Slováci do Nórska s 25 hráčmi, Ramsay musel urobiť niekoľko zmien

Slovenská hokejová reprezentácia sa zišla na pondelňajšom zraze pre treťou akciou sezóny v neúplnom zložení. Z pôvodných 24 nominovaných hráčov na turnaj MECA Hockey Games 2017 v nórskom Hamare chýbalo trénerovi Craigovi Ramsaymu v Bratislave osem hokejistov. Kouč musel urobiť tri zmeny kvôli zraneniam. Ladislava Nagya nahradil Matúš Sukeľ, miesto Ladislava Romančíka zaujal Peter Čerešňák a dvojica Matej Paulovič - Michal Krištof nahradila Mareka Viedenského. Káder sa tým rozšíril na 25 hráčov.

0
Na snímke vpravo tréner slovenských hokejových reprezentantov Craig Ramsay a vľavo tréner brankárov Ján Lašák počas zrazu slovenskej reprezentácie pred turnajom MECA Hockey Games 2017 v nórskom Hamare, 11. decembra 2017 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
- Reklama -

Na úvodnom tréningu pred odletom do Nórska nemal realizačný tím k dispozícii Michela Miklíka z fínskeho Jyväskylä a štvoricu slovanistov Ivana Švarného, Andreja Meszároša, Pavla Skalického a Tomáša Hrnku. Všetci sa k tímu pripoja v utorok. “Belasých” ešte v pondelok večer čakal zápas v KHL na ľade Dinama Minsk. V utorok si povinnosti v Lige majstrov budú plniť Vladimír Dravecký z Třinca a Adam Jánošík z Liberca, obaja sa k výprave pridajú až v Hamare.

“Niekoľko hráčov sa nám zranilo tesne pred zrazom, museli sme tak urobiť niekoľko zmien a oželieť hráčov, ktorých sme chceli vidieť. Šancu sme dali hokejistom, ktorých sme otestovali už v dvojzápase proti Česku, respektíve na Nemeckom pohári. Ceníme si, že sa sem dokázali tak rýchlo dopraviť,” uviedol tréner Ramsay. Toho mrzí, že nemohol vidieť v akcii skúseného Nagya: “Je mi ľúto, že sa zranil. Ako starší hráč podal na prvej akcii proti Čechom vynikajúce výkony, mal som z neho dobrý dojem. Škoda, že nemohol teraz prísť na turnaj. Budeme ho však naďalej sledovať, stále o ňom uvažujeme v súvislosti s nomináciou na olympiádu, keď sa uzdraví.”

Turnaj v Nórsku bude pre reprezentantov dobrým testom pred ZOH 2018 v Pjongčangu. Pre hráčov je to jedna z posledných možností, ako zaujať trénerov v súvislosti s nomináciou na februárovú olympiádu. V najlepšom svetle sa chcel v Hamare ukázať Libor Hudáček, útočník švédskeho Örebra však napokon možno neodcestuje na MECA Hockey Games pre zranenie ramena. “Mám problém s ramenom, limituje ma už dva mesiace. Som pod tabletkami, niekoľko zápasov som vynechal, v pondelok som dostal protizápalovú injekciu. Uvidíme, čo to urobí za dva-tri dni. Ak to nepomôže, budem musieť ísť na operáciu. Ak to tretí deň nebude bolieť, tak to vyskúšam. Tréner Ramsay chce, aby som odohral čo najviac zápasov,” prezradil L. Hudáček. Kanadský kouč SR bude čakať na výsledky lekárskej kontroly. “Chcel som ho vidieť v akcii, no možno nebude môcť v Nórsku hrať pre zranenie. Pozrie sa na neho v stredu lekár, verím, že bude môcť absolvovať plný tréning a podľa toho sa rozhodneme,” dodal na adresu L. Hudáčka.

Na zraz do Bratislavy pricestoval aj Ivan Baranka z Vítkovíc, ktorý bol v nominácii aj na predchádzajúci Nemecký pohár, 32-ročnému obrancovi však vtedy neodobril štart lekár tímu. “Na zraz prichádzam s dobrými pocitmi. Som rád, že to na tretí pokus vyšlo. Mal som tu byť v auguste, nevyšlo to, mal som tu byť na Nemecký pohár, nevyšlo to, tak som rád, že môžem byť na poslednej generálke pred olympiádou. Turnaj v Nórsku bude pre nás dobrá previerka, asi najvážnejší protivník bude Rusko,” poznamenal Baranka. Naopak, po dvoch rokoch sa v národnom tíme predstaví ďalší obranca, Tomáš Starosta. “Ja sa na turnaj teším. Je to pre mňa motivácia ukázať sa, čo vo mne je a zároveň by som chcel zabojovať o olympijskú miestenku,” povedal skúsený Starosta. Rovnako po dvoch rokoch si najcennejší dres oblečie aj útočník Tomáš Surový. “Ja sa veľmi teším, pretože som nebol v reprezentácii dlhšie. Ale skôr som zvedavý, čo ukážem. Je to z mojej strany o očakávaní. Na olympiádu vôbec nemyslím, je na to ešte priskoro,” uviedol Surový.

Po druhý raz za sebou dostali dôveru trénera Ramsayho obrancovia Peter Čerešňák a Adam Jánošík a útočníci Patrik Lamper, Matúš Sukeľ, Lukáš Cingel, Peter Ölvecký, Miloš Paulovič, Michal Krištof a Miloš Bubela. Všetci sa predstavili aj na novembrovom turnaji v Augsburgu. Slovenskí hokejisti absolvujú spolu dve tréningové jednotky a v stredu ráno odletia do Hamaru. V dejisku tohtoročného turnaja nastúpia od štvrtka do soboty postupne proti Francúzsku, olympionikom Ruska a domáceho výberu. Vlani sa Slováci pod vedením Zdena Cígera predstavili v dvojzápase v Hamare v generálke na MS v Kolíne. V oboch  zápasoch proti Nórom zvíťazili 3:2, resp. 3:0. Príjemné spomienky má na druhý duel Július Hudáček, ktorý vychytal čisté konto. Brankársky post je v súčasnej situácii najvyrovnanejší. Skvelými výkonmi sa na novembrovom turnaji v Nemecku prezentovalo trio Ján Laco, Patrik Rybár a Marek Čiliak, spolu s Hudáčkom tentokrát dostanú priestor Denis Godla a Branislav Konrád.

V nominácii na decembrovú previerku sa očakával aj Tomáš Záborský z fínskeho klubu Tappara Tampere. Ten sa ospravedlnil pred turnajom v Augsburgu, generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan tentokrát jeho telefónne číslo vytočil opäť. “Hovorili sme spolu. Tomáš čaká spolu s manželkou prírastok do rodiny a preto by chcel byť v tomto období s ňou. Jeho účasť na olympiáde sa týmto skomplikovala, ale čo sa týka budúcnosti, vyjadril sa smerom k reprezentácii pozitívne,” povedal Šatan.

Aktualizovaný káder SR pred MECA Hockey Games 2017:

Brankári:
Branislav Konrád (HC Olomouc/ČR), Denis Godla (KalPa Kuopio/Fín.), Július Hudáček (HC Severstaľ Čerepovec/KHL)

Obrancovia:
Peter Čerešnák (HC Plzeň/ČR), Tomáš Starosta (HK Dukla Trenčín), Andrej Meszároš (HC Slovan Bratislava/KHL), Ivan Švarný (HC Slovan Bratislava/KHL), Dominik Graňák (Mountfield Hradec Králové/ČR), Adam Jánošík (Bílí Tygři Liberec/ČR), Ivan Baranka (HC Vítkovice Ridera/ČR), Oldrich Kotvan (BK Mladá Boleslav/ČR)

Útočníci:
Matúš Sukeľ (MHK 32 Liptovský Mikuláš), Andrej Kudrna (HC Sparta Praha/ČR), Lukáš Cingel (HK Hradec Králové/ČR), Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec/ČR), Michel Miklík (JYP Jyväskylä/Fín), Peter Ölvecký (HK Dukla Trenčín), Miloš Bubela (HC ’05 iClinic Banská Bystrica), Patrik Lamper (HC ’05 iClinic Banská Bystrica), Tomáš Surový (HC ’05 iClinic Banská Bystrica), Tomáš Hrnka (HC Slovan Bratislava/KHL), Pavol Skalický (HC Slovan Bratislava/KHL), Michal Krištof, Matej Paulovič (obaja HK Nitra), Libor Hudáček (Örebro Hockey, Švéd.)

Realizačný tím:
Miroslav Šatan (generálny manažér),
Craig Ramsay (hlavný tréner),
Vladimír Országh, Ľubomír Višňovský (asistenti trénera),
Ján Lašák (tréner brankárov),
Igor Andrejkovič (videoanalytik),
Iľja Chandoga (lekár),
Viktor Fábik, Andrej Foltýn (fyzioterapeuti),
Dušan Čulka, Juraj Stopka (výstrojoví manažéri)

Program turnaja MECA Hockey Games 2017:
štvrtok 14. decembra:
Francúzsko – SLOVENSKO (16.00), Nórsko – olympijský výber Ruska (20.00)
piatok 15. decembra:
olympijský výber Ruska – SLOVENSKO (16.00), Nórsko – Francúzsko (20.00)
sobota 16. decembra:
Francúzsko – olympijský výber Ruska (13.00), Nórsko – SLOVENSKO (17.00)

V realizačnom tíme slovenskej hokejovej reprezentácie pred turnajom MECA Hockey Games v nórskom Hamare nechýba opäť Ľubomír Višňovský. Bývalý dlhoročný reprezentačný obranca a majster sveta z Göteborgu 2002 pomáhal kanadskému trénerovi Craigovi Ramsaymu už v augustových prípravných stretnutiach s Českom, vynechal však novembrový Nemecký pohár v Augsburgu. V Nórsku bude mať ako jeden z asistentov na starosť opäť obrancov.

Druhým asistentom trénera bude Vladimír Országh, na striedačke ich doplní ďalší z členov zlatej generácie Ján Lašák, ktorý bude dohliadať na brankárov. “Je dobré byť opäť v národnom tíme. Škoda, že už nemôžem byť na ľade ako hráč. Niekedy som chodil na zrazy nabalený, teraz už beriem len malý ‘pytel’ iba s jednou hokejkou. Čo už, nevadí,” povedal Višňovský, ktorý oficiálne ukončil hráčsku kariéru pred rokom.

Kým na predchádzajúcich reprezentačných akciách dostali šancu predovšetkým mladíci, na podujatí v Nórsku sa predstaví viacero skúsených hráčov, ktorých si Višňovský ešte pamätá ako spoluhráčov z národného mužstva. Teraz im bude radiť z pozície asistenta trénera. “S mnohými chalanmi som hrával, takže bude to iné. Som rád, že som ich zažil ako spoluhráčov, teraz ich zažijem ako tréner. Samozrejme, budem ich usmerňovať, pomáhať im a radiť. Už to budem vidieť z inej prespektívy. Verím, že nájdeme spoločnú reč,” uviedol Višňovský na pondelňajšom reprezentačnom zraze v Bratislave.

Ostrieľaných harcovníkov ako Dominik Graňák, Tomáš Starosta, Ivan Švarný či Tomáš Surový dobre pozná z čias, keď s nimi sedel v jednej šatni ako hráč. “S mnohými chalanmi som dlhé roky hrával, komunikácia s nimi bude ľahšia. S tými mladšími budem musieť ešte nájsť nejaký vzťah,” poznamenal. Či sa postaví na striedačku po Ramsayho boku aj na blížiacich sa ZOH v Pjongčangu, ešte nechcel predpovedať. “Olympiádu zatiaľ neriešim. Sústredím sa na túto akciu, neviem, čo bude potom. Možno po tomto turnaji sklamem a nedostanem ďalšiu ponuku,” dodal s úsmevom Višňovský, ktorý sa v pozícii hráča predstavil na štyroch olympiádach – Nagane 1998, Salt Lake City 2002, Turíne 2006 i Vancouveri 2010.


Slovenský hokejista Tomáš Surový patrí v nominácii Craiga Ramsayho pre turnaj v nórskom Hamare medzi najskúsenejších. V národnom tíme sa objavil po dvojročnej prestávke a mal by patriť medzi lídrov na ľade, ale predovšetkým v kabíne. Spolu s ním aj rovnako starý Tomáš Starosta.

Obaja by mali byť predĺženou rukou Ramsayho a mali by pomôcť mladším spoluhráčom. “Je tu mix mladších a starších hráčov, ktorí dostali pozvánku do reprezentácie. Ja osobne som sám zvedavý ako to pôjde. Nebol som v reprezentácii dva roky, teším sa na túto výzvu. Uvidíme, ako to dopadne,” povedal Surový na pondelňajšom zraze.

V Tipsport Lige predvádza kapitán Banskej Bystrice výborné výkony, pozvánka pre neho nebola prekvapením. “Chcel som to proste ešte skúsiť. Takže za pozvánku som šťastný a uvidíme, ako to pôjde. Potom to zhodnotím. Tejto možnosti sa však teším,” dodal Surový, ktorý si však v Hamare nezahrá s ďalším skúseným navrátilcom Ladislavom Nagyom. Ten sa zranil a na poslednú chvíľu ho nahradil Matúš Sukeľ. “Volal som Lacovi dnes ráno, pretože mi doktor povedal, že sa zranil. Je to veľká škoda, ale aj toto prináša hokejový život.”

Surový sa do reprezentácie vracia po dvoch rokoch, trému však nemá. “Trému nie, skôr som v takom očakávaní. Z ligy do reprezentácie to je predsa len skok, takže pre mňa je to skôr o odhodlaní ešte niečo dokázať,” vyhlásil skúsený útočník, ktorý tak absolvuje premiéru pod trénerom Ramsayom. “Áno, to je ďalšia vec, prečo som prišiel. Tréner priniesol nový štýl, predpokladám, že to bude aj teraz na kanadský spôsob. Aj na to sa teším. Som zvedavý, ale mám najlepšie referencie od klubových spoluhráčov, ktorí už pod trénerom Ramsayom hrali.”

Na záver kariéry si tak môže účastník dvoch zimných olympiád obohatiť svoj hokejový život o ďalšiu. “Nad olympiádou nerozmýšľam, ja sa chcem sústrediť na to, čo ma čaká tento týždeň. Ale viem, že sa tréneri budú pozerať na výkony hráčov smerom k Pjongčangu možno kritickejším okom. Uvidíme, ako to pôjde a potom ak by to šlo, tak až potom sa môžem ďalej zamýšľať nad olympiádou a motivovať sa. Teraz je na všetky úvahy naozaj skoro,” uzavrel Surový.

- Reklama -