Slovenky zabojovali v stíhacích pretekoch

0
Ilustračná fotka. Na snímke slovenská biatlonistka Paulína Fialková na trati stíhacích pretekov na 10 km vo 4. kole Svetového pohára v nemeckom Ruhpoldingu 9. januára 2016. Fialková skončila na 6. mieste. FOTO TASR/AP
- Reklama -

Hochfilzen – Nemka Laura Dahlmeierová si vybojovala na biatlonových MS v rakúskom Hochfilzene v stíhacích pretekoch zlatú medailu. Na 10 km trati zdolala striebornú Bielorusku Darju Domračevovú o 11,6 sekundy a bronzovú Češku Gabrielu Koukalovú o 16,6. Dve slovenské biatlonistky na štarte sa zoradili vedľa seba, 12. skončila Paulína Fialková (+1:15,9) a 13-ta Anastasia Kuzminová (+1:21,2).

Na stíhacie preteky s veľkým očakávaním upriamil pozornosť aj slovenský biatlon. Nádeje vzbudzovalo 8. miesto Kuzminovej v šprinte, odniesla si z neho na štart stratu len 44 sekúnd na zlatú Češku Koukalovú, na bronzovú Francúzky Chevalierovej jej chýbalo 19 sekúnd. O výraznejší posun vpred sa pokúsila aj druhá Slovenka na štarte, v šprinte 31. Paulína Fialková, ktorá taktiež na najlepšie príliš nestrácala, na 10. priečku len 38 sekúnd.

Na trať v slnečnom počasí vyrazili najlepšie v šprinte v poradí Koukalová, Nemka Dahlmeierová (+4) a Chevalierová (+25). Pri 20 terčoch sa vnášala do stíhačky aj lotéria, kto si lepšie udrží na strelnici popri vzrastajúcej únave nervy. Kuzminová napriek oslabenému organizmu z vírusovej choroby, s ktorou zápasila tesne pred MS, chcela v stíhačke siahnuť na dno svojich síl a rezerv. Premrznuté tvrdé trate z nočného mrazu jej vyhovovali a bežecky sa na nich cítila optimálne. Už pred štartom si hovorila buď, alebo a hneď sa vložila do ostrého bežeckého tempa. Titul z Holmenkollenu obhajovala Dahlmeierová, striebro Talianka Wiererová, bronz Francúzka Dorin-Habertová.

Češka Koukalová zvládla šprint excelentne, otázne bolo, ako si poradí s tlačenicou, ktorá už tradične sprevádzala stíhačku. Spočiatku udávala tempo spolu len s Dahlmeierovou, po úvodnej ležke však dvakrát krúžila na trestnom okruhu a na strelnici sa po problémoch s mierením veľmi zdržala, so zosunom na 13. priečku. Dahlmeierová netrafila raz, Kuzminová minula druhý terč, figurovala na 7. mieste, P. Fialková po čistej na 21.

Druhá streľba ležmo bola v znamení súčasného mierenia viacerých, z ktorej najlepšie vyšla Dahlmeierová, no aj Kuzminová na 5. mieste (+22,8) a P. Fialková na 13-tej (+43,0). Do boja o medaily sa vrátila aj Češka Koukalová s priebežnou 7. priečkou.

V prvej stojke druhý a štvrtý terč Kuzminová nevybielila, P. Fialková druhý a tretí, v poradí klesli na 11. a 19. miesto. Postavenie líderky si ustrážila Dahlmeierová, s najbližšími prenasledovateľkami Mäkäräinenovou (+13,2), Domračevovou (+20,5)) a Koukalovou (+27,6).

Záverečná streľba stojmo Kuzminovú (celková strelecká bilancia 1-0-2-0), a P. Fialkovú (0-0-2-0) podržala po bezchybnom mierení a zaradila na 13. a 14. miesto, Nemka Dahlmeierová vyčistila všetky terče, Mäkäräinenová za ňou raz minula. Nemka mala odstup na Domračevovú 8,6 sekundy, na Koukalovú 13,5 a takéto poradie zostalo až do konca. Pre 23-ročnú Dahlmeierovú to bolo druhé individuálne zlato na MS v kariére, prvým sa ovenčila vlani v Holmenkollene na rovnakej trati. Veľký posun vpred ukázala Paulína Fialková, pri svojom životnom úspechu na MS poskočila z 31. priečky na 12-tu, keď v závere sa dostala aj pred Kuzminovú.

- Reklama -