Slovenky zdolali Česko, no nepostúpili

Poprad - Volejbalistky Slovenska napokon neuspeli v boji o majstrovstvá Európy. V odvetnom barážovom zápase síce vyhrali nad Českom 3:2, ale na postup im to nestačilo. Slovenky museli zdolať Češky 3:0 alebo 3:1, čím by si vynútili rozhodujúci zlatý set. Za stavu 1:1 však prehrali tretí a ten definitívne rozhodol o tom, že na kontinentálny šampionát ide české družstvo.

0
Na snímke zľava Paula Kubová, Dominika Valachová a Jaroslava Pencová (všetky SR) v odvete 3. kola kvalifikácie ME 2017 vo volejbale žien Slovensko – Česká republika v Poprade 5. októbra 2016. FOTO TASR – Oliver Ondráš
- Reklama -

Slovenky štartovali na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy, ktorý sa koná v dvojročnom cykle, naposledy v roku 2009. V predchádzajúcich dvoch kvalifikáciách v rokoch 2013 a 2015 vypadli až v baráži po prehrách v zlatom sete.

2. zápas 3. kola kvalifikácie ME žien 2017:

Slovensko – Česko 3:2 (-26, 19, -23, 22, 10)

/prvý zápas 0:3, na ME postúpilo Česko/
SR: Koseková, Kubová, Hrončeková, Kuciaková, Pencová, Radošová, Koseková libero Valachová (Dudová, Crkoňová)
ČR: Kossányiová, Purchartová, Havlíčková, Mlejnková, Trnková, Smutná, libero Dostálová (Hodanová, Vincourová, Toufarová, Nachmilnerová, Kojdová).
Rozhodovali: Georgijev (Bul.) a Szabo (Maď.), 950 divákov.

Lepší vstup do zápasu mali Češky, ktoré viedli 0:2 i 2:5. Domáce hráčky sa však snažili získať prvý set pre seba a zlepšenou hrou na sieti vyrovnali na 19:19. Následne sa viackrát dostali do tesného náskoku. Dramatický prvý set napokon lepšie zvládli hostky a po smeči Havlíčkovej a následnom úspešnom bloku vyhrali na 26.

Od prvých minút druhého dejstva hrali Slovenky koncentrovanejšie. Po bloku Pencovej viedli už o päť bodov (17:12). Češky v ďalšom priebehu znížili, ale k dráme už nedošlo. Radošovej podanie Češky podcenili a znamenalo to vyrovnanie na 1:1.

V treťom sete viedli najprv Slovenky, ale Češky šnúrou piatich vydarených akcií otočili na 5:2 vo svoj prospech. Zverenky Mareka Rojka to nepoložilo a v ďalšom priebehu si udržiavali tesný náskok. Češky však najmä zásluhou presnejšej koncovky vyrovnali a napokon získali tretí set 25:23. Ten pre ne znamenal istotu postupu na ME.

Na hre slovenského družstva nebolo vidieť sklamanie z istého vypadnutia a naďalej sa snažilo o vyrovnanie priebežného stavu. Štvrtý set priniesol vyrovnaný priebeh a napokon úspešnejšiu koncovku slovenského družstva. Slovenky napokon lepšie zvládli aj rozhodujúci piaty set.

- Reklama -