Slovenky v Šali v úlohe favorita, Poloz: “Turnaj chceme vyhrať”

Bratislava - Slovenské hádzanárky začali v pondelok prípravu na turnaj prvej fázy kvalifikácie o postup na MS 2017. Od piatka do nedele sa v Šali stretnú v boji o dve postupové miestenky do baráže postupne s Ukrajinou (25. novembra), Gréckom (26. novembra) a Litvou (27. novembra).

0
Z tlačovej konferencie Slovenského zväzu hádzanej pred kvalifikačným turnajom ženskej reprezentácie o postup na MS 2017. Na snímke zľava reprezentačný tréner žien Dušan Poloz a hráčky Martina Školková, Lýdia Jakubisová, Lucia Mikulčík. Bratislava, 21. novembra 2016. FOTO TASR - Michal Svítok
- Reklama -

Slovenky budú na medzinárodnej scéne v pre ne netradičnej úlohe favorita a jasný cieľ je postup do ďalšej fázy. “Ja osobne mám ešte vyššie ambície a to skupinu vyhrať. To budem zdôrazňovať aj hráčkam,” povedal reprezentačný kouč SR Dušan Poloz, ktorý má po dlhom čase k dispozícii kompletný káder bez výraznejších zdravotných komplikácií.

O prvenstvo v skupine sa Slovenky pravdepodobne pobijú hneď v prvom piatkovom súboji s Ukrajinou. “Súper má možno na papieri silnejšie družstvo a disponuje hráčkami z kvalitnejších klubov, domáce prostredie však hovorí v náš prospech. Proti Ukrajine to bude asi kľúčový zápas, hoci ešte nie rozhodujúci. Pre nás je výzva bojovať v ňom o víťazstvo,” tvrdí Poloz. “O Grécku a Litve som podrobné informácie ani nezháňal. Bolo by pre mňa prekvapením, ak by postúpil niekto iný ako my a Ukrajina. Hoci Litva v kádri s legionárkami môže hrýzť.”

Poloz zatiaľ nevie ako jeho zverenky zvládnu úlohu favoritiek. “Sám som na to zvedavý, lebo väčšinou v tejto úlohe nie sme. Ale nesmieme sa toho báť, skôr sa na to tešiť a tak k tomu budeme pristupovať aj v príprave. Na našom systéme v obrane či v útoku nemáme čo meniť, oprášime ho a doladíme detaily,” vysvetlil kormidelník, ktorý má pred piatkovou ouvertúrou v pláne osem tréningových jednotiek. K dispozícii bude mať na turnaji spolu 22 hráčok.

Jedna z najvýraznejších reprezentačných opôr Lýdia Jakubisová z bundesligového Thüringer HC sa nechce sústrediť iba na súboj s Ukrajinou: “Bude to z nášho pohľadu asi najdôležitejší zápas, ale určite nemôžeme podceniť ani Grécko a Litvu.” Jej reprezentačná kolegyňa Lucia Mikulčík sa teší na návrat do Šale: “Verím, že nám domáce prostredie pomôže. Som rada, že hneď prvý zápas hráme s Ukrajinou. Najdôležitejšie je síce pre nás postúpiť, ale chceme skupinu vyhrať.”

Slovenky odohrajú všetky tri zápasy v Mestskej športovej hale v Šali o 17.45 h, ďalší zápas dňa je na programe vždy o dve hodiny neskôr. Po kvalifikácii čaká reprezentačný tím žien ešte cesta do Brazílie na medzinárodný turnaj za účasti domáceho tímu, Kuby a Uruguaja.

Slovenský zväz hádzanej v pondelok informoval, že v rámci stratégie rozvoja vytvorí osem regionálnych centier hádzanej. Budú v Bratislave, Šali, Topoľčanoch, Trenčíne, Považskej Bystrici, Michalovciach, Prešove a Dunajskej Strede. Pre zlepšenie mobility uzavrel zväz dohodu o spolupráci so spoločnosťou Auto Ideal a do konca roka 2017 tak bude mať k dispozícii päť automobilov značky Renault.

Program turnaja prvej fázy kvalifikácie MS 2017 v Šali:

piatok 25. novembra:
Slovensko – Ukrajina (17.45 h)
Litva – Grécko (19.45 h)
sobota 26. novembra:
Slovensko – Grécko (17.45 h)
Ukrajina – Litva (19.45 h)
nedeľa 27. novembra:
Slovensko – Litva (17.45 h)
Grécko – Ukrajina (19.45 h)

- Reklama -