Smoothie – je naozaj zdravé? Na čo si dať pozor. Husté ovocné a zeleninové mixy, inak známe aj ako smothies, sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube. V ponuke mnohých obchodov so zdravou výživou, kaviarní, reštaurácií, či dokonca špecializovaných “smoothiarní“ nájdete čisto ovocné, alebo zeleninové koktaily, ale aj zmiešané ovocno-zeleninové, či obohatené o ďalšie prísady ako jogurt, rastlinné mlieko, ovsené vločky, kokos, škorica, chia či iné semiačka.
Nehovoriac o tom, že internet je plný receptov a zaručene nájdete aj diéty či očistné detoxikačné kúry na báze týchto koktailov, rovnako aj špeciálne prístroje tzv. smoothovače, s pomocou ktorých si ich jednoducho pripravíte aj doma. Ak ste aj vy prepadli smoothie mánii, stojí za to sa zamyslieť nad nasledovnými otázkami: Je smoothie skutočne také zdravé a vhodné na každodennú konzumáciu? Na čo si pri jeho príprave, kúpe a pití dať pozor?
Poďme pekne poporiadku. Čo je vlastne smoothie?
Smoothie je rozmixované ovocie, zelenina alebo ich kombinácia zmiešaná s vodou (prípadne ďalšími prísadami, ako bolo spomenuté vyššie). Na rozdiel od štiav nemá úplne tekutú, ale skôr kašovitú konzistenciu a obsahuje vlákninu a mnoho výživných látok. Medzi jeho výhody patrí ľahká stráviteľnosť, jednoduchá a rýchla príprava, jednoduchá konzumácia.
TIP na recepty: Smoothie
Nemožno mu odoprieť, že je neskutočne chutné a môže vám pomôcť aj pri redukcii váhy. Ak si ho viete správne pripraviť, tak okrem toho, že vás v lete osvieži, dostanete do seba veľké množstvo hodnotných živín. Je vhodné na raňajky, desiatu alebo pred športovým výkonom, keďže tak nezaťažuje trávenie. Takisto ho možno zvoliť ako formu ľahkej večere.
Pozor na ovocné smoothies
V tekutej resp. kašovitej forme sa ovocie a zelenina konzumuje omnoho jednoduchšie, ako keď je konzumovaná v celku. V dôsledku toho ste schopní za kratší čas zjesť väčšie množstvo. Určite sa vám už stalo, že ste pol litra smoothie vypili za pár minút bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili. Skúste sa zamyslieť nad tým, či by ste rovnaké množstvo ovocia či zeleniny v celku boli schopní zjesť za rovnakú dobu.
TIP: Behajte bez stresu!
Konzumácia ovocia a zeleniny je samozrejme zdravá a prospešná, no v tomto prípade sa môže stať, že to s množstvom preženiete, keďže pocit nasýtenia sa dostaví až po dlhšej dobe, kedy si váš mozog uvedomí signály tráviacej sústavy. V prípade zeleniny je to v poriadku, pozor si však treba dávať na ovocie. Ovocné smoothies totiž okrem vitamínov obsahujú aj veľké množstvo cukru, predovšetkým fruktózy, ktorej nadmerná konzumácia nie je zrovna veľmi zdraviu prospešná, zvyšuje hladinu cukru v krvi a keďže pre svaly je bezvýznamná, premieňa sa na tuk. Na druhej strane je to však stále lepšie ako piť umelo sladené nápoje, či jesť keksíky a čokoládové tyčinky.
Na čo ešte si dať pozor
- Kupované smoothies. Pri kupovaných koktailoch si dávajte pozor na zloženie. Určite sa vyhnite takým, ktoré obsahujú konzervanty, pridaný cukor, či umelé sladidlo, alebo nebodaj zmrzlinu, ovocný džús či rozmixované sušienky.
- Skladovanie. Ideálne je konzumovať čerstvo pripravené smoothie, no môžete si ho pripraviť aj vopred. Neodporúča sa však skladovanie dlhšie ako 2 dni. Najlepšie urobíte ak ho budete skladovať v skle a zaručene sa vyhnite PET fľašiam.
- Pite pomaly. Ak je smoothie správne pripravené (obsahuje okrem zeleniny a ovocia aj napr. kvalitné proteíny alebo tuky) môže byť plnohodnotnou náhradou jedla. Akékoľvek jedlo by ste nemali do seba narýchlo nahádzať, ale jesť ho v kľude, pomaly a postupne. Toto pravidlo platí aj v prípade smoothie. Aj keď sa pije ľahko, skúste si ho vychutnať a piť ho aspoň 10 minút.
Ako si pripraviť smoothie
Pri príprave toho nápoja, alebo skôr pokrmu by ste mali dodržiavať určité zásady, aby ste z neho vyťažili čo najviac. Ako základ použite banány, avokádo alebo mango, ktoré vám zaručia krémovú konzistenciu. Neodporúča sa kombinácia ovocia so živočíšnym mliekom, preto použite radšej rastlinné.
TIP: Čo jesť pred behom a čo po behu?
Výborné je napríklad kokosové alebo mandľové. Na zriedenie však pokojne môžete použiť aj čistú vodu, alebo čerstvú šťavu, napríklad jablkovú alebo pomarančovú. Ďalej sa už fantázii medze nekladú. Použiť môžete prakticky všetky druhy ovocia a zeleniny. Aj listovú zeleninu, špenát či koreňovú zeleninu alebo sušené ovocie. Nič nepokazíte ani pridaním byliniek ako je mäta, alebo medovka, prípadne korenín ako vanilka, škorica či zázvor.
Recepty na domáce smoothies
Zelené smoothie
- 2 šálky špenátových listov
- 2 – 3 kiwi
- 1 banán
- čerstvo vytlačená šťava z pomaranča
- lyžička ľanových semiačok
- lyžička chia semiačok
Postup:
Špenátové listy, kivi a banán nakrájajte, dajte do mixéra a poriadne rozmixujte. Pridajte pomarančovú šťavu, semiačka a znova zmixujte. Ak je smoothie príliš husté, môžete ho zriediť trochou vody.
Exotické smoothie
Potrebujeme:
- polovica menšieho ananásu
- 1 banán
- 1 broskyňa
- 1 marakuja
- 2 dl kokosového mlieka
- 2 lyžičky strúhaného kokosu
Postup:
Nakrájaný ananás, banán a broskyňu rozmixujte. Pridajte kokosové mlieko a strúhaný kokos a zmiešajte. Na záver pridajte dužinu marakuje.
[…] TIP: Smoothie – je naozaj zdravé? Na čo si dať pozor […]