Soliť či nesoliť. Soľ nad zlato. Každý z vás určite pozná rozprávku, v ktorej kráľ vyženie svoju dcéru len preto, že mu na otázku, ako veľmi ho ľúbi, odpovie: ako soľ. Nakoniec však zistí, že bez soli sa žiť nedá. Používame ju každodenne, pridávame ju do všetkých pokrmov, dokonca ani zvieratá bez nej neprežijú. Viete však, ako vznikla, z čoho sa vlastne skladá a aké má pozitívne či negatívne vlastnosti? Dočítate sa to v nasledujúcich riadkoch.
Za vznik súčasných nálezísk soli je zodpovedná hviezdna explózia, z ktorej sa sformovala naša planéta. Kremičité horniny a pukajúca zemská kôra, ktorá sa nachádza ukrytá hlboko v oceánoch, obsahuje soľ, ktorá sa tak dostala do morí. Následné odparovanie morskej vody, najmä v plytkejších miestach oceánov, viedlo ku kryštalizovaniu a usadeniu minerálov, čiže kamenná soľ predstavovala medzi látkami rozpustnými v morskej vode najvyšší podiel.
TIP: Domáce klíčky – ideálne pri jarnej očiste alebo chudnutí
Nie je to tak dávno, čo vedci zistili, že prírodná kryštalická soľ sa skladá z tých istých 84 prvkov, z akých sa skladá ľudské telo. Ľudia ju používali od nepamäti, nielen pri varení, ale napríklad slúžila ako pomôcka pri balzamovaní v starovekom Egypte, pri výrobe koží alebo ako jediný možný konzervačný prostriedok pre uchovanie potravín.
Svoje využite našla dokonca aj v náboženstve, kde bola používaná počas obradov exorcizmu, krstu či požehnania. Slúžila na vyháňanie démonov alebo ju rozsypali po bojisku ako symbol víťazstva. Rovnako ako v kresťanstve, tak aj v „pohanskej antike“, keltskej tradícii a islame sa soľ stáva spojovacím článkom a prostredníkom medzi ľudskou a božou sférou.
Až počas 20. storočia si ľudia začali uvedomovať aj negatívne vlastnosti, ktoré vyplývali z nadmernej konzumácie soli, pretože ako vieme, spôsobuje napríklad vysoký krvný tlak, ochorenie obličiek alebo stratu vápnika a následné choroby spojené s kosťami.
V poslednej dobe sa verejnosti opäť pripomínajú jej liečebné účinky a na trhu existuje niekoľko typov a druhov soli, ktoré si môžeme kúpiť, či už v potravinách, alebo špecializovaných obchodoch so zdravou výživou.
Pozitívne vlastnosti soli
Soľ, alebo chlorid sodný, sa skladá zo 40 % sodíka a 60 % chlóru. Ich každodenný príjem je pre ľudský organizmus dôležitý najmä preto, že telo si chlorid sodný samo nevie vyrobiť. I keď lekári tvrdia, že by sme mali znižovať príjem soli v potravinách, úplne bez soli by to tiež nešlo. Potrebujeme ju pri prenose nervových vzruchov, pri svalovej činnosti, uľahčuje vstrebávanie aminokyselín a glukózy a reguluje krvný tlak.
TIP: Prečo náš mozog potrebuje tuky v strave?
Soľ taktiež blahodarne pôsobí pri liečbe dýchacích či kožných ochorení. Soľné bane, jaskyne alebo soľné lampy sú vynikajúcim prostriedkom na naštartovanie prirodzenej obranyschopnosti organizmu, očistu dýchacích ciest a uľahčenie dýchania.
Často sa využívajú aj tzv. Soľankové kúry, ktoré pomáhajú pri:
- kožných chorobách (napr. Lupienka) a plesniach
- reumatických ochoreniach
- vyčistení pleti
- problémoch so žlčovými a ľadvinovými kameňmi
- vyrovnávaní hladiny zásad a kyselín v tele.
Maximálnou dennou odporúčanou dávkou sodíka pre zdravého jedinca je 2,3 gramu, čo zodpovedá asi šiestim gramom kuchynskej soli (jedna čajová lyžička). Vzhľadom na to, že viacerí z nás obsah sodíka v potravinách nesledujú, toto množstvo sa počas dňa nazbiera pomerne rýchlo.
Negatívne vlastnosti soli
Lekári, odborníci na výživu a fyziológovia majú na soľ tiež svoj názor. Podľa nich a svetových štatistík solíme minimálne dvakrát viac, ako naše telo skutočne potrebuje. Nadmerné solenie má za následok zvyšovanie krvného tlaku, vznik cukrovky, zaťaženie srdca a obličiek, môže viesť k mozgovej porážke.
Ak znížime príjem dennej dávky sodíka, po pár mesiacoch môžeme pozorovať celkové zlepšenie fungovania organizmu. Preto by sme sa mali zamyslieť, kde všade sa soľ nachádza. Nie je to len soľ, ktorú pridávame do pokrmov, je tu aj skrytá soľ, napríklad v čokoláde alebo sladkých sušienkach.
Uvádzame zopár príkladov, ako sa možno vyvarovať nadmernému soleniu alebo na čo si dávať pozor v kuchyni:
- jedlá dochucujte až na záver, predídete tak presoleniu
- pozor na slané minerálky – radšej si skontrolujte obsah sodíka
- ak pridávate do jedla napríklad sójovú omáčku, vegetu alebo iné dochucovadlá, pamätajte na to, aby ste jedlo o to menej osolili
- ak sledujete obsah soli na etiketách, pozor – dôležitý je obsah sodíka, nie soli
- jedlo na tanieri nesoľte bez toho, než ochutnáte, rovnako ani po prvej lyžičke, nechajte chute rozvinúť sa.
TIP: Ak sa snažíte schudnúť, jedzte týchto 15 najlepších jedál
Menej je niekedy viac – toto príslovie platí pri soli dvojnásobne. Ak chcete viesť zdravý život a vyvarovať sa rôznym ochoreniam, ktoré nadmerné solenie spôsobuje, dajte prednosť zdravšej alternatíve v ponuke solí, akými sú himalájska alebo morská soľ, a snažte sa soliť čo najmenej. O tom, aké druhy soli existujú, sa dočítate v najbližšom článku s názvom Nie je soľ ako soľ.
[…] TIP: Soliť či nesoliť – Soľ nad zlato […]
[…] TIP: Soliť či nesoliť – Soľ nad zlato […]
[…] Soliť či nesoliť – Soľ nad zlato […]