ligách nastúpiť zdraví hráči. V českej lige môžu zdraví nastúpiť iba v poli (nesmú byť brankármi) a môžu byť v jednom momente na ľade maximálne dvaja. Existujú však open turnaje, ktoré nemajú žiadne pravidlá týkajúce sa telesného postihnutia.

IMG_6136_1

Sledge hokej na Slovensku

Oslovili sme zakladateľa sledge hokejového klubu v Dolnom Kubíne – Petra Štíta – a položili mu zopár otázok:

Kedy a prečo vznikla myšlienka založiť sledge hokejový klub?

V roku 2008 som sa presťahoval z Moravy do Dolného Kubína. Dovtedy som hrával a trénoval v Zlíne. Na Slovensku nielen že neexistoval žiadny klub, bol som dokonca jediným Slovákom, ktorý sa sledge hokeju venoval. Naďalej som dochádzal z Dolného Kubína do Zlína, ale bolo to časovo aj finančne náročné. A navyše som túžil raz hrať sledge hokej za slovenskú reprezentáciu. Jedinou cestou bolo vytvoriť ju. Samozrejme to nebolo ľahké. Snažil som sa oslovovať ľudí a dať dokopy aspoň pár záujemcov. Na začiatku sme nemali nič, sane, výstroj, zabezpečenie, peniaze. Našťastie nám vyšli v ústrety na zimnom štadióne v Dolnom Kubíne. Sane sme si chodievali požičať do Olomouca… Dnes už ani nechcem spomínať, aké to na začiatku bolo všetko komplikované. Postupne pribúdali záujemcovia. Najväčší zlom bolo, keď sa nás v roku 2010 rozhodol podporiť Slovenský paralympijský výbor. V roku 2011 sme hrali svoj prvý prípravný zápas na turnaji vo Viedni. V roku 2013 prišli naše prvé majstrovstvá sveta (B kategória) v Japonsku a prvýkrát slovenská hymna po víťazstve.
Dnes máme za sebou MS B 2015. V tejto sezóne sme dali dokopy prvýkrát v histórii slovenský tím, ktorý hral českú ligu: BENCONT Dolný Kubín. Skončili sme na 5. mieste z 10 účastníkov.

Aký je momentálny počet a vekový priemer hráčov?

Dnes máme v kádri 15 hráčov, dvaja však kvôli zraneniam nehrali celú sezónu. V celej histórii si však sledge hokej vyskúšalo viac ako 70 záujemcov. Je to síce krásny šport, ale aj veľmi ťažký. Kto ho chce hrať, potrebuje pevnú vôľu a veľa odhodlania. Najmladší hráč má 18, najstarší 43.

Aké sú najväčšie úspechy vášho tímu?

3. miesto Slovenska na MS B v Östersunde.

Kde vás nájdu záujemcovia a ako často mávate tréningy?

Približne raz za mesiac mávame sústredenie v Dolnom Kubíne. Tam prichádzajú záujemcovia z celého Slovenska. Okrem toho trénujeme v priebehu týždňa v Ružomberku a v Dolnom Kubíne. Radi by sme založili tréningové strediská aj v iných mestách, ale najskôr potrebujeme mať záujemcov, ktorí by v nich boli ochotní trénovať.

Všetkým záujemcom aj fanúšikom odporúčam našu webovú stránku http://www.sledgehokej.sk alebo https://www.facebook.com/SlovakSledge.

SAM_6950

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.