Od polovice septembra strážiš „svätyňu“ poľského prvoligového celku Ruch Chorzów. Ako zatiaľ hodnotíš tento zahraničný angažmán?

Zatiaľ nemôžem tvrdiť, že by som bol veľmi spokojný s našimi výsledkami. Sám svoje vystúpenia nechcem hodnotiť, no sebakriticky viem, že som už podával aj lepšie výkony. Ešte je pred nami ale druhá polovica sezóny a verím, že sa nám začne viac dariť a prikloní sa k nám aj šťastie, ktoré nám možno trošku chýbalo na jeseň. Z celkového hľadiska ale vôbec nepovažujem angažmán za negatívny. Naopak, som veľmi rád, že sa mi podarilo dostať do Ekstraklasy a tradičného poľského klubu, ktorý je v krajine silným pojmom. Už len pridať lepšie výsledky.

Ako si sa vlastne dostal do spomínaného a historicky mimoriadne slávneho Ruchu Chorzów? Vyhliadol si ťa priamo tréner Waldemar Fornalik, prípadne klubový manažment alebo ti dopomohol k prestupu agent?

Keďže po odchode Matúša Putnockého hľadali v klube skúsenejšieho brankára, bol som oslovený aj ja. O tomto interese ma informoval jeden zahraničný agent, takže nie priamo vedenie klubu. Bol som tu už v lete na krátkej skúške, no nakoniec až na jeseň sme sa dohodli na spolupráci.

V 16-člennej tabuľke však patrí Chorzówu aj po prvom jarnom kole posledná priečka. Kde hľadať príčiny tohto neutešeného stavu? Má Ruch naozaj najslabší káder v súťaži?

Sám nepoznám presné príčiny tohto stavu. Vidím cez zápas, že nie sme slabším mužstvom, no v niektorých situáciách si možno menej veríme. Poprípade máme menší výpadok koncentrácie, ktorý potom rozhodne celý zápas. Dlhší čas sú bodové rozdiely medzi tímami minimálne. Navyše nám boli odpočítané 4 body národným futbalovým zväzom. Okrem toho keby sme mali dva zápasy s opačným výsledkom s tímami nad nami, hneď by sme boli takmer v strede tabuľky.

Mimochodom, ktorí hráči patria podľa tvojho názoru k najväčším hviezdam Ekstraklasy a v dohľadnej dobe prestúpia do niektorej z kvalitnejších líg?

Priznám sa, že zatiaľ nemám perfektný prehľad o konkrétnych hráčoch. Poľskú ligu som, samozrejme, sledoval aj v minulosti, ale až teraz spoznávam kvalitu hráčov. Proti niektorým klubom ešte len budem hrať, tak možno potom lepšie zhrniem celkovú kvalitu (úsmev).

14680543_818302854938875_4834004409093073604_n

O poľskej Ekstraklase sa vo všeobecnosti hovorí, že má vyššiu úroveň ako naša najvyššia súťaž. Súhlasíš s týmto názorom? Ak áno, kde vidíš najväčšie rozdiely oproti našej Fortuna lige?

Vyššiu úroveň tvoria podľa mňa hlavne televízia, respektíve televízne práva a tiež väčšie zrenovované štadióny. Takisto je na stretnutiach lepšia návštevnosť – zo strany ľudí cítiť väčší záujem o futbal v porovnaní so Slovenskom. Na základe TV práv aj samotných majiteľov tak disponujú poľské kluby väčšími finančnými prostriedkami. Osobne som ale aj tak presvedčený, že žiaden zo slovenských tímov by určite v Ekstraklase nezaostával. Z hernej stránky rozdiel nie je príliš výrazný.

Už teraz máš za sebou bohatú legionársku kariéru, veď v minulosti si okrem Slovenska chytával aj v Česku (Zbrojovka Brno), respektíve na Ukrajine (Metalurg Zaporožie), či v gruzínskom Diname Tbilisi. Ktorú štáciu hodnotíš ako svoju najvydarenejšiu?

V Tbilisi sa mi podarilo zažiť úspechy, ktoré sú cieľom každého futbalistu – zisk trofejí. Hoci to boli trofeje „len“ z domácich súťaží, vždy to budem radiť medzi najväčšie úspechy vo svojej kariére. Taktiež po futbalovej stránke som tam určite neupadal. Naopak, tréningový proces aj materiálne zabezpečenie boli na vysokej úrovni. Chýbali iba úspechy v európskych súťažiach a vyššia úroveň tamojšej ligy. Toto považujem za jediné mínus gruzínskeho angažmánu.

Pôsobenie na Ukrajine považujem tiež za veľmi podarené. Bol som tam spokojný vo všetkých smeroch! V tom čase bola ukrajinská liga jednou z top európskych líg. Tam boli veru materiálne aj finančné podmienky neporovnateľné so slovenskými. A na zápasy proti ukrajinským veľkoklubom spomínam vždy veľmi rád. Dovolím si povedať, že ak by v krajine nenastala zlá politická situácia, neuvažoval by som o odchode z Ukrajiny.

A vyskytol sa v tvojej kariére aj angažmán, ktorý považuješ s odstupom času za omyl?

Nemyslím si, že by som zatiaľ vo svojej kariére ľutoval prestup do niektorého z klubov.

Sleduješ aj dianie v slovenskej Fortuna lige? Máš na Slovensku kamarátov, či bývalých spoluhráčov, ktorí ťa informujú o dianí? Alebo sa sústredíš výhradne na svoju prácu v Poľsku?

Sledujem počínanie každého svojho bývalého klubu. A takisto hlavne ex-spoluhráčov, s ktorými sme zostali kamarátmi.

O slovenskej lige mám, samozrejme, veľmi dobrý prehľad. Sledujem výsledky, prípadne zostrihy z každého kola, takže viem nielen o bývalých spoluhráčoch, ale aj tréneroch. Navyše teraz bývam oveľa bližšie domovine ako v minulosti, takže som aj častejšie na Slovensku.

Ako relaxuješ, keď si potrebuješ od futbalu „vyčistiť hlavu“? Máš aj nejaké špeciálne hobby?

Ak je viac času a okolitá krajina sa človeka núka, tak rád „turistikujem“. To sa týkalo najmä Gruzínska a Ružomberka.

Inak si viem dobre oddýchnuť aj doma na gauči (úsmev). Posledných 8 mesiacov ale najviac relaxujem s priateľkou Dankou, ktorá mi veľmi pomáha vytvoriť v domácnosti dokonalý komfort k oddychovaniu. Špeciálnym hobby by som nazval diaľkové vysokoškolské štúdium, ktoré som začal len nedávno. Paradoxne mi ho poradila práve priateľka. Zatiaľ to zvládam a dúfam, že do budúcnosti to bude prínosom.