Slovenský fanúšik v Dánsku nesklamal

Okolie kodanskej Royal arény sa počas májových dní premenilo na farebnú dúhu. Nespôsobil ju však atmosférický úkaz, ale záplava hokejových dresov, v ktorých fanúšikovia navštevovali zápasy majstrovstiev sveta. Nechýbali medzi nimi ani bielo-modro-červené slovenských priaznivcov.

„Slovenskoo, Slovensko, heja, heja Slovenskoo“ sa striedalo s „Češi, Češi.“ Podpichovačky, hektolitre piva a dobrá nálada sprevádzali oba tábory. Na úvodný zápas pricestovali tisícky priaznivcov z oboch krajín. Do kariet im zahralo viacero faktorov. Hneď na úvod turnaja sa hralo atraktívne derby, navyše, bol víkend.

Kužmovej finálová súperka: Kvôli tým veľkým turnajovým momentom človek trénuje

„Prišli by sme aj cez týždeň, ale takto nám to padlo vhod. Aspoň si nikto z nás nemusel brať dovolenku. Fandenie doma je trocha iné, lebo sedíte v obývačke, alebo v miestnom podniku, načapujete si slovenské pivo, a k tomu zajedáte slanými Slovakia Chips. Tieto tradičné rituály mi tu chýbali, ale na druhej strane, tejto autentickej atmosfére sa nič nevyrovná,“ povedal Košičan Vlado.

Slovenský fanúšik v Dánsku nesklamal
Fanúšikovia slovenskej a českej reprezentácie vo fanzóne pred začiatkom zápasu Slovensko-Česko.

Cestu do Kodane si s kamarátmi naplánoval mesiace vopred. Navštívil nielen hokej, ale aj futbalové derby FC Kodaň – Brøndby Kodaň. „Išli sme autom vyše 15 hodín. Napriek únave a dlhej ceste to stálo za to. Boli sme aj vlani v Kolíne. Hokej milujeme. Navyše sme počuli, že Dánky sú pekné baby, tak sme to museli overiť,“ pripojil Vlado s úsmevom a ukázal na svoj dres s menovkou Demitra. „Som síce východniar, ale Paliho som mal vždy rád. Žiaľ, na slovenské góly sa pozerá už len z neba.“

Odložiť si stovky eur na cestu a pobyt v Kodani neváhali ďalšie početné skupiny slovenských fanúšikov. Počas prvého víkendu ich bolo okolo päť tisíc, na každom z  ostatných zápasov fandilo vždy niekoľko stoviek priaznivcov spod Tatier.

Viete správne dýchať počas športovania?

„Bol som prekvapený, koľko Slovákov nás prišlo podporiť. Boli úžasní, skvelí, v každom zápase nás držali. Ľudia prišli vždy dobre naladení, povzbudzovali nás. Nie ako internetoví hejteri. Sami vidíme, čo sa deje na Slovensku. Poctivým ľuďom sa nežije ľahko, krajina prechádza ťažkým obdobím. Hokej má však takú silu, že vie národ spojiť. I preto sme brali naše výkony s plnou vážnosťou, hrať dobre bola zodpovednosť a veľký záväzok,“ povedal tréner brankárov Ján Lašák, a zároveň jedna z tvári limitovanej edície Slovakia Chips so slovenskými hokejistami. Majster sveta z Göteborgu zažil časy, kedy slovenský hokej dominoval svetu. Teraz sa z funkcionárskej pozície snaží, aby sa k medailovým métam znovu prinavrátil. Sila a podpora fanúšikov mu k tomu pomáhajú.

Slovenský fanúšik v Dánsku nesklamal
Fanúšikovia slovenskej a českej reprezentácie vo fanzóne pred začiatkom zápasu Slovensko-Česko.

Priaznivci si s hrdosťou zápas čo zápas obliekali slovenský dres, počas šampionátu zabúdajú na klubovú príslušnosť a vyjadrujú si vzájomnú spolupatričnosť. Vďaka kvalitnej príprave sú vyzdobení dresmi, šálmi, čiapkami a inými doplnkami. Myslia aj na tradície, mnohí majú nielen dresy terajších reprezentantov, ale aj legiend ako Šatan, Pálffy, Bondra.

Ako sa stravujú MMA zápasníci

„Mať na sebe hokejový dres a byť priamo na zápase je pocit, ktorý sa nedá vyčísliť. Päť dní v Kodani s letenkou, ubytovaním a bežnými nákladmi ma vyšli do tisíc eur, ale zážitky, ktoré som tu nazbieral, mi zostanú na celý život. Špeciálne momenty z fan zóny. Hokejoví fanúšikovia sú iní ako futbaloví. Tu nehrozia konflikty. Naopak. V telefóne mám množstvo fotiek so švédskymi či ruskými priaznivcami. Vôbec pritom nevadí, že si niekedy nerozumieme. Dobrá nálada a láska k športu nás spája,“ povedal fanúšik Edo z Bratislavy. Od organizátorov si nechal pomaľovať tvár, na hlavu nasadil goralský klobúk a s hlasitým pokrikom „Slovenskoo, Slovensko, heja, heja Slovenskoo“ sa vybral na štadión po neopakovateľný športový zážitok rovnako ako tisíce ďalších Slovákov, ktorí navštívili majstrovstvá sveta v hokeji. Inak tomu nebude ani budúci rok, keď sa budú konať priamo v krajine pod Tatrami, čo bude pre väčšinu Slovákov srdcovou záležitosťou.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať